ترامپولین و فواید آن برای لاغری

ترامپولین و فواید آن برای لاغری

در این مقاله به ترامپولین و فواید آن در جهت رسیدن به لاغری و همچنین نحوه استفاده و فضای مورد نیاز برای خرید و تمرین با این وسیله، و تاثیرات تمرینی ترامپولین بر روی بدن بیان شده است.

در این مقاله به ترامپولین و فواید آن در جهت رسیدن به لاغری و همچنین نحوه استفاده و فضای مورد نیاز برای خرید و تمرین با این وسیله، و تاثیرات تمرینی ترامپولین بر روی بدن بیان شده است.

 

۱. ترامپولین و فضای مورد نیاز برای خرید آن

۲. نحوه استفاده از ترامپولین

۳. تحقیقات درباره ترامپولین

۴. فواید ترامپولین

۴.۱ بهبود عملکرد  قلب

۴.۲ تقویت بافت های عضلانی

۴.۳ کاهش وزن موثر

۴.۴ افزایش انعطاف‌پذیری

۴.۵ ضد افسردگی

۴.۶ افزایش انرژی

۵. تاثیر ترامپولین

 

ترامپولین و فضای مورد نیاز برای خرید آن

اگر به ورزش ژیمناستیک علاقه مند، و آن را دنبال کرده باشید به طور حتم با ترامپولین و ورزش جامپینگ فیتنس آشنا هستید، و می دانید که این ورزش بر پایه جهش و پرش می باشد. ترامپولین در لغت به معنی بلند و محکم پریدن است و در عام با نام تشک پرش نیز شناخته می شود. این ورزش به تنهایی می تواند باعث بالا رفتن انعطاف بدنی ورزشکار شود. ترامپولین در سال ۱۹۷۱ توسط جورج نیسن اختراع گردید به عنوان یک وسیله تخصصی در ورزش ژیمناستیک شناخته شد. هنگام خرید ترامپولین باید به میزان گنجایش فضای خود حتما توجه نمایید اندازه تشک شما هر چه باشد فضای اطراف باید ۲ متر بیشتر باشد یعنی برای یک تشک ۱۵*۱۵ نیاز به یک فضای ۱۷*۱۷ می باشد.

فواید ترامپولین

نحوه استفاده از ترامپولین

ابتدا بر روی تشک رفته و بر روی آن ایستاده و پاهای خود را اندازه شانه ای خود باز نمایید. کمی دست های خود را خم کرده و ساعد را روی دستگیره ترامپولین بگذارید. کمی زانو های خود را خم کرده و به بالا و پایین بپرید. سعی کنید پاهای خود را بیشتر از نیم متر از ترامپولین جدا نکنید. به حرکت خود سرعت داده و ۲۰ مرتبه این کار را انجام دهید.

بیشتر بدانید: جامپینگ فیتنس چیست؟ بررسی فواید و مضرات این ورزش

تحقیقات درباره ترامپولین

محققان توسط شورای ورزش امریکا به این نتیجه دست یافتند که ورزش جامپینگ فیتنس همانند ورزش دو بسیار موثر در سوزاند کالری می باشد. این محققان به هر یک از گروه ۲۰ نفری یک ترامپولین کوچک دادند و ۲۰ دقیقه از فعالیت آنها فیلم برداری، و طی این فعالیت ضربان قلب و میزان مصرف اکسیژن آنها را در هر دقیقه مورد بررسی قرار دادند. و تاثیر مشابهی چون دویدن، دوچرخه سواری و یا بازی کردن فوتبال و بسکتبال را دریافت کردند. با این حال هنگامی که از مردم درخواست شد که راجع به احساسشان در این مورد نظر بدهند ، بیشتر نظراتی شامل سبک تا متوسط بودن شدت این ورزش دادند.

فواید ترامپولین

اگر می خواهید آمادگی جسمانی خود را در ژیمناستیک  افزایش دهید می توانید با استفاده از ترامپولین به این مهم دست یابید. این وسیله که در جهت افزایش قدرت بدنی و جسمانی فضانوردان ناسا مورد استفاده قرار می گیرد که دارای اثر پذیری بسیار بالایی می باشد. اثر پذیری این ورزش به گونه ای می باشد که انجمن جهانی سلامت و ورزش، ترامپولین را به عنوان موثر ترین حرکت ورزشی و اصلاحی طراحی شده توسط بشر معرفی می کند. این وسیله مورد استفاده ورزشکاران در رشته های مختلف ورزش هوازی مانند ایروبیک، پیلاتس، زومبا و همچنین توانبخشی به سالمندان در مراکز فیزیوتراپی نیز استفاده می شود. بزرگ ترین مزایای استفاده از ترامپولین موارد زیر می باشد.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید ترامپولین (دستگاه جامپینگ فیتنس)

بهبود عملکرد قلب

پرش بر روی ترامپولین موجب افزایش ضربان قلب می گردد و این افزایش باعث افزایش گردش خون و تقویت قلب شده و خود تمرینی عالی برای اعضای مهم بدن است.

تقویت بافت های عضلانی

پرش های مداوم بر روی تشک ترامپولین باعث تقویت بافت های عضلانی پا، شکم و پشت می گردد. تمرین تنها چند دقیقه ای در روز موجب تغییراتی چشمگیری در بدن خواهد شد.

کاهش وزن موثر

پریدن مداوم همانند ورزش های چون شنا و دویدن باعث سوزاندن کالری می شود. با پرش می توانید سیستم لنفاوی خود را تحریک نمایید و به راحتی سمومی که در اثر تحریک سوخت و ساز بدن به وجود آمده اند،خیلی ساده تر از بدن دفع می شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده ۱۵ دقیقه استفاده از ترامپولین معادل ۴۰ دقیقه دویدن با سرعت معمولی کالری صرف می کند.

افزایش انعطاف‌پذیری

پرش روی ترامپولین باعث افزایش طول عضلات، می گردد و آنها را تقویت می نمایید و شاهد بهبود انعطاف‌پذیری خواهید بود. این وسیله به کلی آسیب های ناشی از ورزش بر روی سطح سخت را از بین می برد و عملا انجام حرکات انفجاری و دشوار را برای دوستداران ورزش با سنین بالا را ممکن می سازد.

ضد افسردگی

پرش و تمرین بر روی ترامپولین باعث ترشح اندروفین و سروتونین در بدن می شود. این دو هورمون وظیفه نشاط و شادابی را بر عهده دارند در نتیجه هیچگاه نمی گذارند فرد دچار افسردگی گردد.

افزایش انرژی

همانطور که در بالا گفته شد پرش باعث افزایش ضربان قلب،گردش خون و بکار افتادن عضلات می گردد این عمر موجب می گردد مواد معدنی به خوبی به سلول ها برسد و باعث افزایش انرژی در بدن  گردد.

تاثیر ترامپولین بر روی بدن

استفاده از ترامپولین به افراد هماهنگی عظلات را آموزش می دهد. کودکان و بزرگسالان با استفاده این ابزار می توانند توانایی حرکتی خود را افزایش دهند. مهارت در ترامپولین با گذر زمان همراه است و کمی طول می کشد افراد بتوانند در آن مهارت کسب نمایید. کودکان در این دوره از زندگی خود انرژی زیادی دارند و این انرژی را برای بازی، استفاده می کنند. با افزایش سن در کودکان این شوق از بین می رود و جای خود را به فعالیت های مثل تماشای تلویزیون ،بازی های کامپیوتری و در کل فعالیت های نشستنی می دهد. اما استفاده از ترامپولین می تواند کودکان را به استفاده دوباره از فعالیت های بدنی ترغیب کند و به آن ها شور دوباره ای بدهد.

 

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی
whatsapp whatsapp phone