فهرست

فواید ورزش با دمبل برای بانوان

فواید ورزش با دمبل برای بانوان ۲۲ دی

در این مقاله فواید دمبل زدن برای بانوان، ورزش با دمبل برای لاغری و همچنین مقدار کالری دمبل زدن به همراه پاسخ به این سوال که که دمبل زدن چه مقدار کالری می سوزاند؟ بیان شده است.

 

 

۱. فواید دمبل زدن برای خانم ها

۲. ورزش با دمبل برای لاغری

۳. مقدار کالری دمبل زدن

۴. پیشنهاد

 

اکثر بانوان در باشگاه ترجیح میدهند که ورزش های هوازی و تمرینات کاردیو را انجام دهند و به ندرت اقدام به تمرین با وزنه می کنند اما علت عدم استفاده بانوان از وزنه و دمبل چیست؟ شاید در پاسخ بتوان گفت که بانوان مایل نیستند بدنی مردانه داشته باشند. اما این یک باور اشتباه است زیرا بدن بانوان به اندازه بدن آقابان هورمون تستوسترون که علت اصلی تشکیل شدن عضلات حجیم است ترشح نمی کند و با انجام تمرینات نرمال با دمبل و وزنه هیچ بانویی عضلات درشت و حجیم نخواهد ساخت. در ادامه فواید تمرین با دمبل برای بانوان، ورزش با دمبل در جهت لاغری و همینطور مقدار کالری سوزی با دمبل را مورد بررسی قرار خواهید داد.

 

فواید دمبل زدن برای خانم ها

ورزش با دمبل یا به اصطلاح وزنه زدن در سوزاندن چربی های بدن بسیار موثر است و در عین حال موجب پروش و تقویت عضلات می شود و هر مقدار که عضلات  بیشتر تقویت شوند بدن سوخت و ساز بیشتری خواهد داشت. دمبل زدن موجب افزایش قدرت بدنی می شود تحقیقات نشان داده که ۳ روزتمرین متعادل با دمبل، قدرت بدنی بانوان را ۳۵ درصد بالا می برد و حجم عضلات شان را افزایش میدهد و همینطور استخوان ها را قوی و متراکم می کند. معمولا بانوان با بالا رفتن سن دچار ابتلا به پوکی استخوان می شوند تمرین با دمبل به همراه مصرف غداهایی که دارای کلسیم هستند قطعا از پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری خواهد نمود.

تمرین با دمبل خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت ، آلزایمر و سکته قلبی را به طور چشمگیری کاهش میدهد. دانشمندان دریافته اند که دمبل زدن مقدار قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ را تا حدود زیادی کاهش میدهد و فشار خون را تا ۴۰ درصد و احتمال سکته قلبی را تا ۱۵ درصد در بانوان کم می کند. دمبل زدن سبب افزایش پویایی مغز می شود به طوریکه در هنگام تمرین با دمبل عملکرد مغز تا ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت و برای آن دسته از بانوانی که از ابتلا به بیماری آلزایمر وحشت دارند و یا از حافظه ضعبفی برخوردارند تمرین با دمبل میتواند مفید باشد زیرا تمرکز ذهنی در زمان انجام تمرینات با دمبل موجب تقویت حافظه خواهد شد.

بانوان میتوانند با وزنه و دمبل زدن انعطاف پذیری بدن و عضلات را افزابش دهند به طوریکه با انجام تمرینات کششی با دمبل و منقبض نمودن عضلات در هنگام تمرین موجب تقویت بیشتر عضلات و استخوانهای خود شده و انعطاف بدنی را افزایش دهند. تمرین با دمبل و وزنه برای ساختن اندامی زیبا، مقاوم و ذهنی پویا پیشنهاد شده است اما این نکته را به خاطر داشته باشید که برای ساختن اندام مناسب نیاز نیست که از دمبل و یا وزنه های سنگین و تمرینات قدرتی انجام دهید حتی با وزنه های سبک هم میتوان اندامی متناسب البته با تمرینات مستمر و مدام ساخت.

بیشتر بدانید : آموزش تمرین با دمبل برای بانوان

 

ورزش با دمبل برای لاغری

اگر مایل هستید که با کاهش وزن به تناسب اندام برسید ورزش با دمبل را به شما پیشنهاد می شود زیرا تمرین با دمبل و وزنه را میتوان تنها راه موثر در کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام در کنار انجام ورزش های هوازی دانست. تنها انجام ورزش های هوازی مانند ایروبیک، پیلاتس و .. حتی دویدن بر روی تردمیل یا پدال زدن با الپتیکال و دوچرخه ثابت نمیتواند کاهش وزن در پی داشته باشد اما چنانچه تمرین با دمبل و یا وزنه ها را در برنامه تمرینی خود قرار دهید شاهد آن خواهید بود که چگونه در کنار چربی سوزی و کاهش وزن عضلات و بدن شما فرم و شکل زیبایی خواهد یافت.

تمرین با دمبل باعث افزایش مقدار کالری مصرفی می شود و درنتیجه بدن کاهش وزن بیشتری خواهد داشت زیرا تمرین با دمبل موجب افزایش سوخت و ساز بدن خواهد شد. انجام تمرین های هوازی در چربی سوزی موثر اند اما بدون کمک دمبل و وزنه بدن به طور کامل چربی سوزی نخواهد داشت زیرا در تمرینات هوازی بدن از بافت های عضلات تغذیه خواهد کرد و آن طور که باید و شاید از مقدار چربی های بدن کاسته نخواهد شد چنانچه واقعا میخواهید چربی سوزی کاملی داشته باشید بایستی تمرینات با دمبل را نیز در کنار تمرینات هوازی انجام دهید.

این نکته را فراموش نکنید که تمرین بیش از اندازه با دمبل ها و وزنه ها فرم بدن زنانه را تحت تاثیر قرار میدهد پس باید تعادل را در تمرین با دمبل حفظ کنید. ترکیب نمودن تمرینات دمبل با تمرینات هوازی شیوه ای بسیار ایده ال برای چربی سوزی، کاهش وزن، تقویت عضلات و رسبدن به اندامی مناسب و دلخواه هستند.

بیشتر بدانید : بهترین حرکات تمرینی دمبل برای شکم و پهلو

 

مقدار کالری دمبل زدن

شاید این سوال در ذهن بسیاری از خانم ها خطور کرده باشد که دمبل زدن چه مقدار کالری می سوزاند؟ در جواب باید گفت که انجام ورزش های هوازی اولین انتخاب برای کالری سوزی و کاهش وزن محسوب می شوند اما اگر تمرینات با دمبل و وزنه در کنار تمرینات هوازی انجام شوند عمل چربی سوزی و کاهش وزن با سرعت بیشتری انجام خواهد شد اما با این نکته توجه داشته باشید که تمرین با دمبل و پس از تمرین بدن همچنان روند چربی سوزی خود را حفظ خواهد کرد.

بدن افراد واکنش متفاوتی به تمرینات دارد به طور مثال یک خانم با وزن ۹۰ کیلوگرم در ۱ ساعت تمرین با دمبل و یا وزنه در حدود ۴۴۵ کالری از دست خواهد داد در حالی که یک خانم با وزن ۷۰ کیلوگرم در در ۱ ساعت تمرین ایروبیک با شدت کم و تمریناتی مانند دویدن سریع در حدود ۳۶۰ کالری از دست خواهد داد پس میتوان نتیجه گرفت که نوع تمرین و یا ورزشی که انجام میدهید به نوع فیزیک بدن ارتباط داشته و تاثیر بسزایی در مقدار کالری سوزی دارد. برای از بین بردن چربی ها باید هدفمند تمرین کرد بدین معنی که پیش از اقدام به تمرین مقدار چربی که میخواهید از دست بدهید را مشخص و در راستای آن هدف تمرین کنید.

اگر بخواهیم مقدار کالری سوزی تمرینات هوازی و تمرینات با دمبل و وزنه را مقایسه کنیم به این نتیجه خواهید رسید که انجام تمرینات هوازی با سرعت معمولی تا شدت زیاد در طی دوره های تمرینی کالری سوزی بیشتری را در پی خواهد داشت اما اثرات تمرین با دمبل و وزنه در جهت سوختن کالری پس از پایان تمرین به مراتب خیلی بیشتر از تمرینات هوازی خواهد بود. تمرین با دمبل ظرفیت سوخت و ساز بدن را بالا خواهد برد و بدن را مجاب می کند که به صورت طبیعی کالری زیادی را از دست دهد دلیل آن هم اثر سوخت وساز تمرینات دمبل بر روی بدن است. تمرین با دمبل علاوه بر افزایش حجم عضلات و تقویت آنها میزان سوخت وساز بدن را نیز افزایش میدهد و حتی در زمان استراحت بدن در حال از دست دادن کالری می شود با انجام تمرینات هدفمند و مداوم با دمبل حتی پس از پایان تمرین سوختن کالری تا ۳۶ ساعت ادامه خواهد داشت.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید دمبل مناسب برای باشگاه

پیشنهاد

در این مقاله به فواید دمبل زدن برای خانم ها، ورزش با دمبل برای لاغری، و همچنین مقدار کالری دمبل زدن را مورد بررسی قرار دادیم پیشنهاد می کنیم برای بالا بردن سطح  اطلاعات علمی ورزشی خود به سایت ما مراجعه و در قسمت وبلاگ با مطالعه مقالات مختلف ورزشی آگاهی خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا