فهرست

آشنایی با انواع قمقمه ورزشی و جنس بکار رفته در ساخت آنها

آشنایی با انواع قمقمه ورزشی و جنس بکار رفته در ساخت آنها ۲۲ دی

در این مقاله به آشنایی با قمقمه ورزشی، جنس و انواع آنها از جمله قمقمه کتابی، فلزی، شیشه ای و قمقمه های پلاستیکی و کوهنوردی پرداخته شده است.

 

۱. قمقمه ورزشی

۲. جنس قمقمه و انواع آنها

۲.۱ قمقمه های پلاستیکی

۲.۲ قمقمه های کتابی

۲.۳ قمقمه های شیشه ای

۲.۴ قمقمه های فلزی

 

قمقمه ورزشی

استفاده از قمقمه مناسب ترین شیوه برای نوشیدن آب در هنگام فعالیت ورزشی است. قمقمه ها در مدل ها و ابعاد و جنس های متفاوتی تولید می شوند و طراحی آنها به گونه ای است که به آسانی و با یک دست قابل حمل هستند. قمقمه ابزاری است که نه تنها در ورزش بلکه برای استفاده روزمره نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب یک قمقمه باید مناسب با نیاز فرد باشد. به طور مثال به عوامل موثر در انتخاب یک قمقمه می توان به ابعاد و اندازه، گنجایش، طراحی و رنگ بندی، جنس و مهمتر از همه قابلیت حفظ دمای محتویات موجود در قمقمه اشاره کرد.اما یک  نکته مهم در قمقمه  طراحی درپوش آن است . معمولا در پوش قمقمه ها به گونه ای طراحی می شوند که متصل به قمقمه بوده و به آسانی باز شوند و اماکن نوشیدن آب و غیره از قسمت کلاهک قمقمه به سهولت صورت گیرد.

بیشتر بدانید : شیکر بدنسازی چیست ؟

جنس قمقمه و انواع آنها

به طور معمول در ساخت قمقمه ها از سه ماده پلاستیک، شیشه و فلز استفاده می شود هر یک از این سه ماده دارای قابلیت های خاص خود هستند و افراد معمولا متناسب با نیاز خود اقدام به انتخاب جنس قمقمه می کنند.

قمقمه های پلاستیکی

قمقمه های پلاستیکی بسیار با دوام و مقاوم هستند و از مواد مختلفی در ساخت پلاستیک آن بکار برده می شود که میتوان به پلی اتیلن، پلی پروپلین و پلی استر با چگالی بالا و پائین اشاره کرد ولی در هنگام ضربه خوردن و یا افتادن از دست احتمال ترک خوردن پلاستیک بسیار است. قرار دادن مایعاتی با دمای بالا در قمقمه های پلاستیکی میتواند موجت تغییر مزه مایع به پلاستیک شود که این خود یک عیب محسوب می شود. در هنگام انتخاب قمقمه پلاستیکی اطمینان حاصل کنید که پلاستیک بکار رفته در ساخت آن عاری از مواد سرطان زا باشد.

 

قمقمه های کتابی

قمقمه های کتابی همانطور از نامشان پیداشت ظاهری شبیه به کتاب را تداعی می کنند و در انواع فلزی و پلاستیکی و گاهأ بصورت گرد نیز در فروشگاههای ورزشی به وفور یافت می شوند. مقدار گنجایش از قمقمه ها معمولا بین ۳۸۰  الی ۴۵۰ میلی لیتر گنجایش دارند و در ابعاد ۱۳۰ در ۳۲ میلی متر و ۲۲ در ۱۳ سانتی متر تولید و روانه بازارهای ورزشی می شوند.

 

قمقمه های شیشه ای

پبش از خرید قمقمه های شیشه ای به این نکته توجه داشته باشید که این نوع قمقمه مستلزم مراقبت خاصی است. انتخاب قمقمه شیشه ای بسیار مناسب برای استفاده در کلاس های ورزش ایروبیک و .. است. این انتخاب میتواند سرمای گذاری بسیار خوبی برای سلامتی باشد زیرا شیشه هیچگونه خطری برای سلامتی ندارد تنها نکته آن این است که برای استفاده در محیط های باز و یا بچه ها اصلا مناسب نیستند.

 

قمقمه های فلزی

قمقمه های فلزی معمولا از جنس آلومینیوم ساخته می شوند و دارای فواید و معایبی هستند که انتخاب این نوع قمقمه را کاملا سلیقه ای کرده است. باید به این نکته توجه داشت که آلومینیوم فلزی سبک است که در حفظ بوی مایعات قابلیت انعطاف پذیری ندارد و در هنگام استفاده از مایعات گرم بر روی بدنه قمقمه اثر گرمایشی ایجاد می کند.  قمقمه های فازی معمولا از استیل ضد زنگ استفاده می شود و به آسانی قابل شستشو هستند اما درهنگام برخود با اجسام دچار فرو رفته گی می شوند و در زمان استفاده در هوای گرم باعث گرم شدن مایع درون خود می شوند و نسبت به سابر قمقمه ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع مکمل های ورزشی و طرز استفاده از آنها

 

امروزه قمقمه ها در مدل های باشگاهی، مدرسه ای و کوهنوردی در جنس ها و مدل های مختلفی تولید و روانه بازارهای ورزشی می شوند. پیشنهاد می کنیم برای مشاهده انواع قمقمه و لوازم تجهیزات ورزشی و اطلاع از نوع، جنس، کیفیت و قیمت محصولات به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش * مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا