فهرست

ملاک های اساسی برای خرید دستگاه دوچرخه ثابت

ملاک های اساسی برای خرید دستگاه دوچرخه ثابت ۲۲ دی

در این مقاله به دوچرخه ثابت و راهنمای خرید آن به همراه قیمت دوچرخه های ثابت ساده خانگی و باشگاهی و معرفی انواع دوچرخه ثابت و قابلیت های هر یک از این دستگاهها پرداخته شده است.

 

۱. دوچرخه ثابت (Stationary bicycle)

۲. راهنمای خرید دوچرخه ثابت

۲.۱ انواع دوچرخه ثابت

۲.۲ قابلیت های یک دوچرخه ثابت باید داشته باشد

۳.  قیمت دوچرخه ثابت ساده خانگی و باشگاهی

 

دوچرخه ثابت (Stationary bicycle)

دوچرخه ثابت همانند سایر دستگاه های مدرن ورزشی با توجه به اهدافی که هر کس دنبال می کند ، ویژگی ها و طراحی های متفاوتی دارد. اگر قصد انجام و تمرین های هوازی  با شدت بالا را دارید باید از دوچرخه های ثابتی استفاده کنید که تحمل اصطحلاک بالای پدال زدن سریع را داشته باشند. اگر وزن شما زیاد است و قصد چربی سوزی دارید باید از دوچرخه هایی استفاده کنید که از بدنه ای با مقاومت بالا برخوردار باشند. و اگر قصد داشته باشید دوچرخه ثابتی بخرید که اعضای خانواده نیز بتوانند از آن در منزل استفاده کنند، باید دستگاهی تهیه کنید که نیازهای همه اعضای خانواده تان را برطرف کند در این راستا  کالا ورزش به شما دوچرخه ثابت ایستاده و دچرخه ثابت اسپینینگ (Spinning) را پیشنهاد می دهد که تقریبا می تواند تمام نیاز ها را برطرف کند. در ادامه به انواع دوچرخه های ثابت و راهنمای خرید و انتخاب آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : ۱۰ فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

 

راهنمای خرید دوچرخه ثابت

برای اینکه یک انتخاب و خرید مطلوب داشته باشیم بهتر است اول با انواع دوچرخه های ثابت و قابلیت های هریک از آنها آشنا شویم تا بتوانیم بهترین گزینه را در جهت رسیدن به اهداف ورزشی خود انتخاب کنیم ر ادامه به معرفی انواع دوچرخه های ثابت خواهیم پرداخت.

انواع دوچرخه ثابت

به طور کلی دوچرخه های ثابت باشگاهی و خانگی در سه نوع نشسته، ایستاده و اسپینینگ (Spinning) طراحی، تولید و روانه بازارهای ورزشی می شوند و افراد میتوانند بسته به شرایط جسمانی خود و میزان کارایی دستگاه، قیمت و گارانتی اقدام به انتخاب و خرید نوع مورد نظر خود نمایند.

دوچرخه ثابت نشسته : تمرین با این دستگاه بسیار راحت است به طوریکه فرد می تواند به آسانی بر روی دستگاه  نشسته و به پشتی آن تکیه و به راحتی رکاب بزند. استفاده از این دستگاه برای آن دسته از افرادی که از بیماریهای شایع کمر مانند کمر درد رنج می برند و یا افرادی که دارای اضافه وزن هستند و افراد مسن بسیار مناسب است.

دوچرخه ثابت ایستاده : این دستگاه شبیه به دوچرخه های معمولی است با این فرق که کاربر نمی تواند از روی زین آن بلند شود. تمرین با این دستگاه تقویت و پروش عضلات پا، شکم و سوزاندن چربی های اضافی شکمی را در پی خواهد داشت. استفاده از این دستگاه تداعی کننده دوچرخه سواری به معنای واقعی آن است.

دوچرخه ثابت اسپینینگ (Spinning) : تمرین با این نوع دوچرخه ثابت موجب افزایش توان و قدرت  عضلات، افزایش استقامت پاها و چربی سوزی در نواحی شکم می شود و برای آن دسته افرادی که بدنبال کالری سوزی شدید هستند تمرین با این دستگاه پیشنهاد می شود. شما می توانید یک دوچرخه سواری واقعی با این دستگاه داشته باشید تنها کافیست به صورت کاملا عمودی بر روی صندلی دستگاه نشسته و حتی مثل دوچرخه سواری واقعی از روی صندلی بلند شده، ایستاده و مسلط رکاب بزنید بدون اینکه در دستگاه لغزشی ایجاد شود.
بیشتر بدانید : دوچرخه ثابت Spinning تاریخچه و تمرینی آن

قابلیت های یک دوچرخه ثابت باید داشته باشد

تنظیم قدرت دستگاه

این امر به دو صورت انجام می شود. روش اول به صورت مکانیکی انجام می شود به این صورت که شما برای تنظیم قدرت دستگاه نیاز است که پیچی که در کنار پدال های تعبیه شده است را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید. در روش دوم به صورت دیجیتالی است.  شما به راحتی از طریق صفحه نمایشگر دستگاه به فشار دکمه های تعبیه شده سختی و قدرت دستگاه را تعیین می کنید.

 

سیستم تعبیه شده برای مقاومت دستگاه

دوچرخه ثابت بر خلاف دوچرخه های معمولی دنده ندارد، اما برای تنظیم مقاومت پدال زدن به یک سیستم تنطیم مقاومت مجهز شده است. به طور معمول این سیستم به دو روش تسمه نمدی و مگنتی امکان پذیر است. در سیستم تسمه ای که به مقاومت دوچرخه های معمولی شباهت دارد. در این نوع دستگاه دستگیره ای وجود دارد که اگر آن را فشار دهیم، تسمه نمدی دستگاه سفت تر شده و شما باید برای پدال زدن قدرت بیشتری را اعمال کنید. در تسمه های مگنتی این کار به صورت پیشرفته تری صورت می گیرد. به فشار یک دکمه آهنرباهایی که در کنار پدال های قرار دارد به پدال ها نزدیگتر شده و پدال زدن برای شما سختر می شود. این نوع تسمه بسیار اصطحلاک کمتری داشته و صدای کمتری دارد.

بیشتر بدانید : تفاوت میان دوچرخه ثابت ایستاده و دوچرخه ثابت Spinning

برنامه‌ های تمرینی

دوچرخه های ثابت قدیمی معمولا دارای سیستم برنامه دهی نمی باشند. اگر به دنبال وسیله ای هستید که به شما برنامه لاغری و تمرین بدهد باید حتما به فروشنده بگویید که دستگاه پیشرفته تری به شما عرضه کند.

صفحه ‌نمایش

هرچه امکانات یک دستگاه مشابه امکاتات باشگاه های ورزشی باشد، کاربر انگیزه بالاتری برای استفاده از آن دستگاه را پیدا می کند. صفحه نمایش دستگاه به شما میزان کالری که سوخته شده، مسافت طی شده، سرعت و میزان ضربان قلب شما را نشان می دهد. بعضی ازین دستگاه ها دارای بلوتوث و امکان پخش موزیک بوده و لذت ورزش کردن را برای شما دو چندان می کند.

 

تنظیمات صندلی دستگاه

قبل از خرید دوچرخه ثابت بهتر است زین آن را چک کنید که برای بدن شما مناسب و راحت باشد، زین هایی که قابلیت تنظیم ندارند میتوانند به کمر آسیب وارد کند پس بهتر است دوچرخه هایی تهیه کنید که قابلیت تنظیم زین داشته باشند که خوشبختانه اکثر دوچرخه های امروز این قابلیت را به صورت مکانیکی و دیجیتالی دارند.

 

میزان تحمل وزن دستگاه

بهتر است دوچرخه ای را انتخاب کنید که متناسب با فیزیک بدن شما باشد. بهتر است از اندازه پدال های اطمینان خاطر کسب کنید که هم برای پاهای چاق و هم لاغر طراحی شده باشند. و حتما وزن خود را به فروشنده بگویید تا بهترین دوچرخه متناسب با وزن شما ارائه دهند.

بیشتر بدانید : فواید تمرینی دوچرخه ثابت برای بانوان

 

قیمت دوچرخه ثابت ساده خانگی و باشگاهی

برای بسیاری افراد این سوال مطرح است که یک دستگاه دوچرخه ثابت ساده، در مدل های خانگی و یا باشگاهی چه قدر میتواند قیمت داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید عرض کنیم که دستگاههای دوچرخه ثابت در انواع مختلف (نشسته – ایستاده – اسپینینگ) بر اساس برند و قابلیت های موجود در دستگاه با قیمت های مختلف توسط شرکت های سازنده به بازارهای ورزشی عرضه می شوند. بطور کلی دوچرخه های ثابت با میانگین قیمتی ۷۰۰هزار الی ۱۴ میلیون تومان، با برندهای مختلفی در بازارهای ورزشی کشورمان وجود دارند که از مهمترین این برند ها می توان به Tomahawk، Proteus، Horizon، Turbo Fitness، Kettler، JK Exer و … اشاره کرد.

پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت انواع برند های دستگاه دوچرخه ثابت (خانگی – باشگاهی) همچنین سایر لوازم و تجهیزات ورزشی با کارشناسان ما در فروشگاه کالاورزش تماس، مشاوره و اطلاعات  لازم در خصوص برند، نوع ، قیمت و گارانتی کالای مورد نظر خود را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش نمائید.

 

بیشتر بدانید : چگونه یک دوچرخه ثابت خانگی ارزان بخریم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا