فهرست

ساختار کفش ورزشی، انتخاب کفش ورزشی، کفی و کفش مناسب بوکس

ساختار کفش ورزشی ۲۲ دی

در این مقاله ساختار کفش ورزشی، نکاتی در انتخاب کفش مناسب، کفی و ویژگی های کفش بوکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱. کفش ورزشی

۲.  ساختار کفش ورزشی مناسب

۳. نکاتی مهم در انتخاب کفش ورزشی مناسب

۴. کفی کفش ورزشی

۵. ویژگی های کفش بوکس

 

کفش ورزشی

انتخاب یک کفش ورزشی که شکل و اندازه مناسبی داشته باشد، یکی از نکات بسیار مهم برای ورزشکاران است. کفش ورزشی یکی از وسایل مورد نیاز و بسیار مهم برای تمرین کردن و انجام هرگونه فعالیت ورزشی است که کیفیت تمرین  را مشخص می کند.

چندین قسمت از بدن برای حرکت کردن باید به صورت همزمان فعالیت کنند. و همچنین برای حرکت سه فاکتور بسیار حائز اهمیت است: حرکت ایمن، حرکت با کیفیت و حرکت موثر.

هر پا از ۲۶ عدد استخوان، ۳۳ عدد مفصل، ۱۹عدد عضله و گروهی از رباط ها تشکیل شده است.

پاها اصلی ترین نقش را در حرکت کردن دارند.

هرکدام از پاها روزانه و به طور میانگین حدود ۱۰.۰۰۰ بار با سطح زمین برخورد می کند؛ در نتیجه هر انسان بطور متوسط در طول عمر خود مسافتی حدود ۱۸۶.۷۰۰ کیلومتر را طی خواهد کرد.

در پاها سه  نوع مکانیسم وجود دارد که ضربات وارده به پا را جذب می کنند و حتی مقداری از آنها را به عنوان انرژی ذخیره می کنند. این مکانیسم ها عبارتند از: صاف شدن قوس کف پا ، کشش تاندون آشیل و بالشتک زیر پاشنه.

بیشتر بدانید: تاثیر کفش ورزشی بر کیفیت تمرین

 

\""کفش\"

 

ساختار کفش ورزشی مناسب

برای داشتن سه فاکتور مهم درحرکت (حرکت ایمن، حرکت با کیفیت و حرکت موثر)، باید به پاها توجه ویژه داشته باشیم و برای محقق کردن این اهداف، در قدم اول باید کفش مناسبی تهیه کنیم. یک کفش ورزشی مناسب، بسته به شرایط تمرین و متناسب با نوع یک ورزش خاص طراحی می شود و دارای آناتومی منحصر به فرد در قسمت های مختلف است.

 

نکاتی مهم در انتخاب کفش ورزشی مناسب

۱- کفش ورزشی باید کاملا اندازه پا باشد و هنگام خرید فقط به زیبایی آن بسنده نکنید.

۲- در هنگام خرید کفش، بهتر است هر دو لنگه را به پا کنید و کمی با آنها راه بروید.

۳- وقتی کفش ها را پوشیدید، ایستاده و مطمئن شوید که در جلوی کفش(قسمت پنجه پا) ۱ تا ۲ سانتیمتر فضای خالی وجود دارد و انگشتانتان به راحتی در کفش حرکت میکنند و تحت فشار نیستند.

۴- کفش های تنگ ممکن است هیچ گاه جا باز نکنند اما قطعا پای شما را بسیار آزار خواهند داد، پس هیچوقت کفش کوچک تر از سایز پایتان نخرید به این امید که ممکن است جا باز کند.

۵-  هر کفش برای ورزش خاص و نوع فعالیت ورزشی مخصوصی طراحی شده است و بهتر است که برای تمرین موثر ترکفش مخصوص به همان ورزش را تهیه کنید.

۶- اگر پاهایتان به رویه کفش فشار می آورد و انگشتان تان از روی چرم کفش پیداست، این کفش مناسب پای شما نیست و بهتر است از استفاده کردن آن خودداری کنید.

۷- افرادی که با قوس کف پایشان زیاد است، باید کفش هایی به پا کنند که دارای سطح انعطاف پذیری بالایی باشد و همچنین هرگز ازکفش هایی که حرکت پاها را محدود می کنند، استفاده نکنند.

۸-  افرادی که کف پایشان صاف است باید از کفش هایی استفاده کنند که کفی آن دارای یک کفی میانی سفت باشد تا پاها را محکم سرجای خود نگه دارد و مانع از چرخش آن به داخل شود و از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

۹-  افرادی که دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش هایی بپوشند که برآمدگی مختصر دارد.

بیشتر بدانبد  نحوه انتخاب و خرید کفش ورزشی زنانه

 

\""\"

 

کفی کفش ورزشی

یکی از مهمترین قسمت های کفش، کفی آن است. کفی کفش بسته به شکل پای افراد می تواند متفاوت باشد تا پاها در آن حس راحتی کنند و همچنین از پاها در برابر آسیب ها و ضربه های احتمالی حمایت کند. کفی کفش دارای خصوصیات خاصی است که چند نمونه از آن ها را با هم مرور می کنیم.

۱- کفی کفش برای هر فرد، باید با قوس طبیعی کف پای او هماهنگ باشد؛ یعنی هنگام فعالیت فیزیکی بتوانند از قوس های کف پا به راحتی محافظت کنند. از پوشیدن کفش هایی که کفی آنها صاف است، جدا خودداری کنید.

۲- کفی کفش باید بسته به نوع قوس کف پا و نوع فعالیت ورزشی، انعطاف پذیری کافی داشته باشد تا هم بتواند به میزان کافی خم شود و در راه رفتن یا دویدن به فرد کمک کند و هم چرخش های پا را کنترل کند.
کفش هایی که انعطاف پذیری خوبی ندارند، باعث ایجاد خستگی در عضلات پا می شوند و همچنین گرفتگی و درد عضلانی در کف پا را افزایش میدهند.

۳- کفش ها باید مقاومت قابل قبولی داشته باشند باشد تا از میزان نیرویی که به بدن وارد می شود و ضربه هایی که در هنگام دویدن و پریدن به پا میخورد جلوگیری کنند. کفش هایی که بیش از حد نرم هستند، به نسبت کفش هایی که کمتر نرمند، نمی توانند از پاها در برابر خنثی کردن ضربات وارد شده محافظت کنند؛ و همچنین میزان بیشتری انرژی برای ورزش کردن از فرد میگیرند.

۴- ارتفاع کف کفش نقش بسیار مهمی در محافظت از پاها دارد. بهتر است که قسمت پاشنه کفش حداقل ۲  و حداکثر ۵ سانتیمتر با سطح زمین فاصله داشته باشد. کفش هایی که پاشنه ی آنها با زمین همسطح است، باعث ایجاد دردهای آزار دهنده در قسمت پاشنه، مچ، زانو و کمر می شود.

بیشتر بدانید؟ بهترین کفش استوک فوتبال

 

\""کفی\"

 
ویژگی های کفش بوکس

کفش بوکس یکی از مهمترین لوازم برای بوکسورها به شمار می رود که در میزان چالاکی و سرعت ورزشکاران این رشته اهمیت ویژه ای دارد. کفشی که برای ورزش بوکس طراحی شده،  کفش هایی است که دارای ساق بلند، بدون پاشنه و بسیار سبک است.

کفش های مخصوص ورزش بوکس باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و همچنین از استقامت قدرت بالایی برخوردار باشد. همچنین با توجه به براق و لیز بودن رینگ بوکس، مهم است که ته کفش عاجدار و برای اصطکاک مطلوب باشد.

ساق این نوع کفش به این دلیل بلند است که از مچ پای ورزشکار در حین انجام فعالیت ورزشی محافظت کند.

بیشتر بدانید: آشنایی با لباس و تجهیزات ورزش بوکس

 

\""ویژگی\"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا