۰

ورزش های راکتی شامل چه ورزش هایی است؟

ورزش های راکتی شامل چه ورزش هایی است؟

ورزش‌های راکتی به عنوان یکی از ورزش‌های رقابتی است که در جهان طرف‌داران بسیاری دارد. انواع ورزش‌های راکتی شامل: تنیس روی چمن، بدمینتون، اسکواش، تنیس‌روی‌میز و غیره خواهد بود.

ورزش‌های راکتی به عنوان یکی از ورزش‌های توپی و محبوب جهان شمرده می‌شود. دنیای ورزش راکتی بسیار متنوع است. اکثر ورزش‌های راکتی از ابزاری که دارای یک قاب دسته‌دار می‌باشد تشکیل شده است و بازیکنان با استفاده از این ابزار توپ‌های ورزشی را به سمت زمین حریف هدایت می‌کنند. ورزش‌های راکتی از جمله ورزش‌های بسیار پرتحرک بوده که علاوه بر سوزاندن کالری زیاد باعث ایجاد برخی فاکتورهای قدرت، استقامت و سرعت در بدن بازیکنان خواهد شد. در این ورزش هم می‌شود به‌صورت تک‌نفره و یا دونفره بازی را آغاز نمود.

انواع ورزش های راکتی

همان‌طور که می‌دانید قرن‌هاست که انواع ورزش‌های راکتی در جهان رواج دارد. منشأ کلمه لاتین Racket از کلمه Racquet نشأت گرفته است. کلمه Racquet درگذشته به هر ورزشی که با یک ابزار دستی مستطیل شکل با سیم، مفتول و یا سطحی صاف که برای ضربه به توپ طراحی شده است را می‌گفتند که بعدها به Racket تغییر یافت. ما در این مقاله به معرفی انواع ورزش‌های راکتی خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

ورزش های راکتی

تنیس روی چمن

تنیس به عنوان یک بازی مفرح ورزشی توپی به‌حساب می‌آید که هم می‌تواند به‌صورت انفرادی در برابر یک حریف و یا گروه دونفره انجام داد. ورزش راکتی تنیس در اواخر قرن 19 میلادی برای اولین‌بار در بیرمنگام انگلیس آغاز شد و به‌سرعت در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرد. سال‌ها است که این ورزش را تنیس روی چمن نیز می نامند. یکی از تفاوت‌های اصلی این ورزش با شکل اولیه آن در ساختار دسته‌های راکت بود که در گذشته از چوب ساخته می‌شد اما با مرور زمان بیشتر محصولات امروزی از فیبر کربن و یا فایبرگلاس می‌باشد.

فواید ورزش تنیس برای سلامتی روحی و جسمی بدن و عملکرد مغز بسیار زیاد است. به گونه ای که امروزه انواع تنیس از جمله تنیس روی چمن توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بازی می‌شود و طرف‌داران بسیاری دارد. مسابقات جهانی مانند ویمبولدن، تنیس آزاد فرانسه، تنیس آزاد استرالیا و تنیس آزاد ایالات متحده به‌عنوان تورنمنت‌های جهانی این رشته ورزشی شناخته می‌شود. این بازی از سال 1988 میلادی مجوز ورود به رقابت‌های المپیک را گرفت و به‌گونه‌ای رشد کرد که توانست ستارگان درخشانی را در سراسر جهان معرفی نماید. از جمله آنها می‌توان به راجر فدرر، استفی گراف و جان مک انرو به‌عنوان قهرمانان مطرح جهان اشاره نمود.

تنیس روی میز

در زبان لاتین این ورزش را با نام Table Tennis می‌گویند. نام دیگر این ورزش همان نام قدیمی پینگ‌پنگ است. پینگ‌پنگ به‌عنوان ورزشی توپی است که در اصل شبیه تنیس خواهد بود. اما در یک میز مستقیم و کاملاً مسطح که به دو قسمت مساوی تقسیم شده و مابین آن یک تور قرار دارد انجام می‌شود. بازی پینگ‌پنگ در حدود سال 1887 میلادی توسطH.J.singer با نام تنیس‌روی‌میز اختراع شد و در سال 1890 میز تنیس به عنوان یکی از مهم‌ترین لوازم ورزشی ساخته گردید.

لازم به ذکر است این بازی هم به‌صورت یک‌نفره و هم به‌صورت دونفره قابل انجام است. هدف از بازی تنیس‌روی‌میز عبور توپ ازروی تور و برخورد به زمین حریف خواهد بود. این بازی امروزه به عنوان یکی از سریع‌ترین ورزش‌های راکتی در جهان شناخته شده است. در سال 1926 میلادی اولین فدراسیون بین‌المللی تنیس‌روی‌میز با اعضای کشورهای انگلیس مجارستان، سوئد، هند، دانمارک، آلمان، چکسلواکی، اتریش و ولز تأسیس شد.

بیشتر بخوانید: قوانین بازی تنیس را بشناسید

بدمینتون

مانند تنیس، بدمینتون را نیز می‌توان به‌صورت انفرادی و یا دونفره و در مجموع چهار بازیکن بازی کرد. در تاریخچه بدمینتون آمده که با یک توپ ورزشی به نام لاتین Shuttlecock یا همان توپ گوی شکل پردار از کشور هندوستان شروع شده و به سایر جهان گسترش یافت. در ابتدا این ورزش را در کشور هندوستان با نام POONA می‌شناختند و سپس در سال 1877 تا 1901 میلادی برخی تغییرات در خصوص قوانین این رشته ورزشی از شکل زمین گرفته تا نوع توپ صورت گرفت. بدمینتون از سال 1992 وارد رقابت‌های المپیکی شد و امروزه این ورزش علاوه بر تفریح و سرگرمی باعث تناسب‌اندام، افزایش مقاومت عضلات، سرعت و چابکی افراد نیز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فواید ورزش بدمینتون

اسکواش

اسکواش را می‌توان به‌صورت یک بازی دونفره انجام داد اما آن را بیشتر به صورت یک ورزش یک‌به‌یک خواهیم دید. برخلاف تنیس و بدمینتون این بازی در یک فضای چهاردیواری بسته انجام می‌شود. دیوار روبروی و جلوی این زمین به عنوان هدف اصلی ضربه خواهد بود. این ورزش برای اولین‌بار در سال 1830 میلادی در مدرسه هارو در انگلستان اختراع شد البته تا اوایل قرن 20 میلادی در مورد قوانین زمین اسکواش هیچ ابعاد استانداردی وجود نداشت. علی‌رغم تعداد زیاد مسابقات متأسفانه این ورزش به المپیک راه پیدا نکرد.


امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی
whatsapp whatsapp phone