فهرست

انواع جوراب ورزشی و انتخاب سایز مناسب

انواع جوراب ورزشی و انتخاب سایز مناسب ۲۲ دی

در این مقاله به بررسی انواع جوراب ورزشی و انتخاب سایز مناسب جوراب برای ورزش های فوتبال، رانینگ، والیبال، و بسکتبال خواهیم پرداخت.

 

۱. انواع جوراب ورزشی

۱.۱ جوراب فوتبال

۱.۲ جوراب بسکتبال

۱.۳ جوراب والیبال

۱.۴ جوراب رانینگ

۲. انتخاب سایز مناسب برای جوراب ورزشی

 

انواع جوراب ورزشی

نوع جوراب ورزشی که میخرید، کاملا بستگی به ورزشی دارد که انجام میدهید. استفاده از جوراب مزایایی بیشتر از از گرم نگه داشتن پا دارد، هدف های مختلفی برای استفاده از جوراب وجود دارد که بسته به نوع فعالیت های فیزیکی متفاوت است. در این مقاله قصد داریم موارد استفاده انواع جوراب های ورزشی مخصوص هر ورزش ها را برایتان شرح دهیم.

جوراب فوتبال

در حال حاضر فوتبال پرطرفدارترین ورزش در سرتا سر دنیا است. در خیلی از کشورهای آسیایی و اروپایی به این بازی به جای ساکر،  فوتبال میگویند.
در جوراب هایی که برای فوتبال تولید می شوند، از مواد ضخیم و با دوامی استفاده میشود تا ساق پا در محکم در جای خود نگه دارد؛ حتی گاهی این جوراب ها با ساق بند تولید میشوند. همچنین در این جوراب ها از موادی استفاده میشود که رطوبت را از پا دور میکنند و مانع عرق کردن میشوند. در تولید جوراب های فوتبال معمولا از الیاف های نایلون، اکریلیک و پارچه های کش استفاده میشوند.

انواع جوراب ورزشی - جوراب فوتبال

جوراب بسکتبال

در حال حاضر قانونی برای رنگ جوراب در اتحادیه ملی بسکتبال (NBA و WNBA) وجود ندارد. اغلب بازیکنان بسکتبال رنگ جوراب را به گونه ای انتخاب می کنند که با رنگ لباسشان تناسب داشته باشد. ولی برخی از بازیکنان برای جلب توجه و منحصر به فرد بودن، جوراب هایی با رنگ تند و نامتناسب با رنگ لباس خود به پا میکنند.
جوراب های بسکتبال هم ساق کوتاه و هم بلند هستند. جوراب های بسکتبال طوری طراحی شده اند تا از برخی نقاط حساس پا به خوبی محافظت کنند، ضربات وارده را جذب کنند و اصطحکاک را به حداقل مقدار ممکن برسانند. جوراب های ساق بلند، سایش ها روی مچ پا را کاهش میدهند.

جوراب بسکتبال

جوراب والیبال

والیبال ورزشی است که از ترکیب دو ورزش تنیس و هندبال بوجود آمده است. در سال ۱۸۹۵ میلادی این بازی پدید آمد و یکسال بعد با نام والیبال به رسمیت شناخته شد.
جوراب های مخصوص والیبال دارای ساقی کوتاه، نرم، سبک و چسبان هستند. این نوع جوراب ها برای کاهش دمای و دور کردن رطوبت از پاها طراحی میشوند. همانطور که میدانید ورزش والیبال در داخل سالن و محیط سر بسته انجام میشود؛ به همین علت تنظیم دمای بدن و خنک ماندن یکی از نکات مهم برای بازیکنان است.

جوراب والیبال

جوراب رانینگ

دویدن برای نخستین بار به عنوان یک مسابقه در بازی های المپیک  قبل از میلاد ثبت شد. اکنون دویدن یک تمرین ورزشی روزمره برای بزرگسالان و یکی از فعالیت های مدرسه برای کودکان است. برخلاف تفکر عموم، دویدن و پیاده روی اختلاف زیادی در میزان کالری سوزی ندارند. در پیاده روی و دویدن به میزان یکسان کالری سوزانده میشود، به این دلیل که مسافت طی شده یکسان است و تنها تفاوت بین این دو فقط زمان صرف شده برای فعالیت مورد نظر است.
جوراب رانینگ انواع مختلفی دارد که بر اساس ویژگی های مختلف ارائه شده اند. بعضی از این جوراب ها مخصوص پای چپ و راست ارائه می شوند، در نتیجه میزان ضربه گیری و حمایت از هر پا متفاوت است. برخی از این جوراب ها در ناحیه درز ندارند تا میزان سایش به حداقل برسد. اکثرا در این جوراب ها از مواد جاذب رطوبت استفاده میشود تا به سرعت عرق را جذب و خشک کنند. همچنین نوع دیگری از جوراب های رانینگ تولید میشود که در قسمت قوس کف پا برآمده هستند و جلوی ضربه های احتمالی را گرفته و از پا حمایت میکنند.

هر ورزشی جوراب مخصوص به خود را دارد که دارای قابلیت های مختلف است. به علت اینکه هر ورزشکار در هنگام فعالیت ورزشی نیازهای مختلفی دارد، بهتر است که جوراب متناسب با نوع فعالیت ورزشی انتخاب شود.

 جوراب رانینگ 
انتخاب سایز مناسب برای جوراب ورزشی

عموم مردم معتقدند که سایز جوراب یک مقیاس جهانی دارد و در همه جای دنیا یکسان است؛ اما این تفکر همیشه درست نیست. سایز در جوراب های با کیفیت بالا مانند آنچه برای ورزشکاران طراحی می شود مهم است. چگونگی تناسب جوراب با پا، تناسب کفش با پا را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند مانع و یا افزایش دهندۀ عملکرد ورزشکار باشد. انتخاب سایز مناسب جوراب ورزشی برای تقویت عملکردتان هنگام فعالیت های ورزشی و رقابتی حائز اهمیت است. جوراب ها باعث تعیین سطح راحتی ورزشکار میشود. انتخاب جوراب با سایز مناسب هنگام فعالیت ورزشی، از تاول زدن، ساییده شدن و اصطکاک و حساسیت های پوستی در اثر رطوبت ، پیشگیری می کند.

انتخاب سایز مناسب برای جوراب ورزشی
نتیجه گیری

تحقیقات نشان داده که جوراب‌های تهیه شده از پنبه خالص، درصد تاول زدن در پا هنگام ورزش را افزایش میدهند و عرق را به خوبی جذب نمیکنند؛ در نتیجه جوراب های پنبه ای شما در هنگام ورزش کردن سنگین، آزار دهنده و بد بو میشود.
محققان چندین برند معروف جوراب‌ ورزشی را با  دستگاهی که رطوبت و اصطکاک را می سنجید، ارزیابی کردند. یافته‌های پژوهشگران  نشان داد که جنس جوراب از قیمت و برند آن با اهمیت تر است. یکی از نتایج آزمایشها نشان میداد که پوشیدن جوراب‌ ۱۰۰% پنبه‌ای احتمال تاول و ساییدگی را افزایش داده و باعث بروز تاول در پاهای خیس از عرق می شوند. در حالی که جوراب‌های نایلونی بهترین کارکرد را دارند. جوراب‌های ترکیب شده از پنبه و الیاف مصنوعی، کارکردی بین دو نوع جوراب پنبه ای و نایلونی دارند.
این مطالعات فقط مختص ورزشکاران نیست، بلکه در آن جوراب مناسب برای عموم افراد جامعه و حتی برای برخی بیماران مانند افراد دیابتی که در گردش خون مشکل دارند و یا کسانیکه پروتز دارند نیز مورد مطالعه قرار گرفته است.
پزشکان از تاثیر الیاف ‌های طبیعی و مصنوعی بر الگوی عرق کردن پا اطلاعاتی داشتند و این نتایج خیلی آنها را شگفت ‌زده نکرد. آنها معتقدند اگر فرد در تمام طول روز جوراب نمیپوشد، استفاده کردن از جوراب‌های پنبه‌ای مناسب است؛ اما در موارد خاصی مثل مدت زمان استفاده و میزان سلامت جسمی فرد، باید توجه بیشتری به نوع جوراب شود.

جوراب ورزشی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا