۰

۱۰ فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

۱۰ فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

در این مقاله فواید دوچرخه ثابت برای سلامتی و کاهش وزن و دردهای مفاصل زانو، پیشگیری از بیماری دیابت ، آلزایمر، پارکینسون و افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها و طول عمر و … را شرح خواهیم داد.

در این مقاله فواید دوچرخه ثابت برای سلامتی و کاهش وزن و دردهای مفاصل زانو، پیشگیری از بیماری دیابت ، آلزایمر، پارکینسون و افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها و طول عمر و … را شرح خواهیم داد.

 

۱. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی عضلات قلب

۲. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها

۳. دوچرخه ثابت ماهیچه ها را قوی میکند و استقامت پاها را بالا می برد

۴. دوچرخه ثابت و  کاهش وزن

۵. دوچرخه ثابت ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش میدهد

۶. تمرین با دوچرخه ثابت باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می شود

۷. دوچرخه ثابت یک ورزش ملایم برای مفاصل  زانو است

۸. رکاب زدن روی دوچرخه ثابت سطح  چربی خون (کلسترول) را پایین میاورد

۹. دوچرخه ثابت، یک راه تاثیر گذار برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

۱۰. دوچرخه ثابت برای سلامتی و افزایش طول عمر عالی است

 

فواید تمرین با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یک ورزش عالی برای ماهیچه ها و رسیدگی به پاها و ران ها در زمانی است که در حال وزن کم کردن هستید. اما آیا می دانستید که ورزش با این وسیله مزایای عالی دیگری برای بدن و سلامتی تان دارد؟ این ورزش باعث احساس خوشحالی می شود. زیرا با انجام آن هورمون های خاصی در بدن ترشح شده که باعث کاهش استرس و اضطراب می شود و اثر ضد افسردگی دارد. همچنین ریسک بروز بیماری های مختلف را به شدت کاهش می دهد و بر علیه کلسترول های بد است.

فواید تمرین با دوچرخه ثابت

بیشتر بدانید : فواید تمرین با دوچرخه ثابت برای بانوان

۱. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی عضلات قلب

ماهیچه های قلب و تمامی ماهیچه های دیگرنیاز دارند که به طور منظم تمرین داده شوند تا شکل بگیرند و زیبا بمانند. یک تمرین هوازی خوب، ضربان قلب را تحریک می کند تا در حین استراحت و تمرین عادی باشد. هر چه قلب عضلانی تر شود، جریان خون در عروق خونی (فشار خون) پایین می آید؛ به این علت که در هر انقباض مقدار خون بیشتری به بیرون پمپاژ می شود. اگر به طور منظم تمرین کنید، می توانید ظرفیت تنفسی خود را بهبود ببخشید. اثرات سودمند ورزش قلب به شما کمک می کند تا ریسک بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهید. افرادی که فعالیت های جسمی انجام می دهند، کمتر احتمال دارد که لطمه ببینند و دچار حوادث قلبی عروقی شوند. اگر در هفته ۲ تا ۳ بار به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در هفته تمرین کنید، نشانه های سلامتی به زودی و پس از چند هفته در شما ظاهر خواهند شد. برای اینکه متوجه پیشرفت تان شوید، در ۳ تا ۴ هفته پس از شروع ورزش، ضربان قلبتان را در زمان استراحت اندازه بگیرید. ورزش با دوچرخه ثابت جزو تمرینات استقامتی است که برای قلب ایده آل و مناسب است.

بیشتر بدانید :  چگونه دوچرخه ثابت خانگی ارزان بخریم؟ُ

۲. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها

ورزش کردن و فعالیت فیزیکی، کارایی ماهیچه ها را افزایش می دهد. ماهیچه های ورزیده و قوی در حین تمرین به اکسیژن کمتری نیاز دارند و همچنین دی اکسید کربن کمتری هم تولید می کنند. وقتی حجم تنفسی شما افزایش می یابد، نباید در هنگام استراحت هم مانند زمان فعالیت نفس نفس بزنید. تمرین کردن به طور معمول می تواند به شما کمک کند که حجم تنفسی تان را بالا ببرید و زمانی که مدیریت کردن تنفس را یاد گرفتید، شدت و تکرار نفس را در حین تمرین کنترل خواهید کرد. افرادی که بیماری ریوی مزمن مانند آسم دارند، می توانند با ورزش کردن و انجام فعالیت های فیزیکی نشانه های بیماریشان را بهبود ببخشند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است که قبل از شروع هرگونه فعالیت فیزیکی با پزشک خود مشورت کنید.

۳. دوچرخه ثابت عضلات را قوی می کند و استقامت پاها را بالا می برد

تمرین کردن با دوچرخه ثابت برای به حرکت در آوردن پاها، ران ها و عضلات سرینی عالی است و همچنین این ورزش می تواند عضلات بازوها، شکم و ماهیچه های پشت را هم تقویت کند. درجه مقاومت پایین در دوچرخه ثابت برای گرم کردن بدن و بهبود بخشیدن به استقامت بدن موثر است. ماهیچه ها در قسمت پایینی بدن (رنگ قرمز در دیاگرام) به صورت دائمی روی دوچرخه ثابت کار می کنند که شامل عضله همسترینگ (در پایین عضلات سرینی)، عضله چهار سر (جلوی ران ها) و ساق پا (پشت ران ها) می شود. ماهیچه های شکمی و پست (رنگ زرد در دیاگرام) به شما اجازه می دهد که حالت بدنتان را حفظ کنید. ماهیچه های دست (رنگ سبز در دیاگرام) کمتر از ماهیچه های قسمت پایین تنه کار می کنند. عضللات درگیر عبارتند از عضله دو سر بازو و عضله سه سر بازو که به شما این امکان را می دهد تا فرمان دوچرخه را نگه دارید. این ماهیچه ها زمانی بیشتر کار می کنند که شما در حال فعالیت شدید تر باشید و مجبور باشید فرمان را محکم تر بگیرید. زمانی که روی زین نمی نشینید و به حالت نیمه ایستاده روی پدال ها هستید، ماهیچه های دست (دو سر و سه سر) و ماهیچه های پایین تنه (ران، چهار سر، سرینی) فعالیت بیشتری می کنند.

بیشتر بدانید :  تفاوت میان دوچرخه ثابت و اسپینینگ

۴. دوچرخه ثابت و کاهش وزن

ورزش کردن با دوچرخه ثابت می تواند به شما کمک کند تا کالری زیادی بسوزانید و در نتیجه وزن کم کنید. مهم است بدانید که تمرین با شدت بالا باعث می شود که کالری بیشتری بسوزانید؛ هرچند تمرین کردن با شدت بالا و اینکه برای مدت طولانی پدال بزنید کار سختی است. این کار بستگی به شما دارد که مایل هستید یک تمرین هوازی طولانی مدت با شدت کم یا متوسط و ۲ تا ۳ بار در هفته، یا یک تمرین اینتروال ( مرین با شدت خیلی بالا) برای یکبار در هفته انجام دهید. برای اینکه ۱ کیلوگرم وزن کم کنید، باید ۳ بار در هفته به مدت ۱ ساعت روی دوچرخه ثابت به تمرین بپردازید.

۵. دوچرخه ثابت ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد

ورزش های استقامتی به خصوص تمرین با دوچرخه ثابت، مزایای فراوانی برای بیماران دیابتی دارد. وقتی تمرین یا ورزش می کنیم، ماهیچه ها از گلوکز به عنوان سوخت استفاده می کنند و در نتیجه سطح قند خون کاهش پیدا خواهد کرد. مشخصه دیابت، وجود قند اضافی در خون است. مطالعات علمی نشان داده اند که ورزش و فعالیت های فیزیکی سطح گلوکز خون را در بیماران دیابتی پایین می آورد. فعالیت های فیزیکی باعث تنظیم شدن سطح انسولین در خون می شود. انسولین یک هورومون است که توسط بدن ترشح می شود و وظیفه ی آن تنظیم سطح گلوکز خون است؛ به خصوص اینکه پس از مصرف وعده غذایی قند خون را کم کند.در بیماران دیابتی، هورمون انسولین در طولانی مدت نم یتواند نقش خود را به درستی ایفا کند و در نتیجه قند خون بالا می رود. ورزش کردن باعث می شود که بدن به جذب انسولین حساس تر شود. به این معنا که فعالیت ورزشی باعث می شود اثر انسولین طولانی تر باشد و سطح گلوکز خون کمتر شود. ورزش به طور طبیعی، سطح قند خون را تنظیم می کند.

تمرین با دوچرخه ثابت

بیشتر بدانید :  دوچرخه ثابت اسپینینگ تاریخچه و فواید آن

۶. تمرین با دوچرخه ثابت باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می شود

وقتی با دوچرخه ثابت تمرین می کنید، بدنتان هورمون های مختلفی از جمله آندروفین و سروتونین ترشح می کند؛ که هر کدام از این هورمون ها برای شما حال خوب به ارمغان می آورند. این هورمون ها به هورمون شادی معروفند و باعث تنظیم حال عمومی و کاهش استرس و اضطراب می شوند. با ورزش کردن حس شادی در شما تحریک شده و اثرات ضد استرس و ضد افسردگی در شما نمایان خواهد شد. اگر می خواهید مقداری آندروفین دریافت کنید و حس خوشحالی و رضایت را تجربه کنید، شما باید حداقل ۱ تا ۲ ساعت روی دوچرخه رکاب بزنید. تمرین با دوچرخه ثابت باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می شود.

۷. دوچرخه ثابت یک ورزش ملایم برای مفاصل  زانو است.

تمرین با دوچرخه ثابت یک ورزش آرام و ملایم است که برای توان بخشی استفاده می شود، به خصوص زمانی که زانو رگ به رگ شده یا مچ دچار پیچ خوردگی شده اند. تمرین با این دستگاه یک راه ملایم و بدون شوک برای بهبود مفاصل است؛ ولی همیشه باید پیش از شروع ورزش با دکتر خود مشورت کنید.

۸. رکاب زدن روی دوچرخه ثابت سطح  چربی خون (کلسترول) را پایین می آورد.

چربی خون (کلسترول)  به خودی خود بد نیست؛ ولی میزان کلسترول اضافی ریسک بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد. کلسترول بد و خوب باید از هم متمایز شوند. چیزی که مهم است بدانید این است که ورزش کلسترول خوب را ترویج می دهد و از میزان کلسترول بد کم می کند. بر اساس بسیاری از مطالعات علمی، ورزش کردن و انجام فعالیت فیزیکی بصورت منظم، باعث بهبود وضعیت، در افرادی که مشکل کلسترول دارند خواهد شد. رکاب زدن روی دوچرخه ثابت سطح  چربی خون (کلسترول) را پایین می آورد.

بیشتر بدانید :  ملاک های اساسی برای خرید دستگاه دوچرخه ثابت

۹. دوچرخه ثابت، یک راه تاثیر گذار برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

دوچرخه سواری ورزش ملایمی است که هر فرد ۹ تا ۹۹ ساله می تواند آن را در تمام طول زندگی در خانه انجام دهد. اما بسیار مهم است که پس از ۶۵ سالگی فعال بمانید و به انجام فعالیت های معمول ورزشی ادامه دهید. بسیاری از تحقیقات علمی نشان می دهد که اگر فعالیت فیزیکی بطور منظم و معمول انجام شوند، می توانند ریسک بوجود آمدن بیماری های فاسد کننده مثل آلزایمر و پارکینسون را تاخیر بیندازند یا کاهش دهند. این حقیقت توضیح واضحی است برای اینکه فعالیت فیزیکی می تواند برخی نواحی مغز را تحریک کند. نکته ی جالب اینجاست که برای شروع ورزش هیچوقت دیر نیست و همیشه می تواند برای تان مفید باشد. پزشکان می گویند، ورزش کردن یک راه پیشگیری عالی بر علیه بیماری های مربوط به کهولت سن است.

۱۰. دوچرخه ثابت برای سلامتی و افزایش طول عمر عالی است

این نوع ورزش می تواند امید به زندگی را نیز افزایش دهد. در واقع تمرین کردن با دوچرخه ثابت ریسک پیدایش بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد، علائم بیماری ها را به تاخیر بیاندازد و سیستم ایمنی را برای مدت طولانی تری در افراد مسن حفظ کند. بدین ترتیب امید به زندگی در این افراد افزایش می یابد. طبق یافته های دکتر چی پنگ ون از ۴۰۰ هزار نفر، اگر افراد بالای ۱۲ سال بطور میانگین ۱۵ دقیقه در روز فعالیت فیزیکی انجام دهند، میزان امید به زندگی در آنها به اندازه ۳ سال افزایش پیدا می کند. در واقع فواید سلامتی دوچرخه ثابت بسیار شگفت انگیز است. تمرین با دوچرخه ثابت مزایای بی شماری بر روی بدن، سلامت و حال عمومی افراد دارد. تمرین کردن به ما کمک می کند که حال خوبی داشته باشیم و این تاثیر مثبت فقط به صورت روانی نیست و بدن ما نیز به آن نیاز دارد. هربار که ورزش می کنیم، بدنمان با ترشح مقداری هورمون شادی از ما تشکر می کند. حالا شما همه چیز را درباره تاثیرات فوق العاده و شگفت انگیز تمرین با دوچرخه ثابت می دانید.

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید و این کلمات را انتشار دهید. هنوز افراد زیادی هستند که فعالیت فیزیکی ندارند. قدم اول در هر تغییری آگاهی از آن است.

محصولات مرتبط

%6 تخفیف
۶,۴۹۰,۰۰۰ تومان ۶,۹۰۰,۰۰۰ تومان
%12 تخفیف
۹,۹۵۰,۰۰۰ تومان ۱۱,۳۰۰,۰۰۰ تومان
%2 تخفیف
۸,۱۵۰,۰۰۰ تومان ۸,۳۰۰,۰۰۰ تومان
%1 تخفیف
۵۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان ۵۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
%1 تخفیف
۷۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان ۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
%1 تخفیف
۷۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان ۷۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
%1 تخفیف
۶۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان ۷۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
%11 تخفیف
۶۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۷۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
%14 تخفیف
۶۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۷۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی
whatsapp whatsapp phone