فهرست

آشنایی با راکت پینگ پنگ، انواع، انتخاب و خرید آن

آشنایی با راکت پینگ پنگ ، انواع ، انتخاب و خرید آن ۲۲ دی

در این مقاله به آشنایی با راکت پینگ پنگ ، انواع آن و اجزای تشکیل دهنده راکت پینگ پنگ و نحوه خرید و انتخاب آن با شناخت از سبک بازی خواهیم پرداخت.

 

۱. آشنایی با راکت پینگ پنگ ، اجزا و انواع آن

۱.۱ تیغه راکت پینگ پنگ

۱.۲ رویه راکت پینگ پنگ

۲. نحوه انتخاب و خرید راکت پینگ پنگ

 

در مقالات قبلی درباره تاریخچه ورزش پینگ پنگ و فواید و قوانین این ورزش صحیت کردیم و می دانیم که در ورزش پینگ پنگ یا به عبارتی تنیس روی میز اصلی ترین و مهمترین وسیله مورد نیاز یک پینگ پنگ باز راکت است .که در این قسمت قصد داریم پیرامون راکت مخصوص پینگ پنگ، انتخاب و خرید راکت مناسب  و انواع راکت ها ی این ورزش پر طرفدار بپردازیم.

بیشتر بدانید: تاریخچه پینگ پنگ

\""راکت\"

آشنایی با راکت پینگ پنگ ، اجزا و انواع آن

همانطور که اشاره کردیم راکت اصلی ترین ابزار برای انجام بازی پینگ پنگ است و طبق قوانین فدراسیون جهانی این ورزش راکت می تواند به هر نوع شکل و اندازه ای باشد ولی باید در طرف آن از سطح صاف برخوردار باشد.

راکت پینگ پنگ از دو بخش تیغه (دسته راکت) و رویه که عمولا از جنس لاستیک است تشکیل شده که نوع جنس ، اندازه و به طور کلی ساختار هر راکت نقش کلیدی در نوع بازی پینگ پنگ باز ایفا می کند.

در بازارهای وسایل و تجهیزات ورزشی راکت های پینگ پنگ به شکل سفارشی و آماده موجود است. راکت های سفارشی راکت هایی هستند که شخص ورزشکار بنابر مهارتهای فردی شیوه و سبک بازی خود اجزا تشکیل دهنده راکت مانند جنس رویه و نوع تیغه را مشخص و به کمپانی خاصی جهت ساخت آن سفارش میدهد که این قبیل راکت ها را سفارشی نامیده می شوند.

راکت های آماده ، راکت هایی هستند که شرکت های تولید کننده  راکت بنا بر سلیقه خود ویا با الهام از سبک بازی خاصی ویا تجربه  ای که در امر تولید داشته اند و یا شناخت از سلیقه  ورزشکاران، راکت ها را به صورت انبوه تولید و روانه بازارهای ورزشی کرده اند را راکت های آماده نامیده می شود.

بیشتر بدانید : قوانین و مقررات بازی پینگ پنگ

\""آشنایی\"

 

تیغه راکت پینگ پنگ

به قسمت چوبی راکت در اصطلاح تیغه گفته می شود. تیغه راکت بنا بر استاندارد فدراسیون جهانی پینگ پنگ باید از ۸۵ ./. چوب تشکیل شده باشد. البته در تیغه راکت از موادی مانند فایبر گلاس، و یا کربن فایبر نیز برای ایجاد خواصی در راکت مانند سفتی و یا نرم شدن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

درتیغه راکت ها معمولا از ۳ ، ۵  و ۷ لایه مختلف استفاده می شود که هر یک از این لایه ها بر اساس خواص مختلفی مانند نرمی و سفتی هستند  در کل تیغه های راکت بر اساس سه سبک بازی ، هجومی ، دفاعی ، و همه حالته ساخته می شوند که به توضیح مختصری در مورد این سبک های بازی خواهیم پرداخت.

در سبک بازی هجومی تیغه راکت از لایه بیروی محکم تری در مقابل لایه درونی خود برخوردار است که به هر میزان که لایه بیرونی محکم تر باشد پتانسیل هجومی بیشتری خواهد داشت. بدین معنا که لایه بیرونی با شدت بیشتری  به توپ ضربه وارد می کند.

در سبک بازی دفاعی تیغه راکت از لایه هایی که انعطاف بیشتری دارند استفاده شده است و پتانسیل کنترل بسیار زیادی در دریافت توپ های قدرتی دارند.

در سبک بازی همه حالته در تیغه راکت از لایه خارجی بسیار نرم تری نسبت به لایه داخلی استفاده می شود این قبیل تیغه ها از پتانسیل هجومی و همچنین قابلیت کنترول مناسبی نسبت به ضربه زدن و کنترل ضربه وارد شده دارند. از این تیغه ها مناسب حهت استفاده ورزشکاران مبتدی بررای تمرین و بازی است و افراد نیمه حرفه ای نیز از این نوع تیغه  استفاده می کنند.

بیشتر بدانید: راکت پینگ پنگ و نکاتی که پیش از خرید باید به آنها توجه داشته باشیم

\""تیغه\"

رویه راکت پینگ پنگ

رویه لاستیکی راکت های پینگ پنگ به ۴ دسته تقسیم می شوند. راکت ها این قابلیت را دارند که در هر طرف آن از یک رویه خاص بنا به سبک بازی خود بهره گیرند. در ادامه به معرفی هریک از رویه ها  و خواس آنها خواهیم پرداخت.

رویه دندانه دار معکوس : در این نوع رویه دندانه ها  متمایل به سمت داخل راکت، و لایه بر روی سطح اسفنجی قرار گرفته است و به واسطه تماس توپ با این سطح به دلیل قابلیت آنها چرخش توپ بسیار افزایش می یابد اکثریت تولیدکنندگان راکت این نوع  از رویه ها را با توجه به میزان گردش توپ دسته بندی می کنند.

این لایه ها در بین بازیکنان حرفه ای از محبویت خاصی برخوردار است. این نکته فراموش نشود که به هر میزان که پتانسیل هجومی لایه بیشتر باشد از توان کنترلی آن کاسته خواهد شد .

رویه ضد چرخشی: این نوع رویه بدلیل اینکه دارای سطح پهنی هستند گردش توپ را در هنگام ضربه از بین می برند و به علت عدم قابلیت این نوع رویه در ایجاد چرخش توپ اجرای حرکت های هجومی با آنها سخت است و به همین جهت معمولا بازیکنان از این رویه به دلیل خاصیت دفاعی در یک طرف راکت از آن استفاده می کنند.

رویه دندانه دار بلند: این توع از رویه به جهت داشتن دندانه های باریک و بلند در هنگام اصابت توپ به راحتی خم شده و تاثیر بسیاری در پاسخ ضربات چرخشی رقیب دارد و از سرعت پائینی برخوردار است به همین جهت در رده رویه های دفاعی قرار داده شده است و برای استفاده مبتدیان مناسب نیست.

رویه دندانه دار کوتاه: در این نوع رویه دندانه ها به صورت مسطح و در مجاور همدیگر قرار گرفته اند و قابلیت شکل دهی چرخشی متوسط بر روی توپ هستند و برای برگشت ضربه مورد استفاده قرار می گیرند.

از این روی برای کنترل ضربات چرخشی حریف مورد استفاده است و می توان گفت که پتانسیل کنترل ضربه های قدرتی را دارا هستند و بازیکنانی که در سبک بازیشان قابلیت دافاع و حمله موجود است در یک طرف راکت از این نوع رویه و در طرف دیگر ار رویه معکوس استفاده می کنند.

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع میزهای پینگ پنگ

\""رویه\"

نحوه انتخاب و خرید راکت پینگ پنگ

در قسمت بالا با با راکت و اجزای تشکیل دهنده و خواص هر کدام از اجزا بنا برسبک بازی که هر ورزشکار مایل به اجرای آن است آشنا شدیم.

انتخاب و خرید یک راکت پینگ پنگ بر پایه سبک بازی بازیکن انجام می شود و انتخاب راکت باید به شکلی باشد که سبب افزایش عملکرد و کارایی بازیکن در مصاف با حربف شود و چیزی که سبب افزایش عملکرد و سطح بازی یک پینگ پنگ باز می شود تنها و تنها تمرین است.

برای انتخاب یک راکت مناسب تنها راه ، آگاهی از سبک بازی و دانستن نقاط قدرت و ضعف بازیکن از خود است تا با شناخت این نقاط بتواند راکت مناسب با اهداف تمرینی خود را انتخاب و خریداری کند.

بیشتر بدانید: توپ های پینگ پنگ چگونه ساخته می شوند؟ – راهنمای خرید توپ پینگ پنگ

پیشنهاد می کنیم برای خرید راکت پینگ پنگ ، اگر مبتدی هستید و برای اوقات تفریح و یا به صورت تفننی پینگ پنگ بازی می کنید راکت های متوسط را انتخاب کنید و اگر به صورت حرفه ای این ورزش را پیگیری می کنید به مواردی که گفته شد مانند آگاهی از تیغه راکت و رویه و مهمتر از همه اطلاع از سبک بازی خود مبادرت به انتخاب و خرید راکت با استاندارهایی که توضبح داده شد نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا