فهرست

چگونه با تردمیل کار کنیم؟

چگونه با تردمیل کار کنیم؟ ۲۲ دی

در این مقاله نحوه استفاده صحیح از تردمیل و همچنین روش صحیح استفاده از این دستگاه برای چربی سوزی و بهترین سرعت تردمیل برای تمرین و مدت زمان استفاده از آن بیان شده است.

 

۱. معرفی مختصر دستگاه تردمیل

۲. نحوه استفاده صحیح از دستگاه تردمیل

۳. روش صحیح استفاده از تردمیل در جهت چربی سوزی

۴. بهترین سرعت و مدت زمان استفاده از تردمیل چقدر است ؟

 

تردمیل از جمله تجهیزات ورزشی مدرنی است که امروزه جهت انجام تمرینات حرفه ای باشگاهی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد اگر چنانچه مایل به تهیه این دستگاه در منزل خود هستید و یا قصد استفاده از آن در باشگاه های ورزشی را دارید بهتر است جهت افزایش بازدهی از این وسیله محبوب به نکات زیر توجه فرمایید.

معرفی مختصر دستگاه تردمیل

تردمیل (Treadmill) با نام های دو ثابت و دو برقی در بازار کالاهای ورزشی شهرت دارد. شما با این وسیله می توانید با کمترین فضای ممکن امکان دویدن داشته باشید. اکثر مدل های تردمیل دارای موتور می باشد که غلطک هایی که در دو طرف صفحه دو قرار دارد را به حرکت در می آورد ولی برخی مدل های ساده تری نیز وجود دارد که موتور نداشته و تنها با نیرو و حرکت دونده بر روی غلطک ها، حرکت می کند.

این دستگاه ورزشی روز به روز پیشرفته تر شده و امکانات خود را جهت افزایش محبوبیت خود در میان ورزشکاران افزایش می دهد. این امکانات شامل تنظیم قدرت موتور، سرعت، زمان کارکرد، شیب صفحه دو و صفحه نمایشگر دیجیتالی مه ضربان قلب، مسافت طی شده، میزان کالری و زمان و سرعت دو را به نمایش می گذارد. برخی از این دستگاه ها شامل دستگاه تست ورزش است که می تواند سلامت قلب و عروق دونده را به نمایش بگذارد.

بیشتر بدانید : آشنایی با تردمیل و اجزای آن

 

نحوه استفاده صحیح از دستگاه تردمیل

قبل از استفاده از دستگاه حتما دفترچه راهنمای استفاده از آن را مطالعه بفرمایید تا از نحوه تنظیمات آن به خوبی آشنا شوید.

برای شروع بهتر است ابتدا در حالت پیاده روی و با سرعت کم شروع کنید(۳-۵). مراقب باشید موقعیت شما در مرکز صفحه دو باشد و سر خود را همواره بالا نگه دارید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که دویدن و یا پیاده روی بر روی تردمیل همانند دویدن در فضای باز باید از کفش مخصوص پیاده روی و دویدن استفاده شود. خیلی از کاربران بدون کفش مناسب از تردمیل استفاده می کنند و آسیب های جدی ای به کمر خود وارد می کنند.

اگر به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید حتما برای استفاده از این دستگاه از پزشک معالج خود مشاوره بگیرید.

قبل از استفاده:

همانند سایر ورزش ها خود را گرم کنید. این کار را می توانید با خود دستگاه انجام دهید.

حتما یک ساعت و نیم قبل از استفاده آب بنوشید.

از کفش مناسب استفاده کنید.

حتما جوراب بپوشید تا از تاول زدن جلوگیری کنید.

گیره ایمنی را حتما وصل کنید تا به هنگام زمین خوردن و اتفاق های خطرناک دستگاه به صورت خودکار خاموش شود.

هدف خود را از استفاده ازین دستگاه مشخص کنید(چربی سوزی و استقامت و …) و جهت مدت استفاده و سرعت دستگاه با مربی حرفه ای مشورت کنید.

بیشتر بدانید : چه زمانی تردمیل را روغن کاری کنیم ؟

 

روش صحیح استفاده از تردمیل در جهت چربی سوزی

انجام تمرینات اینتروال و نوع دیگر آن یعنی تمرینات با شدت اینتروال یکی از بهترین شیوه های تمرینی در جهت چربی سوزی و رسیدن به کاهش وزن و متعاقب آن لاغری محسوب می شوند. اینتروال به بیانی ساده تر به معنی انجام تمریناتی ساده اما با شدت و به صورت مستمر است که میتوان این تمرین را در جهت چربی سوزی به کمک تردمیل انجام داد بدین صورت که، بدن را به مدت ۳ الی ۴ دقیقه با سرعت ۶ کیلومتر در ساعت بر روی تردمیل گرم کنید، سپس سرعت دستگاه را به ۱۰ کیلومتر در ساعت افزایش داده و برای مدت ۳ دقیقه بر روی تردمیل بدوید و پس از پایان زمان مجددا دستگاه را بر روی سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت قرار دهید و این عمل را در ۴ ست متمادی تکرار کنید تا مدت زمان تقریبی تمرین شما در مجموع به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه برسد، پس از آن با سرعت ۶ کلیومتر بر ساعت بر روی تردمیل گام بردارید تا بدنتان به اصطلاح سرد شود.

همچنین از شیب تردمیل میتوان در جهت چربی سوزی بیشتر نیز بهره برد. طبیعتا هر فردی دویدن در سربالایی را تجربه کرده و به این نکته واقف است که این عمل از چه میزان سختی برخوردار است از این روی میتوان از قابلیت شیب دستگاه یز در جهت چربی سوزی بیشتر بهره گرفت. حال این سوال مطرح است که مقدار چربی سوزی با استفاده از شیب تردمیل چقدر است ؟ مقدار چربی سوزی با شیب تردمیل بسته به درجه تنظیم مقدار شیب دستگاه متفاوت است. به طور مثال یک شخص ۷۰ کیلوگرمی با سرعت ۷ کیلومتر بر ساعت و با شیب ۰./.  چیزی حدود ۳۶۲ کالری خواهد سوزاند، حال اگر شیب را با همین سرعت به ۱./. درجه افزایش دهیم مقدار ۳۹۵ کالری خواهد سوزاند، اگر شیب به ۵./. درجه افزایش یابد مقدار کالری سوزی به ۵۰۰ خواهد رسید در شیب ۱۰ ./. درجه کالری سوزی به ۶۵۰ و در شیب ۱۵./. درجه با همین سرعت (۷ کیلومتر) کالری سوزی به عدد ۸۵۰ در ساعت خواهد رسید در نتیجه افزایش یک شیب کوچک هم میتواند کالری سوزی قابل توجهی داشته باشد پس تنیجه می گیریم که استفاده بهینه از شیب تردمیل تا چه حد میتواند در روند چربی سوزی مفید واقع شود.

نکته مهم : هرگز اجازه ندهید که تمرین با تردمیل به امری آسان برای شما تبدیل شود. اگر از نوع تمرین و برنامه آن احساس راحتی و آسان بودن داشتید حتما سرعت و یا مقدار سیب دستگاه را تغییر دهید و حتی میتوانید مدت زمان دویدن بر روی دستگاه را طولانی تر کنید و همواره در تمرینات اینتروال قسمت سخت تمرین را طولانی کنید تا بدن تان به تمرین عادت نکند و همواره تمرین برایتان جذاب و سخت بوده تا بدن تان به وضعیت ایستایی تمرینی نرسد.

بیشتر بدانید : چگونه اثر بخشی تمرین با تردمیل را دو برابر کنیم ؟

 

بهترین سرعت و مدت زمان استفاده از تردمیل چقدر است ؟

با توجه به اینکه سرعت تردمیل میتواند به ۱۶ الی ۲۰ کیلومتر در ساعت نیز برسد اما اکثر افراد ترجیح میدهند که به این مقدار سرعت برروی دستگاه نرسند به طور کلی مقدار سرعت دویدن بر روی تردمیل به میزان راحتی افراد بستگی دارد. به طور مثال مقدار سرعت دویدن نرم بر روی دستگاه ۱۰ کیلومتر در ساعت است در صورتیکه هر عددی بیش از ۱۳ کیلومتر در ساعت مقدار سرعت دویدن محسوب می شود. بسیاری از افراد با سرعت بیشتر از ۸ کیلومتر در ساعت نمی توانند بدوند زیرا بدن آنان به دویدن در این سرعت عادت کرده اما افرادی که پاهای بلندی دارند به طبع به سرعت های بیشتری نیاز خواهند داشت تا بتوانند عمل دویدن بر روی دستگاه را به خوبی انجام دهند.

پس به جای اینکه بر روی تردمیل سریع بدوید و پس از گذشت چند دقیقه خود را خسته کنید دویدن نرم را دریک سرعت متعادل انجام دهید و مدت زمان دویدن خود را افزایش دهید. دویدن متعادل بر روی تردمیل را میتواند برای بازه های زمانی ۱۰، ۱۵ ، و ۲۰ دقیقه تنظیم کنید و حتی آن را تا ۳۰ دقیقه افزایش دهید. دویدن متعادل میتواند مقدار ضربان قلب را تا ۶۰./. افزایش دهد و با بهبود روند شرایط بدنی میتواند سرعت خود را به بیش از ۱۲ کیلومتر در ساعت نیز افزایش دهید و حتی می توانید مقدار سختی تمرین را با تنظیم شیب دستگاه افزایش دهید به طور مثال میتوانید با تنظیم شیب ۴./. بالا رفتن از تبه را شبیه سازی نمائید. چنانچه دویدن دراز مدت بر روی تردمیل را ترجیح میدهید مطمئنا دویدن با سرعت ۸ کیلومتر در ساعت برای مدت ۱۵ دقیقه مناسب خواهد بود و حتی میتوانید مناسب با این عدد برنامه تمرینی تازه ای برای خود ایجاد کنید.

بیشتر بدانید : آیا تمرین با تردمیل موجب آسیب به زانوها می شود ؟

 

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با انواع تردمیل های خانگی و باشگاهی و اطلاع از قابلیت های طراحی شده بر روی دستگاههای ورزشی، برند، و قیمت آنها با مشاوران ما در فروشگاه کالاورزش تماس و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا