ورزش ایروبیک ، فواید و تاثیر آن بر لاغری و بدن

ورزش ایروبیک ، فواید و تاثیر آن بر لاغری و بدن

در این مقاله به موضوع؛ ورزش ایروبیک چیست، فواید ورزش ایروبیک و تاثیر ایروبیک بر لاغری و بدن و نکته مهم در تمرینات این ورزش پرداخته شده است.

در این مقاله به موضوع؛ ورزش ایروبیک چیست، فواید ورزش ایروبیک و تاثیر ایروبیک بر لاغری و بدن و نکته مهم در تمرینات این ورزش پرداخته شده است.

 

۱. ورزش ایروبیک چیست؟

۲. فواید ورزش ایروبیک

۳. تاثیر ایروبیک بر لاغری و بدن

۴. نکته مهم

 

ورزش ایروبیک چیست؟

ایروبیک (Aerobic) در واقع نوعی ورزش هوازی با شدت تمرینی نسبتأ بالا در مدت زمان کم است که حرکات موزون و ریتمیک را در بر گرفته و عضلات بزرگ بدن را به چالش می کشد. و در عین حال جزوء آسان ترین و اقتصادی ترین فعالیت های ورزشی محسوب می شود به طوریکه حتی می توان تمرینات ایروبیک را در منزل نیز انجام داد. از آنجایی که حرکات تمرینی ایروبیک موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود مقدار انرژی مصرف شده در هنگام انجام ورزش ایروبیک موجب سوزانده  شدن چربی اضافی و کاهش وزن را در پی خواهد داشت و موجب تقویت سیستم قلبی عروقی، و کارایی بیشتر آن خواهد شد.

به طور معمول تمرینات ورزش ایروبیک که غالبأ تمرینات هوازی هستند که، به صورت حرکات موزون و همراه با موزیک انجام می گیرند و نقش بسزایی در پیشگیری از افسردگی ایفاء می کنند و به جهت اینکه تمرینات آن به صورت گروهی در قالب حرکات موزون و ریتمیک توسط مربی از قبل مشخص شده است تاثیر بسیار بالایی در تقویت رفتار های گروهی دارد. در ورزش ایروبیک حرکات تمرینی به صورت ترکیبی انجام شده و در هر جلسه تمرینی حدود ۴۰ دقیقه الی ۱ ساعت را ورزشکاران به انجام حرکات تمرینی می پردازند. به طور کلی فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، حرکات موزون، شنا، اسکیت سواری، تنیس، شنا، پیاده روی، کوهنوردی و .. از جمله ورزش های هوازی یا ایروبیک ( Aerobic) محسوب می شوند.

ورزش ایروبیک چیست

بیشتر بدانید: ورزش ایروبیک بهتر است یا پیلاتس؟ ایروبیک فیتنس چیست؟

فواید ورزش ایروبیک

ورزش ایروبیک با تقویت و پرورش سیستم قلبی عروقی موجب بزرگ تر شدن عضلات قلب می شود، در نتیجه بدن می تواند با سرعت بیشتری اکسیژن را به قسمت های مختلف انتقال دهد. به این شکل که در انجام تمرینات ایروبیک، عمل تنفس به طور همزمان از بینی و دهان صورت گرفته و در نتیجه موجب تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن و همچنین با کنترل فشار خون باعث سوزاندن چربی های اضافی و کاهش وزن می شود. ایروبیک ورزشی موثر در جهت پیشگیری از افسردگی است زیرا با تولید هورمون آندروفین در بدن موجب افزایش تمرکز ذهن، خلاقیت، و نشاط و سرزندگی در فرد می شود و می تواند برای کلیه سنین مفید واقع شود.

تمرینات این ورزش در واقع برای بهبود تناسب در اعضایی همچون قفسه سینه، باسن، پاها ، دستان و به طور کلی با هدف رسیدن به تناسب اندام طراحی شده است. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای برای پرورش و تقویت سیستم تنفسی (قلب – ریه) اقدام به  ترکیب انواع تمرینات ورزش ایروبیک در سطح های مختلف می نمایند زیرا این عمل موجب تسهیل در فرایند دم و بازدم ریه ها خواهد شد. تمرینات ایروبیک با ایجاد تحرک در ماهیچه های بدن موجب می شود که فرایند عضله سازی در بدن به شکل منظم تری انجام گیرد. تمرینات ایروبیک به دلیل برخورداری از حرکات موزون و ریتمیک می تواند بهترین انتخاب برای متعادل کردن توازن و تناسب در فیزیک بدنی افراد باشد و بروز مصدومیت را به طور چشمگیری کاهش دهد. و موجب تناسب بهتری در روند حرکات عضلات شود که این مهم باعث می شود که ورزشکار از انرژی و لذت بیشتری در حین تمرین بهرمند شود.

تاثیر ایروبیک بر لاغری و بدن

بیشتر افراد ورزش ایروبیک را با هدف لاغری و کاهش وزن انتخاب می کنند، البته این موضوع که تمرینات ایروبیک تا حدی موجب لاغری و کاهش وزن می شود شکی وجود ندارد اما اصول اولیه ورزش ایروبیک و به طور کلی ورزش های هوازی این است. که در کنار تقویت سیستم قلبی- عروقی و دستگاه های تنفسی بدن تناسب اندام و لاغری را نیز داشته باشیم به طور مثال تمرینی مانند شنا اگر چه یک نوع تمرین ایروبیک و هوازی محسوب می شود اما به هیچ وجه موجب لاغری و کاهش وزن نخواهد شد. در حالی که ورزش هایی مانند دویدن و یا ورزش با استپ تمرینی و استفاده از دوچرخه ثابت که ورزش ها و تجهیزات هوازی محسوب می شوند لاغری و کاهش وزن را برای افراد در پی خواهد داشت.

فواید ورزش ایروبیک برای لاغری

بیشتر بدانید: وسایل مورد نیاز تمرین در یک باشگاه بدنسازی و ایروبیک

در تمرینات ورزش ایروبیک عمل چربی سوزی با سرعت بیشتری نسبت به ورزش هایی که هوازی محسوب نمی شوند انجام می شود. زیرا برای فرایند چربی سوزی نیاز است که اکسیژن بیشتری به بدن، اندام ها و عضلات وارد شود که این فرایند (اکسیژن رسانی) در ورزش ایروبیک با سرعت بالاتری به عضلات منتقل می شود و در نتیجه موجب آن می شود که بدن بتواند چربی های بیشتری در هنگام انجام تمرینات این ورزش بسوزاند. اگر فردی  ورزش ایروبیک را با هدف  رسیدن به کاهش  وزن و لاغری انجام میدهد بایستی ۶ الی ۷ روز در طول هفته و برای مدت زمان ۴۰ الی ۱ ساعت در روز تمرینات این ورزش را انجام داده و تاثیرات آنرا بر روی بدن خود درک کند. اما آنچه که برای رسیدن به لاغری و کاهش وزن با کمک وررش ایروبیک بسیار مهم است استمرار در تمرینات این ورزش، افزایش مقدار سختی تمرین، و افزایش مدت زمان تمرین است.

بیشتر بدانید: ۵ فعالیتی که در آن استپ تمرینی استفاده می شود

نکته مهم: برای اینکه بدانید در طول مدت یک دوره تمرین ایروبیک چه مقدار کاهش وزن داشته اید و بدن شما به چه سطحی از آمادگی رسیده است، میزان دشواری و آسانی تمرین، مدت زمان و تعداد روزهای انجام تمرین را یاداشت نموده و به بررسی آن بپردازید تا متوجه شوید که چه مقدار در رسیدن به اهداف خود پیشرفت داشته اید و تا چه میزان به هدف تان نزدیک شده اید.

whatsapp whatsapp phone