فهرست

نشانه هایی که از کفش ورزشی نامناسب استفاده می کنید

نشانه هایی که از کفش ورزشی نامناسب استفاده می کنید ۲۲ دی

دکتر مگان لیهی دکتر متخصص در زمینه نا بهنجاری های پا در موسسه مفاصل و استخوان پا در ایالت شیکاگو امریکا عنوان می کند : بسیاری از صدمات پا به دلیل استفاده از کفش های نامناسب است . اما آیا با وجود هزاران مدل کفش با کاربرد های مختلف چگونه میتوانیم بفهمیم که از کفش مناسب و یا نامناسب استفاده می کنیم ؟

 

۱.کبود شدن و افتادن ناخن انگشت پا

۲.تاول

۳.التهاب پلانتار ( درد پاشنه پا )

۴.داغ شدن و سوزش کف پا

۵.شکستگی استخوان

۶.التهاب تاندون

۷.نکاتی در مورد انتخاب کفش

 

 

کبود شدن و افتادن ناخن انگشت پا

مدیر ارشد شورای علمی ورزش آمریکا دکتر بریانت عنوان می کند : اگر لایه چرمی کفش  بیش از اندازه کوچک باشد سبب می شود تا فشار زیادی به انگشتان پا وارد شود و این فشار موجب کبودی و افتادن ناخن انگشت پا خواهد شد که در اصطلاح پزشکی به آن هماتوم گفته می شود . برای پیشگیری از این اتفاق هنگام انتخاب و خرید کفش ورزشی ، به میزان عرض انگشت شصت بین بلند ترین انگشت تا نوک کفش فاصله قرار دهید و یا سایز کفش را کمی بزرگنر انتخاب کنید .

 

تاول

با توجه به مطالعات و تحقیقات دانشگاه سینسیناتی آمریکا تاول زدن شابع ترین شکایت در میان دوندگان دوی ماراتن است  در صورتی که تاول ها میتوانند به علت استفاده از جوراب نامناسب و با ترکیب جوراب و کفش نامناسب نیز باشد . کفش ورزشی که با پاهایتان به طور غیر صحیح اصطکاک ایجاد کند میتواند به تنهایی عامل تاول در پا شود . دکتر بریانت می گوید : نیازی وجود ندارد که شما به استفاده از یک کفش خاص عادت داشته باشید مهم آن است که کفش در پای شما راحت و آزاد یاشد .

 

التهاب پلانتار ( درد پاشنه پا )

پزشک متخصص ارتوپد دکتر مگان عنوان می کند : درد پاشنه پا از شابع ترین درد ها در میان ورزشکاران است که برای آن به پزشک ارتوپد مراجعه می کنند . استفاده از کفش ورزشی نامناسب و وارد کردن ضربات مکرر به پاشنه درهنگام ورزش و یا  پوشیدن کفش  از علل شابع این درد است . برای پیشگیری از وقوع این درد به پزشک بخواهید که پاها و گام های شما را معاینه و بررسی کرده و برای  انتخاب و خرید کفش ورزشی متاسب به شما مشاوره دهد .

نشانه

 

داغ شدن و سوزش کف پا

دکتر مگان می گوید : زمانی که شما با کفش های مخصوص دوچرخه سواری که دارای کف سفت است رکاب میزنید فشار وارد شده بر قسمت گوشت زیر انگشت های پا سبب تحریک اعصاب آن قسمت از پا شده که موجب ایجاد سوزش در نزدیکی انگشتان شما می شود . برای جلوگیری از این مشکل یک کفش دوچرخه سواری را انتخاب کنید که دارای ضربه گیر باشد و همچمین برای اینکه فضا داخل کفش برای حرکت پاهایتان بیشتر باشد بند کش را در نزدیکی انگشتان کمی شل تر ببندید.

نشانه

 

شکستگی استخوان

شکستگی در قسمت استخوان های ریز شاید برای هر فردی اتفاق بیافتد اما گاهآ میتواند با استفاده از کفشهای ورزشی فانتزی ( مینیمالیست ) در ارتیاط یاشد . دکتر بریانت بر این نظر است که : نیمی از افراد در هنگام دوبدن بر روی پاشنه پا فرود می آیند و نیم دیگر بر روی پنجه پا . افرادی که ضربه به پاشنه پاهایشان وارد می کنند  توجه داشته باشند که در صورت استفاده از کفش های ورزشی فانتری ( مینیمالیست ) لایه کافی و زیر سازی برای جذب ضربه در این نوع از کفش ها بوجود نیامده است که همین علت میتواند موجب شکستگی ، التهاب مفاصل و دیگر آسیب های شابع شود . دکتر لیهی بر این عقیده است که : زمانی که سطح زمین به صورت مسیر دوچرخه و یا پیاده رو باشد فشار فشار شده دیگر توسط سطح زمین به پاها وارد نمی شود بلکه توسط بدنمان جذب می شود . اگر جزء افرادی هستید که به پاشنه پایتان ضربه وارد می کنید مناسب تر است که از کفش های ورزشی معنولی استفاده کنید.

نشانه

 

التهاب تاندون

التهاب تاندون میتواند در قسمت های مختلف پا پدیدار شود  اما غالبآ در قسمت مچ پا یا قسمت بیرونی پاها شابع هستند . التهاب تاندون در قسمت مچ پا بدلیل چرخش مچ پا به سمت داخل بوجود می آید و بدان معناست که باید از کفش های محکمتری استفاده شود در صورتی که در التهاب تاندون در قسمت بیرونی پا به دلیل قوس که بیش از اندازه در نکیه گاه ایجاد می شود بوجود می آید در صورت بروز این مشکل با یک ارتوپد مشاوره  کرده تا چه نوع کفش را برای استفاده انتخاب کنید تا به روال عادی تمرین برگشته و دچار التهاب در ناحبه تاندون پاهایتان نشوید .

نشانه

 

نکاتی در مورد انتخاب کفش

آیا شما تمایل دارید یک کفش ورزشی نرمال ، یا کفش فانتزی ( مینبمالیست ) ، و یا یک کفش پایدار بخرید ؟ بهترین روش پاسخ به این سوال  بدون مراجعه به یک کارشناس کفش ورزشی انجام تست رطوبت است .

با پاهای خیس روی یک بتن خشک و یا یک تکه کاغذ راه بروید سپس به محل قوس پاهایتان نگاه کنید اگر توانستید رد پایتان را کامل ببینید احتمالا کف پای صافی دارید که تمایل به چرخش به سمت داخل را دارد پس یک کفش کنترل حرکت بهترین انتخاب است . اگر بین پنجه پا و پاشنه رد کوچکی وجود دارد پای شما قوس بالایی دارد و انتخاب یک کفش ورزشی طبیعی که ضربه را جذب می کند بهترین انتخاب است . اگر اثر رد پای شما چیزی بین این دو شکل است کفش کنترل مناسب ترین گزینه برای شماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا