۰

بهترین مت یوگا ، ضخامت و اندازه استاندارد آن

بهترین مت یوگا ، ضخامت و اندازه استاندارد آن

در این مقاله به بهترین مت یوگا، ضخامت و اندازه استاندارد یک مت یوگا به همراه جنس و مواد بکار رفته در ساخت مت های پی وی سی(PVC)، فوم، و لاستیکی یوگا پرداخته شده است.

در این مقاله به بهترین مت یوگا، ضخامت و اندازه استاندارد یک مت یوگا به همراه جنس و مواد بکار رفته در ساخت مت های پی وی سی(PVC)، فوم، و لاستیکی یوگا پرداخته شده است.

 

۱. مت یوگا

۲. بهترین مت یوگا

۲.۱ مقدار نرمی و سبکی مت یوگا

۲.۲ جنس و مواد تشکیل دهنده مت یوگا

۳. ضخامت مت یوگا

۴. اندازه استاندارد مت یوگا

 

مت یوگا چیست

یوگا در واقع یک فعالیت ورزشی جسمی، روحی و فکری است که توسط هندی ها در سالیان دور پدید آمده است و امروزه به عنوان یک فعالیت ورزشی اثر بخش و مفید در جهان شناخته می شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است. ورزش یوگا نیز همانند بسیاری از ورزش ها دارای لوازم و تجهیزات خاص خود است که یکی از اصلی ترین و در واقع مهمترین ابزارهای این ورزش مت تمرینی (مت یوگا) است. امروزه مت های یوگا از مواد مختلف و در انواع و طرح های متفاوتی تولید و روانه بازارهای ورزشی می شوند که هر یک دارای ویژگی های خاص خود هستند. اوایل مت های یوگا تنها از فوم PVC (پلی وینیل کلراید) ساخته و عرضه می شد اما با فراگیر شدن این ورزش رقابت بین تولیدکنندگان مت های یوگا برای ارائه محصول با کیفیت تر بالا گرفت به طوری که  بسیاری از برند های ورزشی برای بقا در بازار رقابت مجبور شدند تا جنس، کیفیت، رنگ بندی و حتی به میزان سازگاری محصول تولیدی خود با محیط زیست را  نیز مورد توجه قرار دهند. با بالا رفتن سطح رقابت در میان تولیدکنندگان مت یوگا، انتخاب و خرید این وسیله کمی دشوار به نظر می رسد. در این مقاله قصد داریم تا بهترین مت یوگا و ضخامت و اندازه استاندارد آنرا مورد بررسی قرار دهیم تا به راحتی بتوانید مت ایده ال خود را انتخاب نمائید. با ما همراه باشید.

مت یوگا چیست

بیشتر بدانید: ورزش ایروبیک، فواید و تاثیر آن بر لاغری و بدن

بهترین مت یوگا

در ورزش هایی مانند یوگا و پیلاتس بدن ورزشکار ارتباط مستقیمی با سطح زمین خواهد داشت از این رو احتمال آسیب به عضلات و اندام ها نیز وجود خواهد داشت در نتیجه برای پیشگیری از بروز صدمات استفاده از مت امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. این سوال مطرح می شود که بهترین نوع مت یوگا برای پیشگیری از آسیب چیست؟ برای انتخاب بهترین مت یوگا بایستی قابلیت های موجود در مت را مورد ارزیابی قرار داد که از جمله می توان به مقدار نرمی، سبکی، ضخامت، ابعاد، جنس و مواد تشکیل شده در ساخت مت اشاره کرد.

بیشتر بدانید: وسایل مورد نیاز تمرین در یک باشگاه بدنسازی و ایروبیک

مقدار نرمی و سبکی مت یوگا

نرمی و سبکی یکی از فاکتورهای مهم مت یوگا محسوب می شود زیرا چنانچه مت از مقدار نرمی کافی برخوردار نباشد احتمال بروز آسیب در هنگام ورزش وجود خواهد داشت. از دیگر ویژگی های مهم یک مت مقدار سبکی و وزن آن است که مقدار وزن استاندارد تعین شده برای یک مت یوگا ۲ کیلوگرم است که اگر دارای وزنی بیش از اندازه تعین شده داشته باشد بطور حتم مت استانداردی نخواهد بود.

جنس و مواد تشکیل دهنده مت یوگا

به طور کلی مت های یوگا از جنس و موادی مانند PVC (پلی وینیل کلراید)، لاستیک، و فوم ساخته می شوند. مت های ساخته شده از PVC رایج ترین نوع مت یوگا محسوب می شوند و از دوام، مقاومت، چسبندگی و نرمی مناسبی برخوردار هستند. اما این ماده (PVC) علارغم دارا بودن این قابلیت ها جزوء مواد سازگار با محیط زیست محسوب نمی شود و همچنین قابل بازیافت نیست و به نوعی تنها عیب این گونه مت ها محسوب می شود. مت های لاستیکی از محبوب ترین مت های یوگا محسوب می شوند که از قابلیت سازگاری با محیط زیست و بازیافت برخوردارند. این مت ها نسبت به نوع PVC دارای قیمت پائین تری هستند و برای استفاده افراد مبتدی گزینه مناسبی می باشند اما تنها عیب مت های لاستیکی را میتوان ایجاد آلرژی بر روی افراد که از پوست حساسی برخوردارند دانست.

مت های ساخته شده از فوم که با نام مت های ابری نیز شناخته می شوند به نوعی نسخه ای از مت های PVC سازگار با محیط زیست با همان قالبیت ها هستند. این مت بسیار سبک و نرم هستند و برای تمریناتی که دارای حرکات نشستن، دراز کشیدن و برخاستن زیاد است بسیار مناسب است. اما تنها عیب این مت ها لغزندگی آنها بر روی زمین و همچنین فوم حاوی لاتکس بکار رفته در ساخت آنها که ممکن است باعث بروز حساسیت شود دانست.

بیشتر بدانید: ۵ فعالیتی که در آن استپ تمرینی استفاده می شود

ضخامت مت یوگا

مقدار ضخامت استانداردی که یک مت یوگا باید داشته باشد بین ۶ الی ۸ میلیتر است تا در هنگام قرار گرفتن بر روی زمین احساس امنیت را در ورزشکار ایجاد کند. اگر مقدار ضخامت یک مت از حد استاندارد آن کمتر باشد ممکن است در هنگام انجام حرکات کششی موجب آسیب دیدگی زانوهای ورزشکار شود و چنانچه مقدار ضخامت مت بالاتر از حد استاندارد تعین شده باشد ممکن است در اجرای برخی حرکات موجب برهم خوردن تعادل ورزشکار شود. در هنگام انتخاب مت حتما به مقدار ضخامت آن توجه داشته باشید. البته مت هایی با مقدار ضخامت کمتر و یا بیشتر نیز تولید می شوند اما به هیچ عنوان از استاندارد کافی برخوردار نیستند و ممکن است موجب آسیب دیدگی شوند. لازم به ذکر است که مت هایی با عنوان مت های مسافرتی نیز تولید می شوند که دارای ۲ میلیمتر ضخامت هستند این مت ها بسیار سبک بوده و به راحتی در کیف قرار گرفته می شوند از نقطه نظر ایمنی از استاندارد کافی برخوردار نیستند.

اندازه استاندارد مت یوگا

در هنگام انتخاب یک مت بایستی طول وعرض آن را مناسب با فیزیک بدن خود (قد – عرض بدن) مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی هنگامی که بر روی یک مت یوگا دراز می کشید بایستی عرض آن در حدود ۱۵ سانتیمتر از هر دو طرف بدن بیشتر باشد تا بتواند فضای کافی برای انجام هر تمرینی را مهیا کند زیرا اگر مت کوچک تر از فیزیک بدنی شما باشد از حمایت و راحتی مناسب درهنگام تمرین برخوردار نخواهید بود و همواره در هنگام تمرین قسمتی از بدن بیرون خواهد ماند و احساس بدی را در شما ایجاد خواهد کرد. یک مت استاندارد یوگا باید اندازه ای به طول ۱۷۰ سانتیمتر و عرض ۶۰ سانتیمتر را دارا باشد. البته مت های یوگا در اندازه های متفاوت طراحی و تولید می شوندد و به وفور در بازارهای ورزشی یافت می شوند اما ابعادی که گفته شد اندازه استاندارد یک مت یوگا می باشد.

پیشنهاد

در این مقاله جنس، ضخامت، اندازه و مواد تشکیل دهنده بهترین مت های یوگا را مورد بررسی قرار دادیم پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت ما (کالاورزش) مراجعه و با درج واژه مت یوگا در قسمت *جستجو* با انواع طرح ها و برندهای آن آشنا شده و در صورت نیاز به خرید، مستقیمأ با فروشندگان و تولیدکنندگان ارتباط برقرار نمائید.

محصولات مرتبط

%4 تخفیف
۳۷۰,۰۰۰ تومان ۳۸۵,۰۰۰ تومان
%11 تخفیف
۳۹۹,۰۰۰ تومان ۴۴۸,۰۰۰ تومان
%7 تخفیف
۴۴۵,۰۰۰ تومان ۴۸۰,۰۰۰ تومان
%3 تخفیف
۴۷۰,۰۰۰ تومان ۴۸۵,۰۰۰ تومان
%20 تخفیف
۲۰۰,۰۰۰ تومان ۲۵۰,۰۰۰ تومان

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی
whatsapp whatsapp phone