۰

پولوشرت ورزشی چیست و چه تفاوتی با تیشرت دارد؟

پولوشرت ورزشی چیست و چه تفاوتی با تیشرت دارد؟

پولوشرت ورزشی چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم بیشتر درباره تاریخچه این لباس و تفاوت پولوشرت ورزشی با تیشرت صحبت کنیم.

پولوشرت چیست؟ برای بسیاری واژه پولوشرت به مفهوم یک بلوز است. برای عده‌ای پولوشرت به معنای تیشرت است، اما تفاوت پولوشرت و تیشرت را باید در تاریخ جستجو کنیم. روزگاری پولوشرت، تنها لباسی برای ورزش بود و بیشتر در میادین ورزشی پوشیده می‌شد؛ اما پولوشرت آرام آرام به دنیای مد نیز وارد شد. جیمز دین، از مشاهیر هالیوود یکی از افرادی بود که در زندگی روزمره‌اش پولوشرت می‌پوشید، او یکی از افرادی است که باعث رواج پولوشرت بین مردم شد. پوشیدن پولوشرت ورزشی امروزه خارج از محیط ورزش بسیار رواج دارد حتی روسای جمهور کشورهای بزرگ هم ابایی از عکس گرفتن با پولوشرت ورزشی ندارند. در این مطلب می‌خواهیم بیشتر درباره این لباس و تفاوت آن با تیشرت صحبت کنیم.

خرید تی شرت و پولوشرت ورزشی مردانه با قیمت عالی از کالاورزش

پولو‌شرت ورزشی چیست؟

پولوشرت ورزشی نوعی لباس آستین کوتاه بافته شده از نخ پنبه است که در رشته‌های چوگان، تنیس و گلف پوشیده می‌شود. رشته‌هایی که بیشتر افراد ثروتمند مشغول بازی در آن هستند. پولوشرت ورزشی دارای یقه است و سه دکمه نیز در پایین یقه دوخته می‌شود، برای همین بسیاری از افراد به پولوشرت، "تی‌شرت یقه‌دار" نیز می‌گویند. پولوشرت ورزشی معمولاً دارای جیب نیست؛ اما برای پولوشرت غیر ورزشی جیب نیز دوخته می‌شود. برای آن‌که بدانیم پولوشرت چیست باید به تاریخ طراحی و تولید پولوشرت نگاه بیا‌ندازیم.

پولوشرت ورزشی

تاریخچه پولوشرت

در زبان انگلیسی به ورزش چوگان "پولو" گفته می‌شود. زمانی که انگلیسی‌ها به هند رفتند متوجه ورزش چوگان و لباس عجیب آنها شدند. "برادران بروکس" که طراح لباس بودند، با الهام از لباس هندی‌ها، لباس مخصوص چوگان را طراحی کردند و اسم لباس خود را "پولو" گذاشتند. در سال ۱۹۲۶ "لاکوست" تنیسور قهرمان فرانسوی در مسابقات گراند اسلم دست به اقدام جسورانه‌ای زد. او برعکس دیگر بازیکنان تنیس که پیراهن و کراوات می‌پوشیدند، پیراهن مخصوص خود را طراحی کرد. او یک لباس آستین کوتاه یقه‌دار پوشید که تا قبل از او کسی استفاده نکرده بود. لاکوست روی لباس خود آرم یک تمساح را گلدوزی کرده بود. لاگوست بعد از بازنشستگی در سال ۱۹۳۰ با طراح لباس "آندره ژیلیر" برند لاکوست را دایر کردند.

لاکوست پولوشرت با طرح گلدوزی شده تمساح بود؛ اما در آن زمان به لباس لاکوست پولوشرت نمی‌گفت بلکه به‌عنوان لباس تنیس شهرت داشت. "رالف لورن" طراح لباس در سال ۱۹۶۷ فروشگاه کراوات با برند پولو افتتاح کرد. لوگو پولو یک بازیکن چوگان بود که سوار بر اسب در حال بازی چوگان بود. سال ۱۹۷۲ زمانی که لاکوست لباس خود را با نخ پلی‌استر به بازار عرضه می‌کرد لورن پولوشرت خود پنبه‌ای خود را در ۲۴ رنگ به بازار عرضه کرد. شعار مشهور پولو که "با افزایش سن بهتر می‌شود"، پولوشرت را بین اقشار جامعه رواج داد.

شهرت پولوشرت "رالف لورن" تا جایی پیش رفت که در سال ۱۹۸۶ عکس رالف لورن روی مجله تایم قرار گرفت تا مردم همه جهان از خود بپرسند پولوشرت چیست؟

تفاوت پولوشرت و تی‌شرت

چه ویژگی خاص سبب می‌شود به یک لباس پولوشرت و به لباس دیگر تیشرت گفته شود. برای مقایسه بهتر، تفاوت‌ها در جدول نوشته شده است

پولوشرت تیشرت
پیراهن آستین کوتاه یقه‌دار که دکمه دارد نوعی کژوال که گاه آستین کوتاه است و دارای الگوی T شکل است
حتما یقه دارد احتمال کم یقه دارد.
دارای دو یا سه دکمه زیر یقه است دکمه ندارد
پولوشرت می‌تواند با کت ست شود. با لباس رسمی ست نمی‌شود.
پولوشرت با پنبه بافته می‌شود تیشرت با انواع الیاف بافته می‌شود
روی پولوشرت تصویر یا شعار نوشته نمی‌شود محدودیتی در طرح و رنگ ندارد.

 

کلام پایانی

اگر چه پولوشرت یک لباس ورزشی است، اما اصالت در طراحی و نوع خاص دوخت آن سبب شده است پولوشرت یک لباس نیمه‌رسمی نیز شناخته شود. تفاوت پولوشرت و تی‌شرت در استایل یقه‌دار بودن پولوشرت باعث شده است تا خانم‌ها نیز از پوشیدن پولوشرت استقبال کنند.

whatsapp whatsapp phone