فهرست

لوازم ورزشی پارکی و نحوه استفاده صحیح از آنها

لوازم ورزشی پارکی و نحوه استفاده صحیح از آنها ۲۲ دی

در این مقاله لوازم ورزشی پارکی و نحوه استفاده صحیح از آنها به همراه لاغری و تناسب اندام به کمک وسایل ورزشی پارکی و معرفی چند نمونه از وسایل ورزشی پارکی بیان شده است.

 

۱. لوازم ورزشی پارکی

۲. نحوه استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارکی

۳. لاغری و تناسب اندام با وسایل ورزشی پارکی

۳.۱ دستگاه شکم پارکی

۳.۲ دستگاه قایق رانی ثابت پارکی

۳.۳ دستگاه مسگری پارکی

۳.۴ دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) پارکی

۳.۵ دستگاه گام زن پارکی

۴. پیشنهاد

 

لوازم ورزشی پارکی

در چند سال گذشته ورزش در بوستان ها، پارک ها و فضا های سبز شهری جایگاه خوبی در میان شهروندان پیدا کرده است و متولیان شهرداری نیز گام های موثری را در این رابطه برداشته اند. در واقع برخورداری از امکانات ورزشی در اماکن عمومی حق مسلم هر شهروند یک جامعه محسوب می شود. در این راستا متولیان امر امکاناتی را فراهم کرده اند تا شهروندان بتوانند بدون هیچگونه هزینه ای سلامت جسمی خود را حفظ نمایند. در این راستا تجهیز و نصب لوازم ورزشی در بوستانها و پارک های شهری یک از اقدامات شهرداری ها برای ارتقاء سلامت جامعه است.

تجهیز و نصب لوازم ورزشی در پارک ها و اماکن عمومی موجب افزایش فعالیت جسمی در جامعه می شود به عبارتی کمک می کند تا جامعه سالم و پویا تری داشته باشیم.

تجهیز نمودن پارک ها به لوازم ورزشی و رایگان بودن استفاده از این تجهیزات موجب ترغیب افراد جامعه و بروز انگیزه انجام فعالیت ورزشی را در پی خواهد داشت. مضاف بر این که استفاده از لوازم ورزشی پارکی میتواند به نوعی صرفه جویی در هزینه و زمان باشد زیرا علاوه بر تفریح و لذت در پارک و یا بوستان در کنار خانواده توانسته اید فعالیت ورزشی هم انجام دهید.

بیشتر بدانید: آشنایی با انواع وسایل پارکی و فواید بازی با آنها برای کودکان

لوازم ورزشی پارکی

نحوه استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارکی

یکی از شیوه های ترغیب افراد به ورزش کردن بهره گیری از محیط های شهری مانند پارک ها، بوستان ها و فضاهای سبز و وسایل و تجهیزات ورزشی نصب شده در این اماکن است، که امکان استفاده رایگان از این وسایل ورزشی برای تمامی افراد می تواند خود یک عامل گرایش افراد جامعه به انجام فعالیت ورزشی باشد.

اما باید به این نکته توجه داشت که وسایل و تجهیزات ورزشی پارکی در مقایسه با لوازم و تجهیزات ورزشی مشابه باشگاهی دارای نواقص و کمبودهایی هستند به طور مثال در وسایل ورزشی پارکی امکان تغییر مقاومت ، تنظیم کاهش و افزایش فشار دستگاه بر اساس فیزیک بدنی افراد وجود ندارد و افراد با فیزیک های بدنی متفاوت مجبور به استفاده از یک دستگاه هستند که گاهأ می تواند باعث بروز آسیب شود. اما برای پیشگیری از این مشکل می توان از افراد و یا مربیان آگاه به وسایل ورزشی برای انجام تمرین مشاوره گرفت.

به آن دسته از افراد که از بیماریهای نظیر دیابت، فشار خون، درد مفاصل رنج می برند و حتی بیماران قلبی توصیه می شود پیش از اقدام به ورزش با وسایل ورزشی پارکی حتما با پزشک خود در این خصوص مشاوره داشته باشند.

نحوه استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارکی

نکته مهم

پبش از اقدام به فعالیت با وسایل ورزشی پارکی بدن خود را با پیاده روی و حرکات نرمشی به اصطلاح گرم نمائید و برای شروع ورزش از لوازمی که موجب ایجاد کشش در ماهیچه ها می شوند، تمرین کنید. سپس به تمرین با لوازم و دستگاه های قدرتی که موجب ایجاد فشار به ماهیچه ها و پروش آنها می شوند، تمرین کنید.

 حتما در بین تمرین با هریک از دستگاه ها برای مدت زمان کوتاهی استراحت داشته باشید.پس از پایان یافتن تمرینات ورزشی خود با دستگاه، حتمأ بدن خود را با تمرینات نرمشی و کششی به اصطلاح سرد کنید.

به خاطر داشته باشید که مقدار شدت فعالیت ورزشی در بین افراد متفاوت است از رو برای مشخص نمودن مقدار فشار حرکات تمرینی خود حتما با یک متخصص ورزشی مشاوره نمائید.

نحوه استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارکی

لاغری و تناسب اندام با وسایل ورزشی پارکی

شاید بتوان یکی از روش های اقتصادی برای کاهش وزن و تناسب اندام را استفاده از وسایل ورزشی پارکی دانست. اما برای رسیدن به این هدف لازم است که با هریک از این وسایل آشنایی داشته و بدانید که هر کدام  دارای چه عملکردی هستند. از این رو به معرفی تعدادی از وسایل ورزشی پارکی که در راستای رسیدن به لاغری و تناسب اندام میتوانند مفید واقع شوند می پردازیم.

 

دستگاه شکم پارکی

این دستگاه برای سوزاندن چربی های شکم، پهلو، کمر و تقویت عضلات شکمی و انعطاف پذیری آنها بسیار مفید است.

برای تمرین با این دستگاه ابتدا مچ پاها را در جای مشخص شده بر روی دستگاه قرار داده و پس از اطمینان از تعادل بدنی خود بر روی دستگاه دراز کشیده و حرکت دراز نشست را با آرامش کامل و آهستگی انجام دهید.

بیشتر بدانید: دستگاه دراز نشست، فواید، خرید و تاثیر آن بر لاغری

دستگاه شکم پارکی

دستگاه قایق رانی ثابت پارکی

تمرین با این دستگاه برای تقویت عضلات زیر بغل، پاها و اندامهای تحتانی بدن بسیار مفید است.

برای تمرین با این دستگاه بر روی صندلی نشسته و پاهایتان را در مکان تعبیه شده بر روی دستگاه قرار داده، سپس دستگیره ها را با هر دو دست گرفته، به آرامی و با هماهنگی کامل دستان خود را به سمت جلو و عقب به حرکت در آورید .

در واقع شما شبیه سازی پارو زدن در قایق را انجام میدهید.

دستگاه قایق رانی ثابت پارکی

دستگاه مسگری پارکی

این دستگاه برای تقویت عضلات کمر، شکم، و انعطاف پذیری ستون فقرات بسیار مفید است و در باز نمودن عروق و سرعت بخشی به گردش خون بسیار موثر است و تاثیر بسزایی در سوزاندن چربی های اضافی کمر دارد.

 

دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) پارکی

تمرین با این دستگاه باعث مفاصل زانوها شده و سیستم قلبی- ریوی را تقویت می کند، و به نوعی خود یک ورزش هوازی کمال است که در جهت چربی سوزی و کاهش وزن بسیار موثر است.

برای تمرین با الپتیکال (اسکی فضایی)، ابتدا پاها را بر روی پدال های تعبیه شده بر روی دستگاه قرار داده و سپس دستگیره ها گرفته و دست ها و پاها را به شکل متناوب به حرکت درآورید.

بیشتر بدانید: الپتیکال و استفاده از آن در جهت تناسب اندام

دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) پارکی

دستگاه گام زن پارکی

دستگاه گام زن (هوانورد) در واقع پیاده روی را شبیه سازی می کند. و برای تقویت سیستم قلبی و عروقی و تقویت عضلات پا بسیار مناسب است. و به نوعی یک تمرین هوازی در جهت چربی سوزی و کاهش وزن محسوب می شود.

در هنگام ورزش با این دستگاه نبایستی بیش ا اندازه پاها را به جلو ویا عقب برد زیرا ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل شود.

برای شروع ابتدا باید پاها را بر روی صفحه های قرار گرفته بر روی دستگاه گذاشته و به آرامی یک پا را به جلو وپای دیگر را به عقب برده و تکرار کنید.

دستگاه گام زن پارکی

پیشنهاد

در این مقاله تلاش کردیم تا لوازم ورزشی پارکی، نحوه استفاده صحیح از آنها و چند نمونه از وسایل ورزشی پارکی که در جهت لاغری و تناسب اندام موثر هستند را به شما معرفی نمائیم پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع لوازم و تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات علمی روز ورزشی به صفحه اصلی سایت ما مراجعه و با کلیک بر روی واژه * وبلاگ* اطلاعات خود را افزایش دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا