یوگا و لاغری ! از شایعه تا واقعیت / فواید و مضرات یوگا

یوگا و لاغری ! از شایعه تا واقعیت / فواید و مضرات یوگا

در این مقاله به لاغری با یوگا و همچنین فواید علمی و مضرات این ورزش و اشتباهات متداول در تمرینات، فواید یوگا بر قدرت و انعطاف پذیری بدنی، سیستم قلبی – عروقی، دستگاه تنفسی و افزایش آرامش روحی و استخوانها، عضلات و مفاصل بیان شده است.

در این مقاله به لاغری با یوگا و همچنین فواید علمی و مضرات این ورزش و اشتباهات متداول در تمرینات، فواید یوگا بر قدرت و انعطاف پذیری بدنی، سیستم قلبی – عروقی، دستگاه تنفسی و افزایش آرامش روحی و استخوانها، عضلات و مفاصل بیان شده است.

 

۱. اهداف تمرینی یوگا

۲. فواید علمی یوگا

۲.۱ فواید یوگا بر استخوانها، عضلات و مفاصل

۲.۲ فواید یوگا بر روی دستگاه تنفسی و افزایش آرامش روحی

۲.۳ فواید یوگا بر سیستم قلبی – عروقی

۲.۴ فواید یوگا بر قدرت و انعطاف پذیری بدنی

۳. مضرات ورزش یوگا

۳.۱ اشتباهات متداول در تمرینات یوگا

۴. آیا با یوگا میتوان به لاغری و تناسب اندام رسید؟

 

اهداف تمرینی یوگا

هدف از انجام تمرینات ورزشی الخصوص ورزش یوگا حفظ سلامت جسمانی و بهبود قدرت بدنی، تقویت عضلات و استخوان ها است. تمرینات جسمانی ورزش یوگا نیازمند تنفس صحیح و زیاد است که این عمل به طبع زمینه ساز فعالیت زیاد سیستم قلبی و تنفسی است که پیامد آن احساس خستگی و کاهش انرژی جسمانی خواهد بود. در کلاس های یوگا تمرینات آموزشی به شکلی طراحی می شوند که علاوه بر بهبود سلامت و تقویت قوای جسمانی به توسعه جوانب شخصیتی ورشکار نیز بهبود یابد. حرکات تمرینی یوگا (asana) به سبب ایجاد کشش در عضلات و ماساژ اندام ها و غدد های داخلی بدن، همچنین ایجاد هارمونی میان اندام ها و سیستم عصبی در ایجاد و بهبود سلامتی و بر طرف نمودن بسیاری از بیماری ها موثرند و برای ورزشکار سلامتی در پی خواهند داشت تا جایی که در تسکین درد و حتی بهبود برخی بیماریهای لاعلاج می توانند مفید واقع شوند و یا آستانه تحمل درد را افزایش دهند. در حقیقت یوگا ورزشی در جهت خودشناسی است و تنها نمی توان تنها به جنبه ها و فواید ورزشی آن بسنده کرد. مطالعات و پژوهش های علمی اثبات کرده اند که یوگا نه تنها بر جسم، بلکه در تنظیم نیروی حیات (پرانیک)، و ضمیر انسان تاثیر قابل توجهی می تواند داشته باشد.

فواید یوگا

بیشتر بدانید : یوگا چیست؟ چگونه این ورزش را آغاز کنیم؟

 فواید علمی یوگا

انجام تمرینات منظم یوگا یکی از شیوه های مناسب برای حل مشکلات جسمی و روحی است اما نمی توان این ورزش را واقعا به عنوان یک شیوه درمانی تلقی کرد. به طور حتم اثرات تمرینی یوگا کاملا جنبه درمانی ندارند اما با انجام تمرینات این ورزش فرد می تواند تمرکز و کنترل مناسبی بر روی بدن، و آگاهی بیشتری در خصوص محدویت ها و پتانسیل بدنی خود کسب کند. تحقیقات نشان داده که یوگا می تواند تاثیرات شگرفی بر روی ذهن و روح انسان داشته باشد. از این روی انجام تمرینات یوگا می تواند آرامش، تعادل، و فرم بدنی مناسبی را برای ورزشکار پدید آورد اما همواره این سوال مطرح است که از نقطه نظر علمی، انجام منظم تمرینات یوگا چه تاثیراتی بر روی سلامت خواهد داشت؟ ما این پرسش را به تفکیک در چند بخش توضیح خواهیم داد.

فواید یوگا بر استخوانها، عضلات و مفاصل

در هنگام انجام حرکات (asana) تمرینی، عضلات تحریک و شروع به فعالیت می کنند که پیامد آن انقباض و انبساط در عضلات، و نتیجه آن انعطاف پذیری و تقویت عضلات خواهد بود. تمرینات مستمر یوگا همانند بسیاری از فعالیت های جسمانی ورزشی دیگر روند پوکی استخوان که معمولا در دروران کهنسالی بروز می کند را به تاخیر خواهد انداخت.

فواید یوگا بر روی دستگاه تنفسی و افزایش آرامش روحی

به دلیل وجود تکنیک های خاص و بی نظیر تنفس در یوگا، گنجایش ظرفیت دستگاه تنفسی افزایش یافته و در نتیجه اثرات زیان بار هورمون آدرنالین که موجب بروز استرس در فرد می شود کاملا خنثی می شود که این عمل سبب می شود که در شخص احساس آرامش پدید آید. همچنین با بهبود وضعیت تنفسی به تبعه آن مقدار ضربان قلب کاهش و عملکرد سیستم قلبی نیز بهبود خواهد یافت. از نکته نظر فلسفی یوگا دشمن استرس و افسردگی است که این خصوصیت خود یک عامل بازدارنده و کاهش دهنده به هورمون هایی است که غدد آدرنالین در بدن تولید می کنند، همچنین یوگا با کاهش مقدار هورمون های عصبی مانند دوپامین (Dopamine) و اپینفرین (Epinephrine) حاصل از انجام تمرینات احساس آرامش و راحتی را در افراد پدید می آورد.

فواید یوگا بر سیستم قلبی – عروقی

تحقیقات بیو شیمیایی (Biochemmical) پیرامون ورزش یوگا نشان داده که اثرات این ورزش می تواند به مشابه یک آنتی اکسیدان (Antioxidants) عمل کند به بیانی ساده تر موجب کاهش کلسترول (Cholesterol) و تری گلیسرید (Tri Glycerride) خون و تقویت سیستم ایمنی بدن شود. اثرات یوگا برعروق سبب می شود تا فشار خون به طور چشمگیری کاهش یابد و با بازگرداندن گردش خون از اندام های پایئنی بدن، روند گردش خون را آسان تر صورت گیرد و ضربان قلب منظم و آرام تر انجام شود که این عمل برای افرادی که به بیماری فشار خون مبتلا هستند و افرادی که از بیماری های قلبی – عروقی رنج می برند و یا افرادی که قبلا  دچار سکته های قلبی شده اند اثرات درمانی داشته باشد.

فواید یوگا بر قدرت و انعطاف پذیری بدنی

برخی از حرکات تمرینی یوگا بر کشش بر روی عضلات متمرکز هستند که این حرکات تمرینی سبب می شوند که اسید لاکتیک (Lactic Acid) های تولید شده بر روی ماهیچه ها آزاد شوند که این عمل احساس خستگی، درد، فشار و خشکی در عضلات را در پی خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که یوگا تنها موجب تقویت عضلات نخواهد شد بلکه سبب می شود تا همه بافت های نرم بدن از جمله تاندون ها، رباط ها و بافت های اطراف عضلات نیز تقویت شوند و انطاف پذیری بدن بهبود یابد، همچنین تمرینات این ورزش موجب می شوند که مفاصل اندام های بدن حرکت بیشتری داشته باشند که این عمل سبب می شود لغزندگی مفاصل و حرکات بدن بهبود یابد. بسیاری از تمرینات یوگا حرکاتی قدرتی هستند که به بهبود قدرت بیشتر عضلات کمک می کند، حرکات ایستایی یوگا موجب تقویت عضلات شکمی و ران ها و پشت ران ها خواهند شد تحقیقات نشان داده تنها پس از هشت هفته از شروع تمرینات یوگا فرد شاهد بهبود ۳۵ درصدی انعطاف پذیری در قسمت های مختلف بدن مانند میانه بدن (کمر و ستون فقرات)، پاها و شانه ها خواهد بود. با بهبود قدرت و انعطاف پذیری بدن فرم و استایل بدنی نیز به طور چشمگیری بهبود خواهد یافت.

فواید ورزش یوگا

مضرات ورزش یوگا

محققان با انجام مطالعات و آزمایشات به این نتیجه رسیده اند که تمرینات پر فشار یوگا می تواند موجب نرم شدن استخوان ها و مفاصل بدن شود و در دوران کهنسالی احتمال شکستگی در استخوان ها و مفاصل افزایش داشته باشد. تحقیقات نشان داده علارغم اینکه یوگا در پیشگیری از پوکی استخوان موثر است اما بعضی از حرکات این ورزش که با حرکت و خمیدگی بیش از اندازه کمر و ستون فقرات همراه است میتواند زمینه ساز شکستگی و آسیب در کمر و مهرها شود. محققان بر این باورند که حرکات بسیار پیشرفته یوگا نیز می تواند زمینه ساز آسیب دیدن مفاصل اندام های بدن شود و حتی تغییر حالت فرم بدنی را به دنبال داشته باشد. درست است که تمرینات کششی یوگا سبب تحریک، انبساط و انقباض عضلات بدن شده و تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری بدنی را به همراه خواهد داشت و مانند بسیاری از ورزش ها روند پوکی استخوانها را کند تر خواهد کرد اما انجام حرکات بسیار پیشرفته می تواند صدمات بسیاری را به همراه داشته باشد. اما برای پیشگیری و کاهش خطرات آسیب دیدگی این ورزش مفرح پیشنهاد شده است از انجام اشتباهات متداول در ورزش یوگا که در ادامه بیان کرده ایم اجتناب کنید.

مضرات یوگا

اشتباهات متداول در تمرینات یوگا

هیچ گاه تصور نکنید که حرکات سنگین و سخت حتما حرکات بهتری هستند : بهترین حرکات تمرینی یوگا حرکاتی هستند که فرد از انجام آنها لذت برده و به راحتی آن را انجام دهد. انجام هر حرکتی نمی تواند برای هر فردی مناسب باشد، در واقع انجام حرکت آنچنان ملاک نیست بلکه حس و احساسی که حرکت در شما پدید می آورد میتواند مفید باشد. هیچ گاه انعطاف حرکتی را بر توان بدنی خود ترجیح ندهید : در ابتدا باید بدانید که یوگا صرفأ یک ورزش کششی نیست و فرد بایستی حرکات کششی را با توجه به پتانسیل انعطاف بدنی خود و با توازن انجام دهد و خم کردن بیش از اندازه  و بدون تعادل خودداری کند. برای انجام حرکات کششی بایستی ماهیچه های سرینی و باسن خود را تقویت کنید تا در هنگام اجرای حرکات عضلات همسترینگ به آرامی خم شده و عضلات خود را به چالش بکشند. عمل تنفس را صحیح و اصولی انجام دهید. همانطور که قبلا گفته شد تنفس صحیح یکی از ارکان ورزش یوگاست، تنفس صحیح و اصولی همراه با تمرکز کامل در حین اجرای حرکات نه تنها سبب آرامش ذهنی می شود بلکه تحریکات دستگاه عصبی بر روی عضلاتی که به چالش کشیده شده اند را نیز کاهش داده ، درنتیجه شخص حرکت را با آرامش  کامل و بدون نقص انجام خواهد داد.

 جهت خرید بهترین مت یوگا با قیمت عالی کلیک کنید     

یوگا و لاغری

آیا با یوگا میتوان به لاغری و تناسب اندام رسید؟

در پاسخ به این سوال باید گفت : اگر ورزش یوگا با یک برنامه و رژیم غذایی مناسب و هدفمند انجام شود کاهش وزن و تناسب اندام را شاهد خواهید بود. اما باید فراموش نکنیم که یوگا ورزشی بر پایه علوم روحی و روانی است که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال می رسد اگر چه امروزه بسیاری از افراد این ورزش را در زمره ورزش های جسمانی می دانند اما در واقع یوگا ،زوایای مختلفی از زندگی همچون فلسفه، روح، ذهن، فکر و اندیشه و حتی تغذیه سالم را در خود دارد. یوگا مراقبت از جسم را به فرد می آموزد و فرد از جسم و روح خود آگاهی پیدا می کند. یوگا و مراقبه (Meditation) کمک می کنند تا فرد تمرکز خود را بر روی سلامت مواد غذایی، نحوه اانتخاب و مصرف آنها افزایش دهد و بیشتر از بدن خود مراقبت کند. محققان علوم ورزشی بر این عقیده اند که انجام تمرینات یوگا با هدف کاهش وزن اقدامی مفید است اما باید سبک یوگای مناسب با این هدف به درستی انتخاب شود. اگر با هدف رسیدن به کاهش وزن و تناسب اندام این ورزش را انتخاب کرده اید، بهتر است تمرینات سبک های قدرتی این ورزش همچون یوگای آشتانگا (Ashtanga) را انجام دهید. جلسات تمرینی سبک های قدرتی معمولا ۹۰ دقیقه به طول می انجامد که حرکات تمرینی این سبک ها روند گردش خون در بدن را افزایش داده و در نتیجه انرژی و کالری بیشتری مصرف خواهد شد، همچنین عضلات تقویت شده و استخوانها برای تحمل فشارهای تمرینی مقاوم تر خواهند شد. اگر واقعأ با ورزش یوگا می خواهید به کاهش وزن برسید باید فعالیتی بیش از یک تمرین آرامش بخش داشته باشید به طوری که مقدار ضربان قلب شما در هنگام انجام تمرینات بالا باشد. همانطور که قبلا گفته شد، یوگا دارای سبک های مختلفی است که برخی از آنها تنها بر روی آرامش روحی – روانی و مراقبه (Meditation) متمرکز هستند و برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری تنها نباید به حرکات کششی و آرامش بخش این ورزش بسنده کنید. به خاطر داشته باشید که تمرینات قدرتی یوگا اگر به طور منظم و هدفمند انجام شوند، کاهش وزن و تناسب اندام را به دنبال خواهند داشت.

بیشتر بدانید : ورزش ایروبیک، فواید و تاثیر آن بر لاغری و بدن

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه مقالات روز ورزشی به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش * و قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید، همچنین  می توانید لوازم و تجهیزات ورزشی مورد نیاز خود را در سایت ما سفارش و خریداری نمائید.

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی

محصولات مرتبط

whatsapp whatsapp phone