فهرست

رتبه بندی تجهیزات بدنسازی بر اساس کارایی

رتبه بندی تجهیزات بدنسازی بر اساس کارایی ۲۲ دی

در این مقاله می توانید درباره ی دستگاه های بدنسازی بیشتر اطلاعات کسب کنید و بدانید که استفاده از کدام دستگاه مفید است و از کدام دستگاه باید دوری کنید.

 

۱.فری ویت

۲.دستگاه های کابلی

۳.دستگاه پرس پا

۴.کورل پا

۵.ماشین سینه

۶.پرس اسمیت

۷.ماشین اسکات

۸.دستگاه کشش پا

 

 

در هر باشگاه بدنسازی دستگاه های متنوع و زیادی وجود دارد که میتوانید از آنها برای انواع تمرینات استقامتی استفاده کنید.ممکن است که شما طرز استفاده بعضی از آنها را ندانید و اطلاع نداشته باشید که آن دستگاه برای چه تمرینی مناسب است. واقعیت این است که بعضی از این دستگاه ها بی فایده و بی مصرفند و کاربردی ندارند.

فری ویت

مادامی که در باشگاه ورزشی تمرین می کنید، بهتر است که از دستگاه های فری ویت استفاده کنید. دستگاه های فری ویت با حداقل سعی وتلاش، باعث میشوند که شما بیشترین مقدار عضله را در کوتاهترین زمان بسازید. دستگاه های فری ویت که عضلات را پرورش میدهند عبارتند از: کورل، صندلی پرس، شروگ و لیفت.همیشه هالتر بهترین گزینه برای شماست. اگر بخواهید بدون دستگاه ورزش کنید، همیشه تمریناتی که در آن از ۲ دست استفاده میکنید، باعث میشوند عضله ی بیشتری بسازید و نتیجه ی بهتری بگیرید.دمبل ها همیشه هم خوب نیستند ولی با این وجود بهتر از دستگاه های فری ویت هستند.

بیشتر بدانید : مشخصات انواع هالتر بدنسازی و تمرینات آنها

فری ویت

دستگاه های کابلی

با دستگاه های کابلی میتوانید تمرینات متنوع و گسترده تری انجام دهید که روی تمام ماهیچه های بدنتان کار میکند.فشار رو به پایین کابل ها روی ماهیچه ی سه سر ران کار میکند و کشیدن کابل ها به پهلو روی شانه ها کار میکند.. تمرین موج دار برای عضله دو سر بازو عالی است و ترین پرشی با کابل برای قفسه ی سینه مناسب است.جایگزین کردن تمرین با دستگاه کابلی به جای تمرین با دستگاه فری ویت میتواند بدون تغییر دادن شدت و سختی ورزش، تمرین کردن شما را تغییر بدهد .

دستگاه های کابلی بدنسازی

دستگاه پرس پا

برای پاها، تمرین با دستگاه پرس پا یکی از بهترین گزینه هاست. بله، شما میتوانید اسکات و لانگز را انجام دهید. اما پرس پا تمرین متمرکز تری برای ران ها و ساق های شماست.بهترین راه برای افرادی که تمایل دارند ران های بزرگ و پر عضله ای بسازند، بدون اینکه فشار شدیدی به زانوهایشان وارد شود، استفاده از دستگاه پرس پا است.

بیشتر بدانید : چگونگی اثر بخشی تمرین با تردمیل را دو برار کنیم؟

دستگاه پرس پا

کورل پا

کورل پا تنها دستگاهی است که ماهیچه ی همسترینگ را تقویت میکند. این دستگاه برای تمرین پا نیز مفید است. شما فقط میتوانید در هربار تمرین ۲ یا ۳ ست از این دستگاه استفاده کنید. بنابراین کشش روی زانویتان زیاد نیست.

دستگاه کورل پا

ماشین سینه

ماشین سینه به خوبی دستگاه های فری ویت نیست. حتی گاهی باعث باریک شدن یا پاره شدن ماهیچه های سینه میشود. دستگاه سینه میتواند باعث متعادل شدن ماهیچه ها شود. همچنین ماهیچه ی سینه ماهیچه ی سه سر را از هم جدا میکند. این دستگاه میتواند جایگزین خوبی برای یاد گرفتن حرکات هالتر و دمبل باشد، اما برای یک تمرین استقامتی شدید به اندازه ی کافی مناسب نیست.

ماشین سینه

پرس اسمیت

پرس اسمیت برای پروراندن ماهیچه های ساق پا عالی است. اگر بوسیله ی دستگاه پرس اسمیت، حرکات اسکات و لانگز را انجام می دهید، فشار زیادی به زانوهای خود وارد میکنید. حرکاتی که با دستگاه پرس اسمیت می توان انجام داد، بسیار محدود است و بدون آن هم می توانید به تمرین بپردازید.

پرس اسمیت

ماشین اسکات

ماشین اسکات مانند پرس اسمیت است، با این تفاوت که فایده ی کمتری دارد. ماشین اسکات به شما این امکان را میدهد که در زاویه ی دلخواه تان اسکات بزنید. اما این واقعیت که میتوانید پوش آپ بروید و برگردید به این معنی است که فشار شدیدی را روی زانویتان وارد می کنید.
بهتر است برای جلوگیری از آسیب به زانو، با دمبل یا هالتر اسکات بزنید.

بیشتر بدانید : فواید و مضرات دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی)

ماشین اسکات

دستگاه کشش پا

این دستگاه بسیار محبوب است و استفاده از آن بین افراد متداول است. این دستگاه برای مجزا کردن ماهیچه ران مناسب است. اما این دستگاه با یکبار تمرین کردن میتواند شما را مجروح کند!این دستگاه باعث میشود که فشار بسیار زیادی روی هر دو زانو و ساق شما باشد. همچنین میتواند ماهیچه های غیر ضروری پا را تقویت و از هم جدا کند.بهتر است از تمرین با این دستگاه صرف نظر کرده و به جای آن از تمرین اسکات و لانگز کمک بگیرید.

دستگاه کشش پا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا