فهرست

بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی چیست؟ ۲۲ دی

در این مقاله به موضوع بادکش درمانی چیست؟ انواع بادکش درمانی از جمله بادکش خشک و بادکش مرطوب به همراه فواید و عوارض بادکش درمانی و همچنین آموزش اصولی بادکش انداختن بیان شده است.

 

۱. بادکش درمانی (Cupping Therapy)

۲. بادکش درمانی خشک (Dry Cupping Therapy)

۳. بادکش درمانی مرطوب (Wet Cupping Therapy)

۴. فواید بادکش درمانی

۵. عوارض بادکش درمانی

۶. آموزش اصولی بادکش درمانی

 

بادکش درمانی (Cupping Therapy)

بادکش درمانی یکی از شیوه های درمان سنتی است که هزاران سال است توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته و امروزه نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. چینی ها را میتوان ابداع کننده این شیوه درمانی دانست اما بادکش درمانی به شکل سنتی در ایران و هندوستان نیز رایج بوده و امروزه نیز میان بسیاری از افراد از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

Cupping Therapy به عبارتی بادکش درمانی شیوه ای است که در آن بوسیله استکان، لیوان و یا فنجان و حتی لیوان سفالی برای ایجاد مکش پوست در قسمت های مختلف بدن قرار داده می شود که مکش حاصل شده سبب می شود تا گردش خون روند بهتری پیدا کند . در واقع مکش ایجاد شده با گردآوری خون در محل استقرار لیوان سبب می شود تا اسپاسم های عضلانی کاهش یافته در نتیجه روند گردش خون بهبود یافته و بدن به راحتی بتواند ترمیم سلول ها را انجام دهد.

بادکش درمانی در عهد کهن با استفاده از شاخ حیواناتی نظیر میش، بز و گوزن انجام می شد اما بعدها لیوان های سفالی و چوب گیاه بامبو جایگزین این ابزارها شدند. نحوه کار بدین صورت بود، هوای داخل لیوان با حرارت از بین رفته و بدین شکل خلاء ایجاد شده در لیوان سبب کشیده شدن پوست در نقطه مورد نظر می شد تا زمان خنک شدن لیوان، و سپس از روی پوست برداشته می شد. اما امروزه شیوه ها و ابزارهای مدرن تری برای بادکش درمانی بکار گرفته می شوند که در آنها از گوی های شیشه ای شبیه به توپ که از یک سمت باز و مخصوص این کار ساخته شده اند مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر بادکش درمانی در دو نوع بادکش درمانی خشک و بادکش درمانی مرطوب انجام می شود که در ادامه به هر دو روش خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : آشنایی با ۵ نوع ماساژ در جهت بهبود بدن پس از تمرین سنگین ورزشی

بادکش درمانی خشک (Dry Cupping Therapy)

Dry Cupping Therapy در واقع شیوه درمان سنتی است که تنها با ایجاد مکش در نقاطی از پوست بدن توسط لیوان صورت می گیرد که در آن درمانگر شیئی آتشین را در درون لیوان قرار داده و سپس آنرا به سرعت بر روی محل مورد نظر قرار می دهد تا مکش حاصل شده موجب بهبود گردش خون و ترمیم و باز سازی سلول های  محل مورد نظر شود. در این شیوه احتمال کمی سوزش پوست اجتناب ناپذیر است.

 

بادکش درمانی مرطوب (Wet Cupping Therapy)

Wet Cupping Therapy شیوه ای است همراه با حجامت انجام می شود تا با بریدن پوست سموم موجود در خون از بدن خارج شود. در این روش درمانی درمانگر چند لیوان را گرم شده را برای مدت زمان چند دقیقه بر روی نقاطی از بدن قرار داده تا پوست کاملا کشیده و سرخ رنگ شود، سپس درمانگر بوسیله چاقوی جراحی برآمدگی سرخ رنگ حاصله را برش داده و یک لیوان جدید در همان نقطه برای کشش و دفع سموم موجود در خون قرار می دهد و پس از پایان کار برای پیشگیری از عفونت های احتمالی محل مورد نظر را ضد عفونی و پانسمان می نماید. پس از گذشته چند روز اثری اثری از جای زخم بر روی نقطه مورد نظر وجود نخواهد داشت.

فواید بادکش درمانی
بادکش از جمله شیوه های درمانی است که میتواند در درمان و پیشگیری از التهابات و بیماری پوستی مانند اگزما و آکنه موثر واقع شود. همچنین می تواند روشی برای دفع سموم بدن باشد و سیستم دفاعی بدن در مقابله با ویروس ها و میکروب ها را بهبود بخشد. بادکش درمانی در در روند بهبود گردش خون بسیار موثر است و می تواند سلول ها را ترمیم و تحریک به فعالیت نماید همچنین میتواند با کنترل فشار خون موجب هر چه بهتر شدن گردش خون در بدن شود.

بادکش کردن منظم میتواند از ابتلا به بیماری جلوگیری، و با تقویت سیستم ایمنی بدن در خفظ سلامت جسمی موثر واقع شود و با تحریک گردش خون از ایجاد لخته های خونی در عروق جلوگیری نماید. از دیگر فواید بادکش درمانی بهبود فعالیت کلیه ها است، زیرا با خارج نمودن سموم از بدن، فعالیت این عضو حساس را بهبود بخشیده و در عین حال میتواند از ابتلا به بیماری قند خون (دیابت) جلوگیری نموده و با کنترل قند خون به حفظ سطح استاندارد آن کمک کند.

از دیگر فواید بادکش درمانی میتوان به تنظیم و کنترل کلسترول خون اشاره کرد که از بروز سکته مغزی و قلبی جلوگیری کرده و به حفظ سلامت سیستم قلبی و عروقی کمک می کند. همچنین میتواند به طور چشمگیری دردهای حاصل از بیماریهای مختلف را کاهش داده و آن را مرتفع کند و با تحریک بافت های عضلانی به نوعی بافت های عمیق بدن را ماساژ دهد. یکی دیگر از فواید بادکش درمانی را میتوان در بهبود سوخت و ساز (متابولیسم) بدن دانست، که با تسریع در روند سوخت و ساز بدن سبب می شود تا از انباشته شدن چربی های اضافی در بدن جلوگیری شود و تنها مواد غذایی مفید جذب بدن شوند.

بیشتر بدانید : آشنایی با صندلی ماساژور و فواید استفاده از آن

عوارض بادکش درمانی

بادکش درمانی (Cupping Therapy) به طور طبیعی فاقد عوارض مضر و خطرناک برای سلامتی  است. شاید بتوان مهمترین عوارض این شیوه درمانی را در کبودی و تغییر رنگ پوست در محلی که با لیوان عمل بادکش صورت گرفته شده است دانست. که این کبودی ها ناشی از کشیده شدن مویرگ هایی است که موجب انباشته شدن خون در زیر لیوان می شوند است که به طور طبیعی در طی ۳ روز الی یک هفته اثر کبودی بر طرف خواهد شد. باید به این نکته توجه داشت که چنانچه لیوان بیش از اندازه بر روی پوست قرار گیرد به طور حتم باعث بروز تاول و گاها باز شدن پوست خواهد شد و پیامد آن احساس سوختگی و حتی بروز عفونت های پوستی خواهد بود.

همانطور که گفته شد بادکش فاقد عوارض می باشد و چنانچه مشکلی بروز کند، به طور معمول در حین انجام بادکش و یا سریعا پس از اتمام عمل بادکش بروز خواهد کرد که این دست مشکلات می تواند احساس سرگیجه و حالت تهوع (در باکش درمانی مرطوب – حجامت به جهت خارج شدن خون آلوده از بدن) و یا تحریک، کبودی و التهاب پوست در اثر قرار گیری و مکش ایجاد شده لیوان و یا گاها احساس درد در نقاط بادکش شده باشد.

نکته مهم : آن دسته از افرادی که به بیماری دیابت مبتلا، و یا از بیماری های خونی مانند اختلال در گردش خون و افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند والفارین استفاده می کنند به هیچ عنوان انجام بادکش درمانی توصیه نمی شود و برای انجام این شیوه درمانی حتما باید از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرند.

 

آموزش اصولی بادکش درمانی

به طور کلی بادکش درمانی در نوع خشک و مرطوب به دو روش سنتی و مدرن انجام می شود.

در روش سنتی درمانگر مقداری پنبه به دور پنس پیچیده به طوری که یک پیله پنبه ای به طول ۳ و عرض ۱.۵ سانتیمتر بر روی پنس ایجاد شود. سپس تعدادی لیوان شیشه ای که اندازه و تعداد آنها بسته به محل قرار دادن بادکش متغییر است آماده می کند و محل مورد نظر را ابتدا با مقداری روغن (روغن زیتون، سیاه دانه، کنجد) برای بازدهی بهتر ماساژ و چرب می کند، سپس پنبه پیچیده شده به دور پنس را به الکل (طبی – صنعتی) آغشته و آتش زده و برای چند لحظه داخل لیوان قرار میدهد تا اکسیژن موجود در لیوان از بین برود و به سرعت آتش را از داخل لیوان خارج و لیوان را بر روی محل مورد نظر قرار میدهد. پس از قرار گیری لیوان در محل مورد نظر پوست به مقدار ۲ الی ۴ سانتیمتر بسته به نقاط مختلف پوست برآمده و سرخ رنگ می شود.

لازم به ذکر است که لیوان برای مدت زمان ۵  الی ۲۰ دقیقه باید بر روی پوست قرار داشته باشد، پس از پایان زمان درمانگر با کمی فشار به لبه لیوان مسیر ورود هوا به داخل لیوان را باز کرده ولیوان را از روی پوست جدا می کند.

در بادکش درمانی مدرن عنصر آتش و حرارت در روند بادکش حذف شده است و از دستگاه مخصوصی که برای این منظور ساخته شده است استفاده می شود. این دستگاه در واقع محفظه ای شبیه به لیوان و فنجان است که در انتهای آن پمپی متصل شده است تا هوای داخل لیوان را با پمپاژ تخلیه کند و با ایجاد خلاء پوست را به درون لیوان مکش و بادکش درمانی را انجام دهد. در بادکش درمانی خشک با این دستگاه، لیوان بسته به محل بادکش برای مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی پوست قرار داده می شود ولی در بادکش درمانی مرطوب (حجامت) پوست اول بادکش شده و در محل تجمع خون با تیغ جراحی چند برش ایجاد می شود تا خون آلوده و سموم آن از بدن خارج شود و پس از پایان مرحله حجامت محل مورد نظر برای پیگیری از آلودگی و عفونت پانسمان خواهد شد.

لازم به ذکر است که در هر دو روش سنتی و مدرن کبودی حاصل از بادکش در مدت ۳ الی یک هفته برطرف خواهد شد.

 

در این مقاله به بادکش درمانی (Cupping Therapy) انواع آن و همچنین فواید، عوارض و آموزش اصولی بادکش درمانی را بیان کردیم. پیشنهاد می کنیم برای مطالعه مطالب علمی و مقالات روز ورزشی به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش)، قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا