فهرست

آموزش کوهنوردی و آشنایی با لوازم این ورزش

آموزش کوهنوردی و آشنایی با لوازم این ورزش ۲۲ دی

در این مقاله به آموزش کوهنوردی و آشنایی با لوازم و تجهیزات این ورزش و خطرات کوهنوردی بیان شده است .

 

۱. آموزش کوهنوردی

۱.۱ نقشه خوانی

۱.۲ جهت یابی

۱.۳ کار با طناب

۲. لوازم وسایل کوهنوردی

۲.۱ وسایل انفرادی

۲.۲ کفش کوهنوردی

۲.۳ کیف کوهنوردی

۲.۴ کیسه خواب

۳. وسایل گروهی کوهنوردی

۳.۱ چادر کوهنوردی

۴. بررسی وضعیت آب و هوایی

۵. مواقع خطر در کوهنوردی

 

 

اگر اهل طبیعت گردی هستید و از این کار لذت می برید قطعا باید کوهنوردی را امتحان کنید. به گفته بسیاری از طبیعت گردان کوهنوردی را یکی از جلوه های زیبای طبیعت گردی می نامند که همراه با لذتی وصف نا پذیر و تکرار نشدنی می باشد این ورزش یک فرصت بی همتایی برای گرفتن آرامش به انسان را فراهم می نماید. برای رسیدن به این تجلی نیاز به مهارت دارید در این مقاله تلاش شده است تا به آموزش ورزش کوهنوردی و آشنایی با لوازم کوهنوردی از جمله کفش، کیف، کیسه خواب و چادر مخصوص کوهنوردی به همراه وسایل گروهی کوهنوردی و خطرات موجود در ورزش کوهنوردی به طور دقیق مورد بررسی قرار داده شود.

 

آموزش کوهنوردی

برای انجام کوهنوردی ابتدا باید آن را درک نمایید تا بتوانید آن را بیاموزید داشتن مهارت کوهنوردی یک عنصر مهم در این رشته و حیاتی می باشد در ابتدا باید بتوانید یک پیمایش درست را بیاموزید پیمایش خود تشکیل شده از زیر مجموعه های از نقشه خوانی، جهت یابی ،کار با طناب همراه با مقداری آب و هواشناسی زمانی که بتوانید با این ها آشنا شوید می توان گفت به درک کوهنوردی رسیده اید

آموزش

 

نقشه خوانی

نقشه خوانی و استفاده از نقشه در ورود به طبیعت و کوهستان بسیار اهمیت دارد. یک نقشه خوان باید بتواند به عواملی چون عوارض و ارتفاعات ، تشخیص موقعیت مکانی ، اعلام موقعیت مکانی بر روی نقشه در هنگام بروز حادثه در کوهستان ، گم شدن در کوهستان و طبیعت به خصوص در شرایط مه و برف و کولاک و نیز گم شدن در محیط کوهستانی امری است که کوهنوردان با آن مواجهه هستند  برای استفاده صحیح از هر ابزاری باید نخست نقشه خوانی را بدانیم و این امر شاید در کوهنوردی و طبیعت گردی کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد .  قطب نما یک ابزار مهم و تخصصی یک نقشه خوان بحساب می آید این وسیله بهترین راهنما در کوهنوردی برای ما می باشد در فرهنگ ورزشی و طبیعت گردی ما خیلی کمتر به این بخش توجه می شود که باعث بروز آسیب و خسارات جبران ناپذیری میگردد.

نقشه

 

جهت یابی

جهت یابی در معنی یعنی تشخیص جهت های جغرافیایی  اگر بدانید  که شما کجا قرار دارید و نقاط اطرافی شما  چه می باشد کافی است جهت مورد نظرتان رو نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید پیدا کنید. در ابتدا آشنایی با جهت های جغرافیایی بسیار اهمیت دارد. اگر رو به شمال ایستاده باشید دست راست شما شرق را نشان می دهد و دست چپ غرب را و پشت سرتان جنوب. یکی از راه های ساده و راحت برای جهت یابی را می توان جهت یابی با خورشید دانست خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب می نمایید به همین راحتی می توانید دو جهت را تشخیص دهید.

جهت

 

کار با طناب

کار با طناب مهارتی است که در انجام صخره نوردی  بدست می آید از این رو افرادی که می خواهند در این کار مهارت بیابند حتما باید دوره های آموزشی کار با طناب را بگذرانند زیرا این مهارت به شکل انفرادی بسیار خطرناک می باشد و نیاز به یک فرد با تجربه دارد هنگامی که فرد توانایی این مهارت را یافت در هنگام گذر از مناطق کوهستانی و سخت برای کوهنوردی  دچار مشکل نمیگردد. کار با طناب از اصلی ترین مهارت های کوهنوردی می باشد.

 

لوازم وسایل کوهنوردی

برای کوهنوردی نیاز به ابزارهای متفاوتی است. البته این ابزار ها بنا به نوع کوهنوردی منقطه آن و فصل کوهنوردی متفاوت می باشد دسته بندی وسایل کوهنوردی را به دو دسته انفرادی و گروهی تقسیم می نمایند. در ادامه به توضیح آن می پردازیم . اگر به فکر خرید وسایل کوهنوردی هستید توصیه می شود در این زمینه وسایل با کیفیت را تهیه نمایید به علت این که در هنگام کوهنوردی امکان دارد به مناطق مرتفع و یا مکان های بروید که دسترسی به فردی یا فروشگاهی نداشته باشید و اگر تجهیزات شما دچار مشکل شود باعث دشواری کار شما گردد. همچنین می توانید وسایل کوهنوردی خود را در سایت کالاورزش نیز تهیه نمایید.

 

وسایل انفرادی

برای انتخاب وسایل انفرادی همانطور که گفته شد باید وسایلی انتخاب شود که متناسب با  نوع کوهنوردی و فصل باشد از مهم ترین وسایل کوهنوردی انفرادی کفش، کوله پشتی، کیسه خواب ، لباس کوهنوردی،کاپشن(بنا به فصل)،کلاه، دستکش، جوراب مخصوص ، عینک کوهنوردی، باتوم، گتر کوهنوردی، پانچو، زیرانداز، طناب، جعبه کمک های اولیه، پتو، قمقمه، چراغ قوه، قطب نما، سوت ، ظرف غذا، سوزن و نخ ، کبریت یا فندک، کاغذ و قلم اشاره کرد که به توضیح برخی از آن ها می پردازیم.

 

کفش کوهنوردی

انتخاب کفش کوهنوردی مناسب بسیار اهمیت دارد زیرا برای مسیر های سخت و صخره ای باید مناسب باشد در بخش مقالات می توانید انتخاب کفش مناسب را مطالعه نمایید. اما بهترین کفش برای کوهنوردی پوتین می باشد زیرا بسیار خوب می تواند از مچ پا محافظت کند در برابر سختی ها و عوامل جوی مقاوم باشد و باعث خستگی در کف پا نگردد.

 

کیف کوهنوردی

کیف کوهنوردی باید بسیار مقاوم و جنس آن ضد آب باشد . کوله نباید باعث ایجاد فشار بر روی کمر بشود زیرا باعث ایجاد خستگی می شود برای رفتن به یک برنامه سفر کوهستانی چند روزه حداکثر حجم کوله شما باید ۲۸ لیتر باشد حتما به این موضوع توجه نمایید .

 

کیسه خواب

داشتن خواب راحت در سفر بسیار مهم است زیرا اگر استراحت و خواب خوب و کافی نداشته باشید باعث خستگی شما می گردد داشتن یک کیسه خواب مناسب این امر را برای شما میسر می سازد.کیسه خواب باید حتما ضد رطوبت باشد و پارچه آن ضد آب باشد الیاف استفاده شده و مناسب برای کیسه خواب پر و پشم شیشه می باشد در هنگام خرید کیسه خواب حتما به درجه حرارتی آن توجه نمایید بسیاری از کیسه خواب ها برای دمایی ۲۰- نیز مناسب می باشند یکی از علت های تفاوت در قیمت  کیسه خواب میزان مقاومت آن در برابر سرما می باشد.

 

وسایل گروهی کوهنوردی

هنگامی که به کوهنوردی گروهی می روید وسایلی اعم از چادر کوهنوردی، ارتفاع سنج،چراغ قوه، کتری و قوری،نقشه، بیلچه،وسایل عکاسی مورد نیاز می باشد

 

چادر کوهنوردی

بی شک از مهم ترین وسایل کوهنوردی چادر کوهنوردی می باشد. زیرا مانند یک خانه متحرک می باشد که در برابر عوامل جوی مقاوم می باشد.در هنگام خرید چادر به عواملی چون گنجایش،آستان تحمل سرما،و عایق بودن باید توجه نمایید.

چادر

 

بررسی وضعیت آب و هوایی

قبل از شروع فعالیت خود نیاز است که به میزان استقرار خود در آن محیط از وضع جوی مطلع باشید با انجام این کار می توانید در صورت بد بودن وضع جوی سفر خود را به تعویق بیندازید و در وقت و انرژی خود صرفه جویی نمایید.

 

مواقع خطر در کوهنوردی

در مواقع خطر مهترین کار حفظ آرامش می باشد هیچگاه نباید بگذرید ترس بر شما غلبه کند و باید بر آن غلبه نمایید می توانید با تمرینات مختلف این مهم را تمرین نمایید تا در مواقع ضروری بتوانید از عهده آن بربیایید یکی از راه های غلبه بر ترس کشیدن چندین نفس عمیق می باشد. گام بعدی بررسی میزان خسارات و آسیب می باشد اگر با گروهی هستید وضعیت گروه را بررسی و میزان آسیب و خسارت را برآورد نمایید. اگر با خود تلفن هماهی دارید میزان شارژ آن را مدیریت نمائید اگر آن منطقه آنتن ندارد و توانایی راه رفتن را داشتید به مناقط مرتفع بروید و تماس حاصل نمایید. در صورتی که فردی با شما همراه بود و دچار آسیب در قسمت ستون فقرات بود به هیچ عنوان او را تکان ندهید و در حالت پایدار قرارش دهید. در این مقاله نکات ساده ای گفته شده که شما می توانید با رعایت آنها یک کوهنوردی انفرادی یا جمعی را تجربه نمایید. و لذت طبیعت گردی و کوهنوردی را درک نمایید فقط کافیست به موارد توجه نمایید و هیچگاه حتی مسیر های ساده را دست کم نگیرید و با تجهیزات کامل سفر نمایید.

مواقع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا