تاریخچه دوچرخه ثابت اسپینینگ + فواید آن

تاریخچه دوچرخه ثابت اسپینینگ + فواید آن

یکی از لذت بخش ترین ورزش ها را می توان دوچرخه سواری نامید. دوچرخه سواری بجز تفریح ورزش خوبی نیز به حساب می آید. اسپینینگ یا همان دوچرخه ثابت ورشی محرک و مفید برای سلامتی می باشد. اما انجام این وررزش در اتاقی سر بسته مانند دوچرخه سواری دارای لذت نمی باشد.

یکی از لذت بخش ترین ورزش ها را می توان دوچرخه سواری نامید. دوچرخه سواری بجز تفریح ورزش خوبی نیز به حساب می آید. اسپینینگ یا همان دوچرخه ثابت ورشی محرک و مفید برای سلامتی می باشد. اما انجام این وررزش در اتاقی سر بسته مانند دوچرخه سواری دارای لذت نمی باشد. اما جه راه های وجود دارد تا از این ورزش لذت ببریم؟ در ادامه با ما باشید.

 

۱.تاریخچه اسپینینگ

۲.اسپینینگ چیست؟

۳.شدت ورزش اسپینینگ

۴.فواید اسپینینگ

۴.۱  چربی سوزی موثر

۴.۲ بهبود عملکرد قلبی

۴.۳ پایین بودن خطر آسیب دیدگی در ورزش اسپینینگ

۵. میزان خطر آسیب دیدگی

 

تاریخچه اسپینینگ

اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ بوسیله یک مربی به نام Johnaten بوجود آمد. در حقیقت اسپینینگ یک برنامه مهیج ورزشی،همگانی و پر شور و انرژی می باشد.این ورزش موجب هماهنگی کامل ذهن و جسم شما می گردد و همه افراد در سنین مختلف و با شرایط بدنی و توانایی های متفاوت می توانند در آن شرکت کنند. هدف اولیه بوجود آمدن آن برای استفاده از دوچرخه سواران حرفه ای بود تا بتوانند بشکل ثابت توان بدنی خود را به میزان بالایی افزایش دهند. اسپینینگ نام یک رشته ی ورزشی است که کلاس ها و تمرینات دوچرخه سواری در محیط داخلی باشگاه انجام می شود و همچنین یک ورزش بسیار خوب برای صرف کالری و تقویت ماهیچه ها می باشد.

بیشتر بدانید: تفاوت میان دوچرخه ثابت و اسپینینگ

تاریخچه اسپینینگ

اسپینینگ چیست؟

اسپینینگ ورزشی است که همراه با موزیک و یک دوچرخه انجام می شود. و نام مستعاری است که از اسپین  یعنی چرخیدن گرفته شده است و معنای همان دوک نخ ریسی را می دهد. در واقع هدف از اسپینینگ، شبیه سازی یک مسیر جاده ای، به صورت های مختلف در یک محیط سالنی سرپوشیده است. مربی ها با استفاده از موزیک های استاندارد، یک جاده را طراحی می کنند و آن را در کلاس های خود اجرا می کنند. معمولا مدت زمان انجام این تمرین از ۳۰ تا ۷۰ دقیقه متغییر می باشد افراد مبتدی که تازه این ورزش را شروع کرده اند نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه این ورش را انجام دهند تا بتوانند به مرور به میزان آمادگی برسند. در این ورزش بسیاری از عضلات به همراه یکی از اصلی ترین عضلات بدن که قلب نام دارد، تقویت پیدا می کنند. انجام این ورزش هوازی با شدت مناسب، ترشح ماده ای به نام اندروفین را در بدن افزایش می دهد. اندروفین باعث ایجاد حس خوشحالی و سرخوشی میشود، در حالی که درد را نیز کاهش میدهد، فشارهای عصبی را کم میکند و باعث تخلیه تنش می شود به همین دلیل آن را مسکّن طبیعی بدن می نامند.

بیشتر بدانید: ۱۰ فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

اسپینینگ چیست؟

شدت ورزش اسپینینگ

  1. مقاومت یا همان سختی پدال که توسط ورزشکار قابل تنظیم است
  2. تعداد پدال زدن ورزشکار و آهنگ
  3. نحوه  قرار گیری ورزشکار بر روی دوچرخه که ایستاده است و یا نشسته

شدت ورزش اسپینینگ

فواید اسپینینگ

همانطور که می دانید دوچرخه سواری به میزان خوبی موجب قوی تر شدن عضلات و ماهیچه های ساق پا، ران، باسن و تاندون می شود و از آنجایی که اسپینینگ با شدت بیشتر و به شیوه خاصی صورت می گیرد تقویت پاها بهتر و سریع تر انجام می شود.  بنابراین اگر به دنبال پای عضلانی و قوی هستید بهترین گزینه انتخابی شما اسپینینگ است .

بیشتر بدانید: فواید استفاده از دوچرخه ثابت برای زنان

چربی سوزی موثر

همانطور که می دانید چربی سوزی زمانی صورت می گیرد که ورزش شما به یک ورزش هوازی تبدیل شود یعنی ضربان قلب تان  درصد بیشتر از وضعیت نرمال آن بالا رود.شما می توانید تعداد ضربان قلب خود را با استفاده از مانیتور ۵۷ تا ۸۱در حدود دوچرخه اسپینینگ کنترل کنید. همچنین قادر خواهید بود با اندازه گیری و کنترل صحیح ضربان قلب به از بین برن چاقی های موضعی و در نهایت کاهش وزن دست یابید. شما با استفاده از دوچرخه اسپینینگ می توانید به چربی سوزی در حد دلخواه خود  برسید.

بهبود عملکرد قلبی

سیستم قلبی عروقی ما از قلب و شش تشکیل شده اند. اسپینینگ ورزشی ست که به دلیل کاردیو بودن آن سبب بهبود عملکرد این اندام ها می گردد .ورزش های هوازی موجب بهبود وضعیت گردش خون در بدن می شوند بنابراین اکسیژن و مواد مغذی به میزان بیشتری به اندام های ما می رسد. هنگامی که شما با گذشت زمان مدت تمرین خود را با دوچرخه اسپینینگ طولانی تر می کنید هم به تناسب اندام رسیده و هم سیستم قلبی عروقی شما به میزان زیادی بهبود می یابد.

پایین بودن خطر آسیب دیدگی در ورزش اسپینینگ

دوچرخه سواری به هر شیوه ورزشی است که به دلیل وضعیت نشسته ای که دارد نیاز به تحمل وزن ندارد و به دلیل کاهش فشار وارده بر مفاصل (برخلاف دویدن که فرد باید وزن خود را در هنگام ورزش کردن تحمل نماید) خطر مصدومیت را به میزان زیادی  کم می کند.

فواید اسپینینگ

میزان خطر آسیب دیدگی

اگر تنظیمات مربوط به دوچرخه که توسط مربیان در کلاس آموزش داده می شود به طور صحیح انجام شود و همچنین فرد از قبل آسیب دیدگی خاصی در زانو یا کمر نداشته باشد و روند افزایش مقاومت یا دنده دوچرخه در حین رکاب زدن به درستی انجام شود، قطعا آسیبی به زانوها یا کمر وارد نمی شود. کودکان و نوجوانانی که قدشان به ارتفاع دوچرخه برسد تا افراد میانسال، همگی می توانند در این کلاس شرکت کنند. هر فردی که مشکل قلبی، عروقی و تنفسی نداشته باشد می تواند از مزایای این کلاس با توجه به توان فیزیکی خود بهرمند شود. تنها شرط آن این است که از بدن خود، در حد توانش انتظار داشته باشد و سعی کند که  در جهت بهبود آن تلاش کند.

اولین نکته که یک فرد مبتدی باید به آن توجه کند، استفاده از کفش و لباس مناسب است. کفش مناسب این ورزش کفشی است که کمی لژ داشته باشد تا به کف پا فشار نیاورد. شلوار اسپینینگ دارای پد محافظ می باشد که البته استفاده از آن الزامی نیست.

دومین نکته، تنظیم صحیح دوچرخه بر اساس توضیحات مربی می باشد. تنظیم ارتفاع زین، فاصله زین از فرمان و ارتفاع فرمان برای هر فرد متفاوت و بر اساس قد وی می باشد.

سومین نکته، گوش دادن به توضیحات مربی راجع به چگونگی تنظیم مقاومت یا دنده دوچرخه در حین رکاب زدن و نگاه کردن مداوم به مربی در حین انجام حرکات و سعی در یادگیری صحیح حرکات می باشد.

بیشتر بدانید: ملاک های اساسی برای خرید دستگاه دوچرخه ثابت

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی

محصولات مرتبط

%5 تخفیف
۸,۳۶۰,۰۰۰ تومان ۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان
%5 تخفیف
۸,۳۶۰,۰۰۰ تومان ۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان
whatsapp whatsapp phone