فهرست

مشخصات توپ والیبال حرفه ای

مشخصات توپ والیبال حرفه ای ۲۲ دی

همه کسانی که بصورت حرفه ای والیبال بازی می کنند، توپ مورد علاقه ی خود را دارند که آن توپ برای راحتی، سهولت در بازی و مدیری موقعیت آن طراحی شده است. در این مقاله قصد داریم ۳ تا از بهترین توپ های والیبال و تاریخچه ی آن ها را شرح دهیم.

 

۱.تاچیکارا

۲.مولتن

۳.میکاسا

۴.مواد و مصالح سازنده توپ والیبال

۴.۱ پوسته ی بیرونی توپ

۴.۲هسته ی درونی توپ

۴.۳قطعه ها

 

تاچیکارا

تاچیکارا یک کمپانی ژاپنی است که در سال ۱۹۱۵ بازگشایی شده است. بطور کلی این کمپانی در تولید تجهیزات ورزشی تخصص داشتند، اما به تولید و ساخت توپ والیبال نیز بسیار علاقمند بودند. در واقع توپ والیبال محصولی است که با آن بیشتر شناخته شدند.

تاچیکارا تولید کننده توپ رسمی از طرف والیبال NAIA  بانوان یا اتحادیه ملی کالج ورزشی و رسمی والیبال چین، اقیانوسیه، آفریقا، کانادا و اروپا هستند.

توپ والیبال یکی از پر مشتری ترین قطعات و تجهیزاتی است که کمپانی تاچیکارا طراحی کرده است. این توپ از کیسه های بوتیل ساخته و با تکنولوژی T میکرو چرم پوشانده شده است که کارایی آن را ساده و موثر کرده است. چیزی که در این طراحی به آن اشاره و توجه شده است،

دوام توپ در بازی هایی است که با دست انجام می شود و اینکه چطور پوشش بیرونی توپ در حین بازی بطور صحیح، بازی را مدیریت می کند.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید توپ والیبال اصل

توپ والیبال تاچیکارا

مولتن

مولتن یکی از کمپانی هایی است که در بیرون از ژاپن مستقر است و مانند تاچیکارا، در ساخت تجهیزات ورزشی پیشگام است. این کمپانی توپ های بسکتبال، والیبال، فوتبال، هندبال را برای استفاده های رسمی تولید می کند. 

توپ بسکتبال مولتن نیز در مسابقاتی که از طرف FIBA  (فدراسیون جهانی بسکتبال) برگزار می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

توپ والیبال مولتن در تیم ملی والیبال آمریکا، در ۱۹۹۷ و تیم جوانان در ۲۰۰۱ مورد استفاده قرار گرفته شد. همچنین مولتن توپ رسمی در بخش NCAA مردان این کشور است، که ا در بسیاری از بازی های دانشگاهی استفاده شده است.

این کمپانی توپ های ممتازی را از لحاظ ساختار ارائه می دهد که در حین بازی پایداری و پروازی عالی دارند. چیزی که این توپ را از بقیه متمایز می کند، این است که این توپ توانایی پرواز با حداکثر سرعت و عبور از هوای اطراف ساخته شده است و همچنین بهآسانی می توان آن را گرفت.

بیشتر بدانید: بهترین کفش والیبال و عوامل موثر در انتخاب آن

توپ

میکاسا

میکاسا یکی دیگر از کمپانی های است که در زمیته تولید و فروش تجهیزات ورزشی فعالیت دارذ و در خارج از کشور ژاپن مستقر شده است. توپ والیبال میکاسا در رقابت های جهانی FIVB  بصورت رسمی استفاده می شود. همچنین این کمپانی تجهیزاترسمی برای المپیک های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ را فراهم کرده است.

میکاسا از ۸ قطعه طراحی شده است و بخیه های ایرودینامیک خاص آن روی سر تا سر بدنه ی بیرونی وجود دارد. این بخیه ها باعث می شوند تا لمس و گرفتن توپ بسیار آسان تر شود.

این توپ طراحی خاص و مهندسی شده ی خود را در استحکام و کنترل به رخ می کشد و قابلیت های خود را در بازی های با اهمیت نشان می دهد. این توپ خاص از پوشش میکروفایبر و مرکز نایلونی ساخته شده است.

مدل MV200 یکی از بهترین توپ های سالی میکاسا است. وقتی با این توپ بازی می کنید، به روشنی تفاوت چالاکی و کنترل را متوجه می شوید.

مواد و مصالح سازنده توپ والیبال

چیزی که یک توپ والیبال را از توپ های دیگر متمایز می کند، مواد اولیه آن است. مواد اولیه بی کیفیت، توپ های متوسط و کم کیفیتی را به وجود می آورند.ا

گر شما توپی دارید که توسط FIVB یا سازمان های رسمی که از ورزش حمایت می کنند تایید شده، بهتر است که بدانید این توپ بصورت رسمی برای والیبال طراحی شده است. استفاده از بهترین تجهیزات ورزشی به بازیکنان این امکان را میدهد که به تواننداستعدادهای خود را به نمایش بگذارند.

بیشتر بدانید: آشنایی با تجهیزات آموزشی و وسایل مورد نیاز یک بازی والیبال و بازیکنان

بطور کلی ۳ بخش مختلف در توپ وجود دارد:

۱. پوسته ی بیرونی توپ

معمولا لایه بیرونی توپ از چرم با کیفیت، یا چرم مصنوعی ساخته می شود. توپ های والیبال از قطعات مختلف که بصورت ایمن به پوشش داخلی چسبیده است، ساخته می شوند تا بخیه ها صاف تر به نظر برسند.

صاف بودن بخیه ها باعث افزایش کیفیت بازی می شود. اگر درزها سفت و بدشکل باشند، هنگام اصابت به زمین یا زمانی که توپ رها می شود، در جهت غیر قابل انتظاری حرکت خواهند داشت و بازیکنان در شرایط و  وضعیت دشواری قرار می گیرند. 

صاف و هموار بودن بخیه ها تضمین می کند که توپ در جهت درست و قابل پیش بینی حرکت کند و این اجازه را به بازیکنان می دهد که به آسانی با توپ کار کنند.

۲. هسته ی درونی توپ

هسته و درون توپ (کیسه) نام دارد. این قسمت معمولا از پلاستیک ساخته می شود. به این دلیل توپ باید بسیار کم وزن و سبک باشد. به یاد داشته باشید که توپ والیبال باید وزنی حدود ۹.۲ تا ۹.۹ داشته باشد. سبکی توپ نه تنها باعث می شود که توپ راحت و صاف تر در هوا حرکت کند، بلکه باعث می شود بازیکنان توانایی واقعی خود را نمایش دهند و از کشیدگی عضلات نیز جلوگیری می کند.

تصور کنید که بارها و بارها توپ به دستان یک والیبالیست اصابت کند. احتمالا فردی را می بینید ساعدهایش قرمز و دردناک شده است. حالا تصور کنید اگر توپ ها سنگین باشند، آسیب دستها بسیار بدتر خواهد بود.

۳. قطعه ها

در گذشته توپ ها از ۱۸ قطعه در دور تا دور تشکیل می شد. اکنون توپ های رسمی که برای المپیک و دیگر لیگ های رسمی استفاده می شوند، دارای ۳ رنگ و ۸ قطعه هستند.

دلایل مختلفی برای چند قطعه بودن توپ هست، اما چیزی که مهم است اثرگذاری قطعه ها در عملکرد توپ است. قطعه ها کمک می کنند که توپ محکم و کنار هم بماند و در بازی موثر عمل کند.

توپ در بازی والیبال یک قطعه کلیدی از تجهیزات ورزشی محسوب می شود. تصور کنید اگر توپ بی دوام و شل بود چه اتفاقی می افتاد؟ در اینصورت بازیکنان درجه یک در مسابقات قهرمانی باید با یک توپ شل و ول بازی می کردند. در نتیجه اگر توپ ها غیر مقاومو بی کیفیت باشند، هیچ راهی برای رسیدن به پیروزی وجود نخواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا