۰

دستگاه الپتیکال چیست؛ مضرات و فواید الپتیکال

دستگاه الپتیکال چیست؛ مضرات و فواید الپتیکال

در این مقاله به مضرات و فواید استفاده از دستگاه الپتیکال به همراه برنامه تمرینی با دستگاه الپتیکال و  این سوال که آیا الپتیکال باعث تشدید زانو درد خواهد شد؟ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در این مقاله به مضرات و فواید استفاده از دستگاه الپتیکال به همراه برنامه تمرینی با دستگاه الپتیکال و  این سوال که آیا الپتیکال باعث تشدید زانو درد خواهد شد؟ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱. فواید استفاده از الپتیکال (اسکی فضایی)

۲. مضرات استفاده از دستگاه الپتیکال

۳. برنامه تمرینی الپتیکال

 

دستگاه الپتیکال چیست

دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) وسیله ای ورزشی است که از آن در باشگاه ها و یا منزل می توان برای داشتن اندامی زیبا استفاده کرد. این دستگاه ترکیبی از ورزش های دوچرخه سواری، اسکی و پیاده روی می باشد. استفاده از این دستگاه باعث فعالیت هم زمان اندام های فوقانی و تحتانی بدن و سبب چربی سوزی و کاهش وزن شده و تناسب اندام را برای کاربر بوجود می آورد. در مقالات قبلی پیرامون الپتیکال و تناسب اندام صحبت نمودیم در این قسمت قصد داریم  به مضرات و فواید استفاده از دستگاه الپتیکال و به نمونه ای ازتمرینات آن بپردازیم.

دستگاه الپتیکال چیست

بیشتر بدانید : تناسب اندام با الپتیکال (اسکی فضایی)

فواید استفاده از الپتیکال (اسکی فضایی)

استفاده از دستگاه الپتیکال باعث پیشگیری از ابتلا به آرتروز می شود. انجام فعالیت های ورزشی نظیر راه رفتن و دویدن با دستگاه هایی نظیر، تردمیل و دوچرخه ثابت باعث بهبود تغذیه غضروف ها شده و از تخریب آنها و مفاصل جلوگیری می کند . تخریب غضروف از مهمترین عوامل ایجاد آرتروز می باشد . استفاده از این دستگاه باعث افزایش توان جسمی شده و استقامت بدن را افزایش می دهد. بانوان باردار با استفاده از این دستگاه (الپتیکال) در حالت نشسته به راحتی و بدون خطری می توانند به فعالیت ورزشی بپردازند . فعالیت هایی نظیر دویدن ، پرش و خم شدن  در حین انجام تمرینات که احتمال آسیب دیدگی را در بانوان باردار افزایش می دهد اما دستگاه الپتیکال شرایط ایمنی را برای بانوان باردار جهت انجام فعالیت ورزشی فراهم می آورد تا بدون نیاز به انجام تمرینات پر خطر (دویدن) به آسانی بتوانند فعالیت ورزشی مناسب با شرایط خود را انجام دهند. از دیگر فواید استفاده ازالپتیکال برای افرادی است که دچار بیماری فشار خون هستند انجام فعالیت های ملایم و منظم بوسیله این دستگاه مشکلی برای ایشان ایجاد نخواهد کرد و از پیشرفت بیماری جلوگیری و به روند بهبود ایشان کمک می کند استفاده از این دستگاه هیچ فشاری به مهره های کمر وارد نمی کند و افرادی که مبتلا به  دردهای شایع کمر هستند می توانند با خیالی آسوده با این دستگاه ورزش کنند. با استفاده از این دستگاه مهره های کمر تحرک بسیار کمی دارند و شخص مبتلا فقط باید مدت زمان فعالیت را کم و تعداد دفعات استفاده از آنرا افزایش دهد. انجام فعالیت های ورزشی باعث مصرف انرژی و تشدید سوخت و ساز بدن می شود استفاده از الپتیکال نیز باعث کوچکتر شدن بافت های چربی در بدن شده و  سوخت و ساز آنرا افزایش می دهد و در نتیجه کاهش وزن شده و تناسب اندام را برای ورزشکار به همراه می آورد.

بیشتر بدانید : آیا تمرین با الپتیکال (اسکی فضایی )باعث لاغری می شود ؟

مضرات استفاده از دستگاه الپتیکال

استفاده از این دستگاه در افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند باعث آسیب دیدگی بیشتر غضروف و مفاصل شده و التهاب مفصل را  در آنها افزایش می دهد. و اگر بصورت قدرتی از الپتیکال استفاده کنند سبب ایجاد فشار بسیاری بر روی مفاصل زانو شده و باعث درد و آسیب دیدگی بیشتر ایشان خواهد شد. این دستگاه بسیار مناسب برای تقویت فعالیت قلب است اما دستگاهی نیست که بتوان از آن برای پروش عضلات بهره گرفت زیرا برای عضله سازی نیاز است که از وزنه ها و تمرینات خاصی پیروی کرد.

مضرات استفاده از دستگاه الپتیکال

برنامه تمرینی الپتیکال

می دانیم که الپتیکال یک دستگاه هوازی است که برای کمک  کاهش وزن و کالری سوزی بسیار موثر است و باعث تقویت قلب می شود. از جمله تمریناتی که می توان در جهت افزایش تقویت قلب و عروق انجام داد تمرین اینتروال است، که این تمرین خود باعث می شود در هنگام انجام تمرینات سختی که توقف و استراحت ندارند از مصدومیت و آسیب دیدگی ایمن ماند و نیز این امکان را به وجود می آورد که بدون آنکه فشار زیادی به بدن متحمل شود میزان شدت تمرین را نیز افزایش داد. برای انجام تمرین اینتروال با دستگاه الپتیکال پس انجام گرم کردن و مراحل آماده سازی بدن برای شرایط تمرین بایستی برای مدت ۲ دقیقه به سمت جلو با سرعت پدال زد و پس از پایان زمان باید. برای مدت زمان ۲ دقیقه به سمت عقب و با سرعت کم در جهت ریکاوری بدن پدال زد . این شیوه را باید برای مدت زمان ۱۰ دقیقه انجام و تکرار کرد در زمان پدال زدن به سمت جلو مقدار مقاومت الپتیکال باید بین ۹ الی ۸ قرار گیرد و در زمان پدال زدن به سمت عقب باید مقدار مقاومت به ۵ کاهش یافته باشد. پس از پایان تمرین برای سرد کردن بدن باید برای مدت زمان ۵ دقیقه درمقدار مقاومت ۳ به سمت جلو پدال زد. تمرین اینتروال بسیار مناسب برای تقویت قلب و عروق بوده و برای کالری سوزی و کاهش وزن موثر است.

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی
whatsapp whatsapp phone