فهرست

نقش بسزای ورزش در سلامت روحی و روانی

نقش بسزای ورزش در سلامت روحی و روانی ۲۲ دی

در این مقاله به فواید ورزش بر سلامت روح و روان و تاثیر ورزش در کاهش اضطراب و همچنین تاثیر ورزش در سلامتی و عقاید فلاسفه پیرامون روح و جسم با ورزش پرداخته شده است.

 

۱. عقاید فلاسفه پیرامون روح و جسم

۲. فواید ورزش بر سلامت روح و روان

۳. تاثیر ورزش در جلوگیری و کاهش اضطراب

۴. ورزش و سلامتی

 

ورزش منجر به سازگاری در جامعه و تعالی شخصیت فرد می شود. امروزه علم روانشناسی بیماران مبتلا به افسردگی، اضطراب و کسانی که سبک زندگی آنها زمینه این بیماری ها می شود را به انجام ورزش تشویق می کند. متخصصین علوم اعصاب و روان از تاثیر مثبت ورزش بر حافظه مقالات علمی بسیاری را نوشته اند. در کل ورزش محیط بسیار امنی را برای رشد و شکوفایی افراد فراهم می آورد.

 

عقاید فلاسفه پیرامون روح و جسم

در طول تاریخ همواره فیلسوفان بر جدایی روح و جسم و یا یکپارچگی آن تردید داشتند. این عدم توافق نظر باعث شد که در مورد تاثیر این دو حیطه بر روی همدیگر تحقیق کنند که، چگونه سلامت و عدم سلامت بر روی یکدیگر نمود پیدا می کنند؟

در فرهنگ های نخستین، بشر این کنجکاوی را با خرافات پاسخ می داد تا اینکه فیلسوفان یونانی به این خرافات پایان دادند و اعلام داشتند که روح و تن از هم جداست، و علت بیماری ها را در عدم تعادل مایعات بدن دانستند. امروزه ما تغییرات زیادی در این شیوه تفکر مشاهده می کنیم. در حال حاضر دانشمندان معتقدن که سلامت جسمانی فرد با عومل روانی و اجتماعی آن گره خورده است. روح و بدن انسانی به صورت موازی در حرکت هستند و سلامتی و عدم سلامت آنها بر یکدیگر تاثیر می گذارد.

بیشتر بدانید: چگونه با ورزش مشکلات روحی روانی خود را حل کنیم؟

عقاید فلاسفه پیرامون روح و جسم

فواید ورزش بر سلامت روح و روان

تصور قالب در مورد فواید ورزش این است که تنها بر روی جسم ما تاثیر مثبتی دارد.

نتایج تحقیقات بیانگر آن است که ورزش علاوه بر حفظ و بهبود سلامت جسمانی ارتباط تنگاتنگی با سلامت روح و روان داشته و از بروز ناهنجاری روانی پیشگیری، و به طور قابل توجهی از اضطرابات و افسردگی را کاهش و حس اعتماد به نفس را در انسان بالا می برد. ورزش را می توان به نوعی یکی از راهکارهای ارزشمند در سیر تکامل جسمانی، روحی و روانی و بلوغ اجتماعی به حساب آورد. زیرا حضور در فعالیت های ورزشی اشخاص را به هم نزدیک و راهکارها و موقعیت های فراوانی را برای کسب مهارت و آگاهی از جامعه پدید می آورد و به نوعی یک آگاهی پیرامون فرهنگ و اجتماع به اشخاص ارائه می کند.

بیشتر بدانید: ورزش و درمان بیماریها

فواید ورزش بر سلامت روح و روان

تاثیر ورزش در جلوگیری و کاهش اضطراب

ما زمانی استرس و اضطراب را درک می کنیم که احساس کنیم بین قابلیت های ما و آنچه که در محیط اطراف ما وجود دارد، توازن برقرار نیست و این امر پیامد اعمال ما را تحت شعاع قرار می دهد. در دنیای امروز برای داشتن پیشرفت و بهبود سبک زندگی خود مجبور هستیم با تکانه های استرس زای متعدد دست و پنجه نرم کنیم و انسان دائما در معرض این مشکل است.

امروزه ثابت شده است که یکی از راههای سالم زیستن، داشتن قعالیت های بدنی دائم است که منجر می شود بدن انسان در برابر استرس مقاوم شود. این واقعیت به اثبات رسیده است که زمانی که شما ورزش می کنید، هیجان عاطفی ناشی از استرس را کاهش می دهید و مانع بروز عوارض فیزیولوژیایی ناشی از آن می شوید. درست است که ورزش تاثیری بر مشکلات مالی و کاری و … ندارد ولی به ما کمک می کند که از فشار ناشی از مشکلات را تحمل کنیم و انرژی روانی خود را صرف فعالیت های مثبت خرج نماییم. اگر بخواهیم تاثیرات مثبت ورزش بر سلامت روح و جسم را نام ببریم باید عرض کنیم که :

ورزش کردن با ایجاد طراوت و شادابی مانع بروز افسردگی، ایجاد اعتماد به نفس، تقویت اعتماد به نفس، ایجاد قدرت، تمرکز فکر و ذهن، احساس آرامش روح و روان، تقویت حافظه و قدرت ذهنی و سلامت کامل جسمی در انسان می شود.

بیشتر بدانید: اثرات مثبت گوش دادن به موسیقی در هنگام ورزش

تاثیر ورزش در جلوگیری و کاهش اضطراب

ورزش و سلامتی

ورزش نقش بسزایی در پیشگیری و درمان بسیاری از امراض بویژه بیماریهای عصبی، عضلانی، قلبی – عروقی، کلیوی، اختلالات مغزی، چربی و فشار خون، دردهای عضلانی، التهاب مفاصل و .. دارد. انجام فعالیت ورزشی با تقویت سیستم قلبی، شش ها را به آن وا می دارد که عملکردی موثر و کارآمدتری داشته باشند و متعاقب آن ابتلا به بیماری های شایع قلبی در افراد به طور چشمگیری کاهش می یابد. تحقیقات علمی نشان داده افرادی که در طول روز فعالیت فیزیکی انجام می دهند بروز سکته قلبی در آنان نسبت به سایر افراد بسیار کمتر خواهد بود.

حضور مستمر در کلاس ها و باشگاه های ورزشی و انجام تمرینات موجب بهبود تناسب فیزیکی در بین اندام های بدن خواهد شد که این تناسب اندام میتواند ابتلا به بیماریهایی نظیر قند خون (دیابت)، فشار خون، اضافه وزن (چاقی) و بیماری های قلبی کاهش و پیشگیری نماید و حتی در پیشگیری و درمان سرطان نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. اثرات درمانی و پیشگرانه ورزش موجب بروز تاثیرات Physiological (فیزیولوژیکی) بر بدن می شود. اما کلیدی ترین تاثیری که ورزش بر بدن انسان ایجاد می کند تقویت قلب و افزایش ظرفیت دستگاه تنفسی است که امری مهم در ورزش محسوب می شود.

بیشتر بدانید: راه هایی برای عادت کردن به ورزش

ورزش و سلامتی

پیشنهاد می کنیم برای افزایش اطلاعات و معلومات ورزشی خود مقالات علمی ورزشی روز را در صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش) در قسمت * وبلاگ * مطالعه فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا