فهرست

راهنمای خرید زانو بند طبی با هدف انجام فعالیت های ورزشی

راهنمای خرید زانو بند طبی با هدف انجام فعالیت های ورزشی ۲۲ دی

در این مقاله به راهنمای خرید زانوبندهای طبی ورزشی و کاربرد آنها و آسیب های شایع زانو و همچنین طراحی و فواید استفاده از زانوبندهای طبی ورزشی (Sports medicine Knee) پرداخته شده است.

 

۱. زانوبند طبی ورزشی (Sports medicine Knee) چیست ؟

۲. زانوبندها (Kneecap) چه کاربردی دارند ؟

۳. انواع آسیب های زانو

۴. طراحی زانو بندهای طبی ورزشی

۵. فواید استفاده از زانوبندهای طبی ورزشی

 

زانوبند طبی ورزشی (Sports medicine Knee) چیست ؟

زانوبندهای طبی ورزشی با کنترل برخی از حرکات زانو و محافظت از آنها در هنگام انجام حرکات سنگین و پر شدت نقش محافظت و حمایت از مفاصل و رباط های زانو را ایفاء می کنند. در واقع این نوع از زانوبندها در مواقعی که زانو دچار آسیب دیدگی است و همچنان دارای توان حرکتی، و یا فاقد توان حرکت است بکار گرفته می شوند. زانوبندهای طبی ورزشی در اندازه و شکل های متفاوتی طراحی و تولید می شوند و نمونه های ساده این کالا را میتوان به آسانی در داروخانه و یا فروشگاههای معتبر لوازم ورزشی یافت. اما نمونه های پیشرفته این محصولات با توجه به نوع مصدومیت اختصاصا برای شخص آسیب دیده به صورت سفارشی ساخته می شود.

به طور کلی زانوبندهای طبی ورزشی بایستی با نظارت و تجویز پزشک متخصص و با توجه به نوع آسیب و هدف درمانی مورد استفاده قرار گرفته شوند. در بسیاری مواقع پزشکان استفاده مداوم از زانوبند را برای شخص آسیب دیده لازم میدانند و در برخی مواقع به بیماران خود استفاده از آن را در هنگام تمرین و یا فعالیت ورزشی توصیه می کنند. باید به این نکته توجه داشت که اگر زانوبند به شکل صحیح و اصولی بر روی زانو پوشیده نشود نه تنها برای زانو مفید نخواهد بود بلکه احتمال تشدید مصدومیت را نیز در پی خواهد داشت. از این روی همواره بایستی محل قرار گیری صحیح زانوبند در هنگام فعالیت ورزشی و یا توانبخشی مورد بررسی و کنترل قرار گرفته شود.

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع زانوبندهای طبی ورزشی و تاثیرات آنها بر روی آسیب های زانو

زانوبندها (Kneecap) چه کاربردی دارند ؟

مصدومیت های زانو از جمله شایع ترین مشکلات در فعالیت ورزشی و طب ورزشی بشمار می آیند ورزشکاران برخی رشته های ورزشی هر از گاهی با برخی از آسیب های شایع زانو مانند پارگی مینیسک، رباط صلیبی، و رباط های میانی، جانبی و .. مواجه می شوند از این روی بهره گیری از زانو بند (Kneecap) های حمایتی و پیشگیرانه یا به اصطلاح Prophylactic (پروفیلاکتیک) به عنوان ابزاری کاربردی برای پیشگیری و یا کاهش شدت صدمه وارده بر رباط ها و مفاصل زانوها محسوب می شوند. اما باید به این نکته توجه داشت که هرگاه حمایت و پشتیبانی کافی از زانوها صورت نگیرد و زانوها در وضعیت ضعف و آسیب دیدگی به حال خود رها شوند مطمئنا خطر مصدومیت اجتناب ناپذیر، و آسیب دیدگی طولانی مدت را به همراه خواهد داشت.

زانوبند های طبی مصارف گوناگونی دارند و به همین دلیل با توجه به اهداف استفاده طراحی های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است. هدف اصلی از استفاده زانوبند به طور کلی راحتی، پشتیبانی، پیشگیری و محافظت از زانو در برابر آسیب های احتمالی می باشد. در ادامه به راهنمای خرید زانوبند و علت استفاده از آنها و همچنین در انتها به فواید استفاده از آن در فعالیت های ورزشی اشاره خواهیم کرد اما در ابتدا به برخی از آسیب های شایع زانو را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : فواید استفاده از مچ بند در بدنسازی

انواع آسیب های زانو

رگ به رگ شدن رباط زانو : زمانیکه رباط های موجود در زانو رگ به رگ می شود در زانو احساس ناپایداری و بی ثباتی اتفاق می افتد. این میزان بی ثباتی به میزان کشش کدام رباط بر می گردد. در این مواقع زانو در انجام یکسری فعالیت ها درد شدیدی می گیرد و به هنگام سکون درد منحصر به فردی دارد که بسیار مبهم است.

التهاب تاندون کشکک زانو : این التهاب زردپی زانو به \”جهش زانو\” نیز شناخته می شود. این زردپی در زیر کشکک زانو قرار دارد و تا استخوان درشت نی ساق پا کشیده می شود. این آسیب ناشی از افرایش ناگهانی شدت فعالیت های ورزشی و یا سفت شدن ماهیچه چهار سر سر ماهیچه های ران است. درد ناشی از این آسیب در لمس کردن، و آغاز و پایان ورزش کردن پیش می آید.

درد استخوان پاتلوفمورال (استخوان کشکک مربوط به ران) : درد جلوی زانو که به اطراف منشعب می شود را در استخوان پاتلوفمورال می گویند. این درد علت های مختلفی دارد: عدم تعادل عضلات، عدم انعطاف پذیری و انحراف رباط کشکک زانو می باشد. پریدن و یا بالارفتن از پله و یا نردبان این علائم را بیشتر می کند.

در رفتگی  کشکک : دردی است که از استخوان کشکک زانو تا حدودی و یا کاملا از جای خود خارج شده است. این اتفاق منجر به ازبین رفتن غضروف سر کشکک شود و باعث درد در آن ناحیه می شود.

آرتروز : این بیماری یک بیماری پیش رونده و مزمن است که منجر به نابودی مفصل زانو می شود. علائم این بیماری برای زانو شامل تورم، سفتی و درد عمیق در ناحیه زانو است.

 

طراحی زانو بندهای طبی ورزشی

همانطور که در ابتدا اشاره شد نوع طراحی زانوبندها کاملا به عملکرد آنها وابسته است.

زانوبندهایی هستند که طراحی ساده ای دارند و مانند یک آستین برای زانو آن را پوشانده و در حین فعالیت های ورزشی پا را گرم نگه می دارد. در گونه ی دیگر زانوبندها به شکلی طراحی شده اند تا  کاسه زانو به نرمی روی استخوان ران حرکت کند. و مدلی از زانوبندها برای بیمارانی که از ناحیه رباط پا با مشکل مواجه شده اند طراحی شده است تا به صورت ناقص کارایی داشته باشند. اما برای برخی بیماران زانو بندهایی طراحی شده است که مانند تکیه گاه عمل کرده و منجر می شود انجام یکسری از فعالیت ها ممکن شود.

اما بیشتر زانوبندهای طبی ورزشی با هدف ثابت نگه داشتن زانو و جلوگیری از جابجایی های ناگهانی طراحی می شوند و به دلیل ایجاد گرما، جریان خون را نیز افزایش میدهند. این محافظ به راحتی بر روی زانو خوابیده و آن را محکم نگاه می دارد. این زانوبندها در ورزش های رزمی، والیبال، بسکتبال و … مورد استفاده قرار گرفته می شوند.

بیشتر بدانید : راهنمای انتخاب بهترین مچ بند هوشمند ورزشی

فواید استفاده از زانوبندهای طبی ورزشی

به طور حتم زانوبندها با هدف حمایت، پیشگیری از آسیب و احساس راحتی طراحی و ساخته می شوند و طراحی آنها با توجه به نیاز و نوع استفاده متفاوت است. تحقیقات نشان داده که برخی از زانوبندها در جهت مرتفع نمودن درد و التهابات زانو بسیار مفید هستند و گاها بعضی از آنها در مواجهه با صدمات محافظت قابل قبولی را ارائه داشته اند اما به این نکته باید توجه د اشت که تمامی زانوبندها آنچنان که انتظار می رود موثر نیستند اما به طور اجمالی زانوبندهای توانبخشی، حمایتی و مفاومتی دارای عملکرد قابل قبولی هستند و تمامی افرادی که از این نوع از زانوبندها استفاده نموده اند آنها را ابزاری مفید و کمک کننده در جهت رفع آسیب دیدگی معرفی نموده اند. به طور کلی می توان فواید استفاده از زانوبندها را در حمایت و نگهداری از زانوها، ثبات و استقامت، کاهش درد و التهابات و پیشگیری از آسیب و مصدومیت های احتمالی زانو دانست.

 

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع لوازم و تجهیزات پزشکی- ورزشی و راهنمای خرید انتخاب و خرید آنها  به صفحه اصلی سایت ما *کالاورزش* و  برای مطالعه  مقالات علمی ورزشی روز در صفحه اصلی، قسمت * وبلاگ * مراجعه نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا