فهرست

دکوراسیون یک سالن ورزشی

دکوراسیون یک سالن ورزشی ۲۲ دی

امروزه به دلیل رشد بی رویه بیماری ها و آلودگی ورزش کردن از نکات مهم برای حفظ سلامت و تندرستی می باشد. در گذشته بی اهمیت ترین موضوع دکوراسیون سالن ورزشی در تاسسیس آن بود، اما خوشبختانه با فراگیر شدن دانش دکوراسیون توجه به این مهم یکی از موضوعات روز دنیای ورزش می باشد. نحوه چیدمان سالن ورزشی و بدنسازی تاثیر بسزایی در انتخاب آن توسط ورزشکاران دارد. برای مثال اگر سالنی توسط بهترین وسایل روز دنیا تجهیز شده باشد، امام تهویه مناسبی نداشته باشد، انتخاب خوبی برای ورزشکاران نیست. در این مقاله قصد داریم نکات مهم برای دکوراسیون یک سالن ورزشی به خصوص سالن بدنسازی را تشریح کنیم. امید است مدیران سالن ها با مطالعه مقاله حاضر به اهمیت دکوراسیون سالن های ورزشی پی برده و گامی در جهت بهبود فضای سالن خود بردارند.

 

۱. فضاهای ورزشی

۱.۱ رنگ و تهویه

۱.۲ آینه، عنصر جدانشدنی از باشگاه های ورزشی

۱.۳ چیدمان دستگاه ها در سالن های ورزشی

۱.۴ نورپردازی

۱.۵ رختکن مناسب

۱.۶ شعارهای الهام بخش

۱.۷ عناصر تزیینی و دکوری

۱.۸ کفپوش های مناسب

 

فضاهای ورزشی

همه ما به خوبی از اهمیت ورزش کردن و تحرک داشتن به خصوص در زندگی های مدرن امروزی آگاه هستیم. به همین دلیل است که باشگاه های ورزشی امروزه تبدیل به فضاهای مهمی که ما به آن ها نیاز داریم شده است. اما نکته مهمی که در طراحی فضاهای ورزشی اهمیت خیلی زیادی دارد، طراحی دکوراسیون داخلی آن ها است.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل بسته بودن فضای داخلی، نداشتن تهویه طبیعی و یا حتی چیدمان نامناسب وسیله های ورزشی از رفتن به باشگاه انصراف داده باشید.

در این مطلب به بررسی فضاهای ورزشی از جمله سالن های بدنسازی می پردازیم تا شما را برای انتخاب باشگاه بعدی تان راهنمایی کنیم و به شما بگوییم یک باشگاه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

بیشتر بدانید : رتبه بندی تجهیزات بدنسازی بر اساس کارایی

رنگ و تهویه

سالن هایی که برای ورزش های کششی مانند یوگا یا پیلاتس در نظر گرفته می شوند بهتر است که در طراحی دکوراسیون داخلی آن ها از رنگ های روشن مانند سفید، کرم یا قهوه ای روشن استفاده شود، این سالن ها بهتر است دارای پنجره های بزرگ باشند که بتوانند مسئولیت نورگیری اتاق و تهویه مطبوع آن را عهده دار شوند.

رنگ و تهویه

آینه، عنصر جدانشدنی از باشگاه های ورزشی

خیلی مهم است تا در باشگاه ها از آینه های قدی بلند استفاده شود، این آینه ها در موقع تمرین انگیزه شما را بیشتر می کنند، باعث می شوند که تمام تمرکزتان را روی خود و حرکاتی که انجام می دهید معطوف کنید. استفاده از این آینه ها در باشگاه های مختلف متفاوت است. در بعضی از باشگاه ها آینه های سرتاسری روی دیوار نصب می کنند یا روبروی هر دستگاه یک آینه قدی نصب می شود می توان نتیجه گرفت آینه یک عضو مهم و جدانشدنی از باشگاه های ورزشی می باشد.

آینه، عنصر جدانشدنی از باشگاه های ورزشی

چیدمان دستگاه ها در سالن های ورزشی

این که دستگاه ها در مکان های مناسبی جا گذاری شوند، مساله بسیار مهمی است.

چیدمان دستگاه های سالن ورزشی نباید جوری باشد که مسیر رفت و آمد کسی را مختل کند؛ همچنین نحوه جا گذاری دستگاه ها باید به نوعی باشد که نگاه کسی که با یک دستگاه کار می کند با نفر دیگر تلاقی نداشته باشد. بهتر است تا دستگاه ها دقیقا روبروی آینه ها جا گذاری شوند، اگر در سالن ورزشی تان پنجره های بزرگ که رو به منظره ای زیبا باز می شود وجود دارد پس آن ها بهترین مکان برای قرار گرفتن دستگاه ها است، البته به شرط آن که منظره بیرون حواستان را از ورزش کردن پرت نکند.

نورپردازی

نورپردازی اصل مهم دیگری است که باید آن را مد نظر داشته باشید. نورپردازی در باشگاه ها نباید به صورتی باشد که چشم را خیره کند، استفاده از منبع های نوری نقطه ای در باشگاه ها توصیه نمی شود.همچنین شدت نور ها هم نباید زیاد باشد.

بهترین گزینه استفاده از یک منبع نوری گسترده در سطح فضا است که نور را یکسان در همه سطح سالن پخش می کند.

 نورپردازی

رختکن مناسب

رختکن یکی از مهم ترین فضاها در سالن های ورزشی است که عموما به آن به  خوبی بها داده نمی شود. اغلب فضای رختکن هایی فضاهایی تنگ هستند که تعدادی کمد در آن وجود دارد و نورپردازی مناسبی هم ندارند.

 یک فضای رختکن اصولی دقیقا خصوصیاتی برعکس چیزهای گفته شده دارد، فضای رختکن باید باعث آرامش ورزشکار چه قبل از تمرین چه بعد از تمرین باشد، تهویه و نورپردازی آن به اندازه خود سالن ورزشی اهمیت دارد، کمد ها باید دسترسی های آسانی داشته باشند، نیمکت هایی در آن تعبیه شود تا در زمان گذاشتن ساک یا نشستن برای بستن بند کفش ها از آن استفاده شود. حتی می شود در آن ها از عناصر تزیینی مانند تابلوها یا لوح های افتخار باشگاه هم استفاده کرد.

 رختکن مناسب

شعارهای الهام بخش

در یک باشگاه ورزشی خوب همه چیز باید به شما انرژی تمرین کردن بدهد، پس خوب است که بر در و دیوار سالن های ورزشی شعارهای الهام بخش را ببینید که شما را ترغیب به بیشتر ورزش کردن بکند، این شعارها می توانند روی تابلوها نوشته و بر دیوارها نصب شوند، یا مثل تصویر زیر می توانند بنری زیبا و جذاب باشند که از سقف دیوار آویزان است.

 شعارهای الهام بخش

عناصر تزیینی و دکوری

باشگاه های ورزش مکان هایی نیستند که به توان در آن ها از عناصر تزئینی و دکوری زیادی استفاده کرد، ولی می شود که از تجهیزات داخل باشگاه، به عنوان وسایل دکوری استفاده کرد، مثلا توپ های پیلاتس با رنگ های جذاب خود می توانند در گوشه و کنار باشگاه مورد استفاده قرار گیرند و حال وهوای باشگاه شما را تغییر دهند.

بیشتر بدانید : راه هایی برای عادت کردن به ورزش

عناصر تزیینی و دکوری

کفپوش های مناسب

نکته مهم دیگری که در سالن ها وجود دارد انتخاب کفپوش مناسب است.

در ورزش هایی مانند یوگا و پیلاتس شما احتیاجی به کفش ندارید بنابر این پوست کف پای شما مستقیم با کفپوش سالن در تماس است؛ البته می شود از پاپوش ها یا جوراب هم استفاده کرد. اما بهتر است که این کفپوش ها در ابتدا بسیار نرم باشند تا باعث آسیب به بدن شما نشوند.

دوم این که کفپوش های باشگاه ها را باید از جنس آنتی باکتریال انتخاب کرد، این نوع کفپوش ها هم به سادگی تمیز می شوند هم میزان میکروب و باکتری کمتری را به خود جذب می کنند در نتیجه فضای سالن شما تمیز تر باقی می ماند توصیه می شود در سالن های پیلاتس و یوگا حتما از کفپوش آنتی باکتریال استفاده کنید.

 کفپوش های مناسب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا