فهرست

۵ فواید ورزش تنیس که باعث لاغری و تقویت عضلات می شود

5 فواید ورزش تنیس که باعث لاغری و تقویت عضلات می شود ۲۲ دی

در این مقاله به ۵ فواید ورزش تنیس و تاثیر تنیس بر تناسب اندام و لاغری،تقویت عضلات و صدمات ناشی از ورزش تنیس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱. تنیس باعث سلامت قلب و عروق  و لاغری می شود

۲. فواید ورزش تنیس بر رشد عضلات

۳.  تقویت تفکر تاکتیکی و بالا بردن قدرت پیش بینی و برنامه ریزی

۴. افزایش تعادل و هماهنگی بدن

۵. تاثیر ورزش تنیس بر افزایش اعتمادبه‌نفس‌

۶. صدمات ناشی از ورزش تنیس

 

طبق تحقیقات متخصصان ورزش، تنیس از پنج وجه برای سلامتی انسان مفید است:

۱. تنیس باعث سلامت قلب و عروق و لاغری می شود

تنیس پر از دویدن، راه رفتن و حرکای است که جزو دسته ورزش های هوازی محسوب میشوند. این حرکات سریع در تنیس باعث افزایش ضربان قلب شده و در نتیجه مصرف انرژی بالا رفته و بدن تنیسور  چربی سوزی میکند و به تبع آن لاغری و تناسب اندام را در پی خواهد داشت. یک بازی تنیس بطور عادی در حدود  یک تا دو ساعت زمان میبرد که این زمان از ورزش کردن برای افزایش سلامت قلب و عروق مفید است و از ریسک بیماری‌های قلبی و سکته جلوگیری میکند.

فواید ورزش تنیس - تنیس باعث سلامت قلب و عروق و لاغری می شود

۲.   فواید ورزش تنیس بر رشد عضلات

علاوه بر مزایای تنیس روی سلامت قلبی و عروق، این ورزش، نوعی تمرین قدرتی برای پاها، دست‌ها و بالا تنه محسوب میشود. تنیس فقط ورزش برخی از ماهیچه‌های مشخص نیست. در یک مسابقه تنیس، بازیکنان از طرفی به طرف دیگر و از جلو و عقب در سرعت‌های مختفاوت در حال تلاش و تمرین است که این حرکات سریع  و دویدن ها باعث میشود تا ماهیچه های بدن فرد بخصوص ماهیچه پاها قوی و ورزیده شود.
حرکات بازیکنان در یک بازی معمولی، باعث افزایش قدرت ساعد، تقویت ماهیچه‌های کمر و افزایش حجم ماهیچه‌های بدن می‌شود.

فواید ورزش تنیس بر رشد عضلات
۳.   تقویت تفکر تاکتیکی و بالا بردن قدرت پیش بینی و برنامه ریزی

تنیس ورزشی است که بر مبنای علوم فیزیک و هندسه طراحی شده است. به همین علت با ورزش تنیس همانند شطرنج، میتوانید تفکر تاکتیکی خود را توسعه دهید. ورزش تنیس بیشتر شامل هوشیاری و تفکر تاکتیکی برای ایجاد الگوهای ضربه به توپ است، این ورزش باعث بوجود آمدن ارتباطات جدید میان عصب ها در مغز می‌شود. افرادیکه سالهاست تنیس بازی میکنند، به راحتی میتوانند تاثیر این ورزش بر بهبود و حفظ رشد مغز را مشاهده کنند. تنیس میتواند و شما را در دوران میانسالی و کهنسالی هوشیار و نگه دارد و از آلزایمر جلوگیری کند.

فواید تنیس -  تقویت تفکر تاکتیکی و بالا بردن قدرت پیش بینی و برنامه ریزی

۴.  افزایش تعادل و هماهنگی بدن

هر چه قدر بیشتر تنیس بازی کنید، توسعه مهارت‌های مکانیکی برای ضربه به توپ، سنجش مسافت و هماهنگی و تعادل فردی در شما بالاتر میرود. تنیس، از طریق انواع مختلفی از تکنیک‌ها و حرکات به حفظ تعادل، سرعت، حرکت پا و هماهنگی دست و چشم کمک می‌کند.

۵.  تاثیر ورزش تنیس بر افزایش اعتماد به‌ نفس‌

در تحقیقاتی که اخیرا در دانشگاه کنتیکت انجام شد، دانشمندان تاثیر روانی مزایای ورزش‌های گوناگون بر روی افراد معمولی را آزمایش کردند و در این آزمایش، ورزش تنیس بیشترین امتیاز را در افزایش اعتماد به نفس، انرژی و مثبت اندیشی بدست آورد و کمترین امتیاز را در حالاتی مانند پریشانی، تنش، اضطراب و افسردگی کسب کرد.
اگر بصورت مرتب تنیس بازی کنید، میتوانید انگیزه خود را همواره بالا نگه دارید و راحت تر از پس مستئل و مشکلات زندگی برمیایید؛ همچنین درصد ابتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی در شما به شدت کاهش میابد.

فواید تنیس - تاثیر ورزش تنیس بر افزایش اعتماد به‌ نفس‌

صدمات ناشی از ورزش تنیس

تاول های پا ، گرفتگی عضلات و درد در ناحیه ساق پا برخی از آسیب های تنیس هستند.

اغلب بازیکنان تنیس دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.گرچه آسیب در ناحیه آرنج در تنیسورها از همه آسیب دیدگی ها شایع‌تر است اما چند آسیب دیگر هم در بین بازیکنان تنیس شایع است. تاول در پاها، اسپرین، استرین، گرفتگی عضلات و درد در ناحیه ساق پا نمونه هایی از دیگر آسیب های ورزش تنیس هستند؛ این گونه آسیب ها هم مثل آسیب آرنج تنیس ‌بازان ، بازیکنان تنیس را درگیر خواهد کرد. در بیشتر مواقع آسیب های تنیس اضطراری و تهدید کننده نیستند و حتی افرادی که اطلاعات کمی در این زمینه دارند نیز قادر به کنترل این آسیب ها هستند.

صدمات ناشی از ورزش تنیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا