حلقه لاغری

حلقه لاغری

حلقه لاغری (هولاهوپ) ورزشی

امروزه ورزش با حلقه لاغری هولاهوپ محبوبیت خاصی بین افراد جامعه خصوصاً بانوان پیداکرده است. افرادی که فرصت کافی برای رفتن به باشگاه ورزشی را ندارند انجام فعالیت ورزشی به‌وسیله حلقه ورزشی را بهترین راه ممکن برای ورزش در منزل حتی برای بازه زمانی محدود مناسب می‌دانند از جهتی که این حلقه‌ها بسیار کم‌هزینه و اقتصادی نیز هستند در بین بانوان بسیار محبوب شده‌اند. اگر مایل هستید که با حلقه لاغری چربی‌های شکم و پهلوی خود را از بین ببرید باید چند نکته مهم قبل از انجام این ورزش را رعایت کنید.

  • قبل از شروع تمرین با حلقه، لباسی بپوشید که دقیقاً اندازه بدنتان باشد تا انجام تمرین برای شما راحت‌تر کند.
  • برای شروع تمرین، حلقه‌ای انتخاب کنید که مناسب با شرایط فیزیکی شما باشد و در انتخاب آن فاکتورهایی مانند اندازه حلقه، مدل، حالت و حتی رنگ بسیار مهم است که باید با آن‌ها توجه داشته باشید.
  •  به‌طور حتم در مراحل اولیه تمرین حلقه از کمر به پائین خواهد افتاد، در این حالت از تمرین تا یافتن تمرکز کافی ناامید نشوید و به تلاش خود ادامه دهید. مهم‌ترین نکته در حلقه زدن، زمانی است که شما بر آن تسلط پیدا می‌کنید، در این هنگام است که شما بر آن شده‌اید تا از شر چربی‌های اضافی شکم و پهلوی خود رهایی پیدا کنید.

معرفی انواع حلقه‌های لاغری

حلقه‌های لاغری ازجمله وسایل و تجهیزات ورزشی که در بین بانوان و کودکان در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد و در باشگاه‌های ایروبیک مورداستفاده قرار می‌گیرد اما علت محبوبیت بیش‌ازاندازه این وسیله در بین افراد قابلیت استفاده از آن در منزل، محیط کار و اماکن عمومی و غیره است. حلقه‌های لاغری که امروزه با نام هولاهوپ شناخته می‌شوند از جنس پلاستیک ساخته و تولید می‌شوند این وسیله در سال 1958 توسط آقایان آرتور کی ملین و ریچارد نر طراحی، تولید و روانه بازار شد.

معمولاً حلقه‌های لاغری از جنس پلاستیک در چهار نوع اسفنجی، مگنتی و توپ‌دار و ساده تولید و ساخته می‌شوند و این امکان را به ورزشکاران می‌دهد که بر مبنای نیاز خود، متناسب با فیزیک بدنی، سن و میزان قد خود اقدام به تهیه آن نمایند. در حلقه‌های لاغری (هولاهوپ) در قسمت داخل حلقه برآمدگی‌هایی به شکل توپ تعبیه‌شده است که این توپ‌ها معمولاً از جنس اسفنج، پلاستیک و یا از مکنت (آهن‌ربا) در آن‌ها بکار رفته است به این دلیل که در هنگام چرخش حلقه در دور کمر با ایجاد ضربه به چربی‌های اطراف کمر به سوزاندن آن‌ها کمک کند بر این اساس حلقه‌ها به این سه نوع دسته‌بندی می‌شوند.

حلقه لاغری

حلقه لاغری اسفنجی

حلقه‌های لاغری توپ‌دار در دو نوع 6 و 8 قطعه وجود دارند که این قطعات به‌راحتی به یکدیگر متصل می‌شوند. در این نوع حلقه توپ‌های بکار برده شده از جنس اسفنج نرم است تا در هنگام استفاده میانه بدن ورزشکار را ماساژ دهد.

حلقه لاغری مگنتی (آهن‌ربایی)

این نوع حلقه در انواع 6 و 8 قطعه باقابلیت خاصیت مگنتی (آهن‌ربایی) ساخته می‌شوند علت بکار بردن آهن‌ربا در ساخت آن ایجاد میدان مغناطیسی در جهت بالا بردن سطح گردش خون ورزشکار است.

سایز حلقه‌های لاغری (هولاهوپ)

حلقه‌های لاغری در اندازه‌ها و سایزهای متفاوتی برای انواع رده‌های سنی وجود دارد که چنانچه انتخاب آن مناسب با فیزیک و قد ورزشکار نباشد استفاده از آن بیهوده خواهد بود. پیشنهاد می‌شود حلقه‌ای را انتخاب کنید که قابلیت اضافه کردن و همچنین کم کردن قطعات را داشته باشد. حلقه‌های کوچک برای بچه‌های 5 تا 10، حلقه‌های متوسط برای افرادی با میانگین سنی 10 الی 14 سال و حلقه‌های بزرگ برای افراد بزرگ‌سال و 14 سال به بالا البته با در نظر گرفتن فیزیک بدنی و قد فرد مناسب است.

چه نوع حلقه لاغری مناسب است ؟

همان‌طور که می‌دانید حلقه‌های لاغری در کاهش وزن و رسیدن به فرم بدنی دلخواه بسیار مفید هستند. ورزش با این وسیله در از بین بردن چربی‌های دور شکم و باسن بسیار مؤثر است و کمک می‌کند تا عضلات شکم تقویت‌شده و استحکام ستون فقرات و انعطاف‌پذیری بدن افزایش یابد. در مطالب قبل انواع حلقه‌های لاغری (اسفنجی- توپ‌دار- مگنتی- ساده) را معرفی کرده‌ایم شاید برای شما این سؤال مطرح‌شده باشد که کدام‌یک از این حلقه‌ها بهترین است؟ به‌طورکلی تمامی حلقه‌های هولاهوپ با توجه به مزایایی که دارند در نوع خود بی‌نظیر هستند، اما این اهداف ورزشی ما است که می‌تواند تعیین‌کننده بهترین نوع حلقه باشد. به‌طور حتم حلقه‌ای که به تواند ما را به اهداف ورزشی که برای خود ترسیم کرده‌ایم نزدیک کند بهترین انتخاب خواهد بود.

حلقه لاغری رجال

مزایای ورزش با هولاهوپ یا حلقه لاغری

حلقه زدن تمرینی برای هسته بدن

حلقه زدن بطور منظم، می تواند به شما کمک کند تا ماهیچه شکم و دور کمرتان به سرعت تقویت شود و چربی های این نواحی که اغلب مشکل سازند، از بین بروند. مطالعات نشان می دهد که حلقه زدن، می تواند چربی هایی که برای مدت زیادی در بدن مانده و سفت شده، به سختی از ماهیچه ها جدا می شوند و برای قلب مضر است را به سوزاند. این موقعیتی است که آن را  برد- برد می نامیم.

مزایای ورزش با حلقه لاغری

هولاهوپ تمرینی برای کل بدن

تحقیقات اخیربه این نکته اشاره دارد که تمرین کردن با هولاهوپ باعث تقویت ۳۰ ماهیچه در بدن می شود. از ترکیب کردن بعضی حرکات باهم، می توانید به راحتی روی بازوها، ران ها و هسته بدن کار کنید. هولاهوپ باعث چربی سوزی می شود. اخیرا شورای ورزش آمریکا ثابت کرده است که هر یک ساعت حلقه زدن، بالای ۴۰۰ کالری می سوزاند. همچنین اگر بخش های دیگری مثل دست ها و پاها در تمرین با هولاهوپ درگیر شوند، در هر ساعت حلقه زدن، بیش از ۶۰۰ کالری خواهید سوزاند. بر طبق پژوهشی در سال ۲۰۰۹، حلقه زدن با شدت بالا برای ۸ دقیقه به شما یک تمرین عالی قلبی عروقی میدهد و باعث میشود ۵۰ کالری بسوزانید؛ یعنی ۶.۵ کالری در هر دقیقه! براساس مطالعات شورای ورزش آمریکا، با حلقه زدن ۷ کالری در دقیقه سوزانده می شود.

هولاهوپ برای قلب مفید است

حلقه زدن یک تمرین با شدت بالا برای ماهیچه ها است. به خصوص برای ماهیچه ای که از اهمیت خاصی برخوردار است؛ یعنی قلب! هر کسی که حلقه می زند، می داند که در همان دقیقه اول ضربان قلب بالا می رود. تمرین با هولاهوپ برای ۲۰ دقیقه در روز با شدت زیاد، یک فعالیت فیزیکی است که برای بهبود یافتن و حمایت کردن از سلامتی توصیه می شود.

تمرین با حلقه لاغری

هولاهوپ انعطاف پذیری و استحکام ستون فقرات را بهبود می بخشد

حرکاتی که با حلقه انجام می دهید، به دلیل تمرین دادن ستون فقرات، می تواند انعطاف پذیری شما را افزایش دهد و همچنین از آسیب دیدگی کمر و پشت جلوگیری کند. زمانیکه حلقه می زنید، خود را با ریتم خاصی به جلو و عقب تکان می دهید و کل وزنتان را در امتداد یک راه منتقل می کنید. این حرکت فشار را از استخوان خاجی و اطراف آن برمی دارد و در نتیجه ی بهتر شدن استخوان خاجی، ستون فقرات نیز اصلاح می شود، جریان خون در آن بهبود یافته و انعطاف پذیری کلی آن افزایش می یابد.

هولاهوپ هماهنگی بین چشم و دست و دیگر توانایی های حرکتی را بهبود می بخشد

مانند همه ورزش های دیگر، حلقه زدن هم بین چشم و دست هماهنگی ایجاد می کند و با این کار علاوه بر ماهیچه ها، مغز را نیز به چالش می کشد. حلقه زدن در جهت طبیعی و جهت معکوس، یک موقعیت عالی است که مغز را درگیر کرده و با چرخیدن به سمت غالب و سپس به سمت غیر غالب، تعادل بدنتان را تضمین می کند.

هولاهوپ، عامل شادی

در کنار مزایا بی نظیر فیزیکی و تناسب اندام که هولاهوپ برایتان به ارمغان می آورد، خیلی از ما عاشق آن می شویم؛ به این خاطر که به ما حس خوشحالی می دهد. در کنار اینکه با حلقه زدن آندروفین در بدن ترشح می شود، پس از تمرین با آن می توانید تاثیر مثبت این فعالیت را در روحیه تان احساس کنید.

هولاهوپ عامل شادی

بعد از ورزش با حلقه، اغلب ما احساس جوانی، قدرت و ا اعتماد به نفس خواهیم داشت، به بیان دیگر حس بهتری به خودمان داریم. ورزش با هولاهوپ هم مانند دویدن، می تواند یک فعالیت فردی یا گروهی باشد. تنها چیزی که به آن احتیاج دارید، یک حلقه است که در مرکز بدنتان قرار می گیرد و فعالیت سالم برای شروع یا پایان یک روز بلند است که می توانید با خانواده یا دوستان آن را انجام دهید. ۸ دقیقه حلقه زدن در روز، راهی برای رسیدن به تناسب اندام و روشی برای زندگی سالم است.

مضرات تمرین با حلقه لاغری و عوارض حلقه زدن

حلقه زدن، ورزشی است که به تقویت عضلات شکم و میانی بدن کمک می کند و در عین حال سبب سوزاندن چربی های اضافی این نقاط می شود ولی برای این ورزش باید نکات ایمنی را نیز در نظر داشت. استفاده از حلقه لاغری برای افرادی که تجربه آسیب دیدگی از ستون فقرات،دیسک کمر و یا شکستگی در این نقاط را دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود و افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند پیش از اقدام به فعالیت با حلقه ورزشی حتما باید با پزشک متخصص مشاوره کنند. استفاده از حلقه هایی با وزن بیش از ۲ کیلوگرم سبب فشار و کبودی در کمر می شود وبرای تمرین، انتخاب وزن مناسب حلقه خود یک فکتور مهم محسوب می شود. استفاده نا متعارف و بیش از اندازه سبب فشار در پهلوها و کمر خواهد شد و پیشنهاد می شود در روز بیشتر ۴۰ الی ۴۵ دقیقه با حلقه تمرین نشود. برای کم شدن فشار تمرین می توان هر ۵ دقیقه جهت گردش حلقه را تقییر داد که این عمل خود یک نوع تنوع در انجام تمرین است و می توان برای کم کردن فشار حاصل از تمرین بر روی زانوها، پاها را کامل صاف نگه نداشت و هر از گاهی حرکات ایستایی پا را عوض کرد. در صورت رعایت این اصول تمرینی حلقه ورزشی هیچ ضرری برای سلامت بدن نخواهد داشت و با انجام یک برنامه تمرینی مناسب می توان به تناسب اندام رسید.

چند نکته مهم قبل تمرین با حلقه ورزشی

  • قبل از شروع تمرین حلقه لباسی بپوشید که دقیقا اندازه بدنتان باشد تا انجام تمرین برای شما راحت تر باشد.
  • برای شروع تمرین حلقه ای انتخاب کنید که مناسب با شرایط فیزیکی شما باشد و در انتخاب آن فاکتورهایی مانند اندازه حلقه، مدل، حالت و حتی رنگ حلقه مهم است که در ادامه به آنها بیشتر خواهیم پرداخت.
  • به طور حتم در مراحل اولیه تمرین حلقه از کمر شما خواهد افتاد در این حالت از تمرین و تا یافتن تمرکز کافی برای ناامید نشوید و به تلاش خود ادامه دهید.
  • مهمترین نکته در حلقه زدن هنگامی است که شما بر آن تسلط پیدا می کنید در این هنگام است که شما بر آن شده اید تا از شر چربی های اضافی شکم و پهلوی خود رهایی پیدا کنید. 

مضرات استفاده از حلقه لاغری

انتخاب، خرید و قیمت حلقه لاغری در کالاورزش

برای انتخاب حلقه ابتدا از سطح زمین تا قسمت کمر خود را اندازه‌گیری کنید. اندازه به‌دست‌آمده به شما نشان می‌دهد که خرید چه حلقه‌ای و با چه قطری برای شما مناسب است برای انتخاب دقیق، حلقه را به‌صورت عمودی بر روی زمین قرار دهید ارتفاع حلقه باید به بین سینه و شکمتان برسد با انجام این کار می‌توانید حلقه موردنظر خود را به‌راحتی انتخاب و خریداری کنید. بیشتر افراد برای شروع تمرین حلقه‌ای با قطر 100 الی 110 سانت را انتخاب می‌کنند. البته لازم به ذکر است که با کسب مهارت در تمرینات حلقه می‌توانید سایز حلقه خود را تغییر دهید. باوری که در بین بعضی از افراد وجود دارد که مبتدیان برای شروع تمرینات نباید از حلقه‌های قطور و سنگین استفاده کنند این‌یک باور اشتباه است برخلاف نظر این افراد باید گفت که استفاده از حلقه‌های سنگین برای مبتدیان راحت‌تر است زیرا وزن سنگین این حلقه‌ها سبب می‌شود تا گردش حلقه درروی کمربالا باشد و کنترل و نگه‌داشتن آن روی کمر آسان‌تر انجام شود.

اگر تمایل دارید که زمان زیادی را برای حلقه زدن قرار دهید از حلقه‌های سنگین استفاده کنید زیرا در حلقه‌های سبک چربی سوزی بیشتر انجام می‌شود اما به همان نسبت تمرین با حلقه‌های سبک برای مدت‌زمان طولانی بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود به همین جهت برای انجام مدت‌زمان طولانی استفاده از حلقه‌های سنگین مناسب‌تر است. در اکثر فروشگاه‌های لوازم و تجهیزات ورزشی انواع حلقه‌های لاغری ورزشی با برندهای مختلف را باقیمت‌های متفاوت را به‌راحتی می‌توانید پیدا کنید. برای خرید حلقه ورزشی صرف‌نظر از قیمت کیفیت حلقه و ضمانت اصالت کالا را در نظر داشته باشید و حلقه‌ای را انتخاب کنید که احساس کنید از ورزش با آن لذت خواهید برد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ما اطلاعات جامعی در خصوص انواع حلقه‌های لاغری، ازجمله قیمت، جنس بکار رفته در ساخت حلقه، ابعاد، سایز و رنگ‌بندی محصول را در اختیار داشته باشید و در صورت تمایل اقدام به سفارش و خرید حلقه موردنظر خودنمایید و خریدی آسان و مطمئن را با گروه کالاورزش تجربه کنید.

مقالات مرتبط با حلقه لاغری

ارسال شده در : ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۳:۳۳:۵۷ بعد از ظهر
ارسال شده در : ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۶:۲۵ قبل از ظهر
ارسال شده در : ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۵:۴۵ قبل از ظهر
whatsapp whatsapp phone